@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Diyanet, 12 Yıl Sonra Doğruyu Buldu.Sandalyede namaz kılanların bulunduğu yerleri kaldıran Diyanet'in "camilerde sandalyeler için köşe ayrılmasına" 12 yıl önce karar verdiğini biliyor muydunuz.


Diyanet İşleri Başkanlığı, 1900'leri başından beri tartışılan, camilerle ilgili 'reform' niteliğinde bir karara 6 Ağustos 2007 yılında imza atmıştı.

Din İşleri Yüksek Kurulu kararına göre, Camilerde "sandalyeli bölüm" oluşturulacaktı.

Diyanet tarafından yayınlanan bir genelge ile duyurulan camilerde mazeretleri nedeniyle yanlarında getirdikleri tabure ve sandalye ile namaz kılanların görüntü estetiğini bozduğu belirtilerek, şu açıklama yapılmıştı.

'Rahatsızlıkları sebebiyle ayaklarını yana veya kıbleye uzatarak da olsa yere oturamayanlar için cami ve mescitlerde sandalye/tabure vs. üzerine oturarak ima ile namazlarını kılmaları tavsiye edilecek, sandalye/tabureler için cemaat ve saf düzenini aksatmayacak şekilde cami içinde belirli yerler ayrılacaktır.' 

Prof. Dr. Ali BARDAKOĞLU'nun Diyanet İşleri Başkanı, Mehmet Kaya KURT'un Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan vekili olarak görev yaptığı dönemde yayınlanan B.02.1.DİB.0.65.02-010.06.02-920 sayılı genelgede, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 'İslam Dini kolaylık üzerine bina edilmiştir. Hastalık ve engelli olmak da bu kolaylaştırma sebepleri arasında yer almaktadır. Buna göre, ayakta namaz kılmaya gücü yetmeyen veya ayakta durmakta zorlanan kimse yere oturarak namazını kılabilir' görüşüne de yer verilmişti.Engellilerin rahat namaz kılabilmesi ve saf düzeninin bozulmaması için bu genelgenin yayınlanmasıyla yaklaşık 100 yıldır süren tartışma ile 1900'lü yılların başında 'dinde reform' isteyenler tarafından ortaya atılan camilere sıra, sandalye konulması, bir bölüm ayrılması önerileri kurulun bu kararı ile ilk defa gerçekleşmiş olmuştu.

Ve o günden sonra Diyanet dışında bulunan dini cemaatlerden hassas olanlar "sandalyede namaz olmaz" diye mücadele verirken, reformistler ve Diyanet 2016 yılına kadar "sakıncası yoktur" diyerek susturuyordu.

Taviz tavizi getirdi ve sandalyeler koltuklara, sıralı banklara yerini bırakarak en sonunda kilisevari oturak düzenine geçildi.

Prof. Dr. Ali Bardakoğlu görevden neden alınmıştı

2003 yılında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde atanan ve 7 buçuk yıl Diyanet İşleri Başkanlığı görevini sürdüren Prof.Dr. Ali Bardakoğlu'nun ''Başörtüsü Müslümanlığın ön şartı değildir. Başörtüsü sorununu siyasiler çözsün, biz sadece dinî yorumunu yaparız. Yasal düzenlemelerde Diyanet'e görüş sormak laikliğe aykırıdır. Nüfus cüzdanlarından din hanesi kaldırılmalıdır. Ve 100 bin personelin devletten maaş aldığı bir kurumun bağımsız olduğunu anlatamayız. Diyanet kendi kaynaklarına sahip bir kurum olmalıdır, görüşlerini dile getirmişti bize.'' ifadeleri ve daha sonra da Akparti hükümetiyle arasına mesafe koyması görevden alınmasına neden olmuştu.

DiniErk Haber / Arge Masası
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.