@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Bankalar, Emekli Promosyonlarını Neden Artırmadı
Bankalar yeni promosyon döneminde emeklilere üç yıl önceki tutarları teklif ediyor. Böylece "emekliden ne kopartsak kardır" diye düşünen bankalara enflasyonun hiç uğramadığı görülüyor.

Emekli maaşı alanlara promosyon verilmeye başlayalı üç yıl oldu. Bankalar üç yıl önce teklif ettikleri ve taahhüt alıkları müşterileri arayarak yine aynı tutarları teklif ediyor. Bir kredi kartı yıllık ücretini her yıl artıran bankaların  promosyon ücretini artırmayı hiç düşünmedikleri ortaya çıktı. Tutarların neden artmadığı sorulduğunda müşteri temsilcileri "emeklilere devlet böyle veriyor"diye cevap veriyorlar.

Emeklileri arayan müşteri temsilcileri emeklilere verilecek promosyonları üç yıl önceki miktarları aynı tutarak yeni bir taahhüt almayı düşünüyorlar. Bir kredi kartı yıllık ücreti için emekliden 125 TL alan banka, emekliye verilecek promosyonu da aldıkları ücret paralelinde en fazla 450 TL ile ikna etmeye çalışıyor.

2017 yılı Şubat ayında SGK ile bankalar arasında varılan anlaşmayla, bin  lira altında emekli maaşı alanlara 300 lira, 1000-2000 lira arası 375 lira, 2 bin lira üzerine 450 lira promosyon verileceği açıklanmıştı. Ve bu promosyon uygulaması ile emekliler ek bir kazanca sahip olmuştu.Üç yıl önceki teklif ile bu yıl da aynı miktarlar verilmeye çalışıyor.

Ne var ki, şubat 2020'de bitecek olan ilk promosyon dönemi sonrası bazı bankalar taahhüt süreleri bitmediği halde pastadan pay alabilmek ve mevcut müşterilerini kaybetmemek için  için emeklileri tek tek arayarak ve oldu bittiye getirerek onay almaya başladılar.

Bankaya gidip imza atarak onay vermeleri gerekirken , müşteriyi kaçırmama amacıyla sesli mesajlarla onay almaya çalışan müşteri temsilcileri emeklileri adeta tuzağa düşürebilmek için kelime oyunları yapmaya başladılar bile.

Emeklilere tavsiyemiz, size en iyi imkanı sunan bankayı tercih ederek tatlı dillere kanmayın.

EMEKLİLER DERNEĞİ HAREKETE GEÇTİ

Hürriyet gazetesinden haberine göre; Süre bitiminin yaklaşmasıyla birlikte Türkiye Emekliler Derneği de konuyla ilgili bir dosya hazırladı. Dernek yeni dönemde bu konudaki talebini ise her yıl promosyon verilmesi olarak belirledi. Buna göre, başlangıç noktasında, tüm emeklilere aylık aldıkları net aylığın yüzde bir buçuğu kadar promosyon verilecek. Buna göre, aylık bin lira alan bir emekliye yıllık 150 TL promosyon verilecek. Üç yılda ise bu rakam minimum 450 TL’ye çıkacak. İkinci talep ise promosyonlarla ilgili bir komisyon kurulması. Bu komisyonda Sosyal Güvenlik Kurumu ve bankaların yanı sıra Türkiye Emekliler Derneği de bulunacak. Komisyon, promosyonla ilgili tüm konularda karar verici durumda bulunacak.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün'ün  “Bankaların emeklilerimize aylıkları karşılığında verdiği promosyonları, günümüzün ekonomik şartlarında anlamını yitirmiştir. Bu konuda bankaların tek taraflı dayatmalarına izin verilmemeli. Banka promosyonlarının tespitinde, kamu çalışanlarına yapılan ödemeler de dikkate alınmalı” demesi de ilgililerce dikkate alınmalıdır.

Bankaların temelde uyguladığı promosyon miktarları şu şekilde ;

1.000 TL’den düşük (1.000 TL hariç) maaşlar için 300 TL,
1.000 - 2.000 TL arası (2.000 TL hariç) maaşlar için 375 TL,
2.000 TL ve üzerinde maaşlar için 450 TL

İşte fikir olarak verebileceğimiz bazı bankaların emeklilere sağladığı şartlar..

