@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Camilerden Sandalye ve Tabureler de KaldırılsınDiyanet İşleri Başkanlığı giderek kanayan bir yara haline alan camide sandalye meselesine bir genelge ile son verdi.Vermesine verdi lakin sonradan yapılan "saflar arasında sandalye ile namaz kılabilirler" şeklinde bir açıklaması yeni tavizlere yol açacak, yeni bir huzursuzluğun kapısını da açmış olacak.

Camilerde sandalye sorunu bitirilmemiş aksine sorun üzerine sorun, tartışma üzerine tartışma, şekil yönünden pek de hoş olmayan karmakarışık bir saf düzenine de geçilmiş olacak.

Bugün müezzinlerin tek ya da çift sıra saf olunan camilerde dahi caminin en arkasında tek başına namaz kılmayı tercih edip ön safa girmeleri - bir mikrofon yüzünden -  caiz olmayan şekilde muhafaza ediliyorsa, bir çok semtte cami cemaatinin baskısına boyun eğemeyecek cami görevlileri yeni bir sandalye, koltuk düzenine geçilmesine de engel olamayacaklardır.

Şu anda dünya üzerinde başta Mekke, Medine ve Kudüs olmak üzere cami içerisinde sandalyede namaz kılanların sayısı giderek artarken secdeye varmaktan imtina edenlerin, toprağa yakın ibadet etmekten haya edercesine yüksekte ibadet etmelerinin abesle iştigali vicdanları yaralamaktadır.

Mescici Aksa Kıble Caminde sandalyelerin ön saftaki durumları
Ülkemizde giderek artan arka safta sandalye bulundurmaların daha sonra sıralara, banklara hatta uzun koltuklara dönüşmesi belki son genelge ile önlenmiş olsa da, saflar arasında sandalyenin de ileride saf kavgası demesekte safta tartışmalara sebep olacağını, ucube şeklinde koltuklara yer açacağını göstermektedir.


Mekke'ye gidenler bilirler ki, orada katlanan sandalyeler vardır. Ulu orta her yerde karşınıza çıkar. Bunlar toplandığı zaman bayağı bir yeri işgal eder. Yer işgali bir yana namaz kılanların zaman zaman ayağına, kafasına çarpan sandalyelerin tepkilere neden olduğu da bilinir.


Şimdi, ülkemizde katlanır sandalyelere izin çıkınca bir çok cami bunun siparişini verecektir. Çünkü kimse evinden katlanır sandalye getirmeyecektir. Camide kalması tercih edilecektir. Cami dernekleri bu sandalyeleri almak için para toplayıp para harcayacaktır. Bu da ayrı bir konu..

Ve işte yakın zamanda camilerde görebileceğimiz rahleli sandalye modelleri ..Şimdi bu videoyu da izledikten sonra size sormak istediğim konu şu..Camilerden sandalyeler kaldırılmalıdır. Taviz tavizi getirir, derler. Bu insanlar zaten namaz kılarken vecd ile hareket etmiyorlar. Hani Allah c.c "Vay o namaz kılanların haline," diyor ya. Bırakın camiye, caminin kadri kıymetini bilenler gelsin. Onlar için secdeye varmak esastır. Kahvede oturur gibi oturma niyeti asla kalplerinde olmayacaktır.

O nedenle "illa camiye gelsinler, nasıl gelirse gelsinler" değil de cami adabı ile yürekleri dolu gelsinler. Saflar arasında yere otursunlar. Elbet onları yerden kaldıran bulunur. Ama saflar arasında sandalye, koltuk, tabure koydurarak "ip gibi dizilen" mümin safını tarihe gömmek hiç hoş değil.

Cami dibinde taburede oturmaya son veriyorsanız saflar arasında sandalye ile oturmaya da müsaade etmeyeceksiniz.

Bizim cemaatin aksi ihtiyarları tam secdeye varırken öndeki sandalyenin başına, arkadaki sandalyenin ayak parmaklarını acıtmalarından hiç hiç memnun olmayacaktır.

Demedi demeyin..

Bu arada bakın da ibret alın diyelim, yazımızı noktalayalım.


DiniErk Haber - 22.12.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.