@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Hac ve Umrede Alışveriş Tavsiyeleri
Binlerce hacı adayı kutsal topraklara gitmeden önce alışveriş yapmak için hac malzemeleri satan dükkânlara gidiyor. Hac ibadeti sırasında gerekli olan ihram ve diğer aksesuarların yanı sıra hediyelik olarak alınan seccade, takke, tespih, esans, yüzük, kolye, zemzem takımı, başörtüsü, kına, misvak ve sürme ürünlerin fiyatı da marka ve kalitesine göre değişiyor.


Kutsal yolculuk öncesi hacı adaylarının mutlaka almaları gereken ihtiyaçları şöyle sıralıyor: ‘İhram, terlik çantası, para kesesi, terlik , ihram sabunu (kokusuz sabun), hacı adaylarının tercihine göre hediyelik eşya.

Seccade, takke, tespih, esans, yüzük, kolye, zemzem takımı, başörtüsü, kına, misvak ve sürme gibi, hac dönüşü dağıtılacak hediyelik ürünlerin fiyatları marka ve kalitesine göre değişiyor.

Hacı adaylarının 200’e yakın çeşit arasından hediyelik olarak aldıkları ürünler arasında ezanlı saat, cevşen, bilezik, kolye ve gülsuyu gibi hediyelikler de bulunuyor.

Hac malzemelerinin ve hediyelik eşyaların yüzde sekseni Türkiye’de üretiliyor ve bu malları Arabistan'da sadece lüks mağazalarda bulmak mümkündür. Ülkemizde rahatlıkla ve daha ucuza ve hatta taşıma, kargo masrafı olmadan temin edecek olan Hacılarımız ülkemizden Arabistan'a giden mallara daha fazla para ödeyerek tekrar Türkiye'ye getirmektedir. Vatansever bir insanın yapmayacağı bir durum söz konusu olmaktadır.


Mesela yiyecek olarak Ülker'i arasanız küçük dükkanlarda bulamazsınız. Büyük marketlerde rahatlıkla gıda ürünlerimiz bulunabilmektedir. . Arabistan'da satılan malların büyük bir kısmı Çin’den ithal ediliyor. Ve bunlar kullan at şeklide mallar olmaktadır.Hacılar genellikle gitmeden önce hemen hemen her ihtiyacını Türkiye'den karşılaması gerekmektedir. Ancak bir çok hacımız yine de kutsal topraklara sürünmüş düşüncesiyle Mekke ve Medine'den de eşya almadan yurda dönmüyorlar.

Aslında Hacının Suudi Arabistan’dan sadece hurma, zemzem ve misvak getirmesi yeterli olmalıdır. Zira Arabistan'da küçük dükkanlarda ve yolarda satılan ve ağırlığı Çin malı olan eşyalar hem kalitesiz ve hem de Hacı'ya yük olmaktan başa bir işe de yaramıyor. Türkiyede daha kaliteli mal bulabilmesine rağmen ve Haremeyn'de lüks mağazalarda bulabileceği kaliteli malların bir kısmı Türk kökenli olmaktadır. Bunun işçin kutsal yola çıkan hacımızı bu olay net bir şekilde anlatılmalıdır. Ve hacımız yeterinden fazla döviz bıraktığı Arabistan'dan sadece hurma ve zemzem getirmelidir.

Tek mağazadan ürün fiyatı sormayın. Farklı mağazalara giderek aynı ürünün fiyatlarını sorgulayın.

Ürünleri aldıktan sonra listeden mutlaka fiyat ve adet kontrolü yapın.

Özellikle ihram ve seccade alırken fiyata göre değil, kaliteye göre hareket edin.

Hac malzemelerinin satıldığı mağazalar Eminönü’nde Tahtakale ve Süleymaniye’de yoğunlaşıyor. Tahtakale Caddesi ve Fetva Yokuşu’ndaki mağazaların çoğu perakende satış yapan mağazalar. Her iki bölgedeki fiyatları gözden geçirip, sonra alışveriş yapın.

Bunlara dikkat edin
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.