İş Bankası: Emeklinin, maaşını üç yıl İş Bankası’ndan çekme sözüne İş Bankası, 450 TL’ye kadar promosyon veriyor. Bankacılık hizmetleri ücretli.

Akbank: Akbank, emekli maaşını taşıyanlara hiç bir faiz işlemeden, emekli maaşını maaş yatmadan iki gün önce çekim avantajı sağlarken, emekli maaşını taşıyanlara 450 liraya kadar promosyonu peşin olarak hesaplarına yatırıyor.

QNB Finansbank:  450 liraya varan ödemeler yapabiliyor. Bin lira ve altına 300 lira, bin ve 2 bin lira arasına 375 lira, 2 bin ve üstü maaş alan emeklilere 450 lira promosyon veriyor.

TEB: Türkiye Ekonomi Bankası(TEB)  emekli maaşını taşıyanlara 1000 liraya kadar promosyon vermeyi vaat ediyor. Maaşını üç yıl boyunca TEB’ten çekme sözü veren emeklilere, iki adet otomatik fatura talimatı verdiğinde, 550 lira ek promosyon veriyor. Ayrıca bir emekli getiren 100 TL veriliyor Bakınız

Vakıfbank: Vakıfbank da rakipleri gibi 450 liraya varan promosyon ödemeyi vaat ederken, rakiplerinden farklı olarak iyi avantajlar da sunuyor. Vakıfbank’tan emekli maaşını üç yıl çekme sözü veren emekliler, maaş tutarı kadar EFT ve havaleyi ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyor. Köprü ve Otoyollardan rahatça geçebilmek için aracınıza yapıştırmanız gerekli olan HGS etiketi, şubelerden ücretsiz bir şekilde temin edilebiliyor. Ve emekli maaşını Vakıfbank’a taşıyanlar, kart aidatı ödemiyor. Ayrıca çağrı merkezlerinden öncelikli müşteri olarak ön sıralara geçilebiliyor.

Ziraat Bankası: Emekli maaşını Ziraat Bankası’na taşıma sözü veren emeklilere, banka 300 liradan 450 liraya kadar promosyonu peşin olarak verecek. Bakınız

Halkbank:  Üç yıl banka aracılığıyla emekli maaşı ödemesi alacağına söz veren emekliler, 450 liraya kadar promosyon almaya hak kazanıyor.

Yapı Kredi Bankası: Maaşını üç yıl boyunca Yapı Kredi Bankası’ndan ödeme sözü veren emekliler, 450 lirayı bulan bir promosyon alabiliyor. Üstelik, 31 Aralık 2019’a kadar yapılan promosyon talebi başvurularında, Yapı Kredi Bankası 150 lira ek promosyon vereceğini açıklıyor. Ayrıca maaşını Yapı Kredi’den çekme sözü veren emekliler, bir yıl boyunca doktorlu kara ambulansı ve telefonla tıbbi danışmanlık hizmetinden ücretsiz faydalanabiliyor. Ücretsiz bir şekilde Yapı Kredi şubeleri ATM’leri ve internet bankacılığı üzeirnden ücretsiz havale hizmetini sunarken, Medline kurumundan acil sağlık hizmeti avantajıyla da ön plana çıkıyor. Bakınız

Garanti Bankası Sadece bir önceki promosyon rakamlarını vermkete ve tüm bankacılık hizmetleri ücretli . Bakınız

Ingbank 750 TL ye varan promosyon sunuyor . Bakınız

Şekerbank 600 TL'ye varan promosyon ücreti ve Sınırsız Sayıda Ücretsiz Havale ve EFT imkanı, Şekerbank ATM’lerinden Ücretsiz Limit üstü Nakit Çekim İmkanı
Diğer Tüm Banka ATM’lerinden Ücretsiz Maaş Hesabınıza Erişim ve Nakit Çekim İmkanı , Hesap İşletim Ücreti Muafiyeti , Şubede İşlem Önceliği, Eve Teslim Emekli Maaş Hizmeti Bakınız 

Denizbank Bakınız

@erolkaranet - 11.12.2019

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.