@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Akıllı Kadın Dini Nikahını Ne Zaman Kıydırır
Sık sık üzerinde durduğum konulardan biri de ve bilhassa kız babalarına yaptığım önerilerden en önemlisi dini (İmam) nikah meselesidir.

Aslında evlenecek çiftlerin birbirine helal olması açısından hem dünya hem de ahiret açısından hayati bir mesele olan imam nikahı devlet tarafından resmi nikah olmadan yapılamaz kararının verilmesi ile aslında topluma bilhassa evlenecek kızlara bir fayda sağlamıştı. İşinden olmak istemeyen imamlar resmi nikahı olmayanlara dini nikah yapmıyorlardı.

Toplumumuz İslamı takliden bildiği için dini nikahın sadece Diyanette görevli imamlar tarafından veya çevrede imam, hoca kimliği ile geçinen gayri remi kişilere yaptırılması sanılıyordu.

Oysa bu işlemi yapmak için imam, hoca olmaya gerek yoktur. Reşit olan herkes imam nikahı kıyabilir.

Bilhassa gayri meşru hayat yaşamayı arzu edenler işi kitabına getirerek dini nikah yaparak evlenmekte, kendilerince zinadan kurtulmaktadırlar.

Geçtiğimiz haftalarda Anayasa Mahkemesi karar verdi ve imam nikahına resmi nikahtan önce yapılmasında bir sakınca görmedi. Ve bu karara ne gariptir ki her şeye karşı olan cepheden buna tepkiler geldi. İmam nikahı resmiden önce olmaz diyenler inanç zafiyeti içinde olanlardı.

Aslında resmi nikah olmadan imam nikahının yapılmasına karşı duracak olan kızlarını gerçekten seven, değer bilen babalar tarafından olması gerekirdi. Ya da her kesimden genç kızlarımız resmi nikah yaptırmadan dini nikaha razı olmamalıdır.

Zira dini nikah yaptırılmış olan çiftler artık birbirilerinin helali ve Allah c.c katında ailedir. Eştir. Boşanma eylemi oluştuğunda artık birbirlerine haram olurlar. Hal böyle olunca bir çok baba hangi akla hizmet ediyorsa söz veya nişan yaptıklarında "aman çocuklar günah işlemesinler bari imam nikahı yapalım da birbirleriyle görüşmelerinde haramı yaşamasınlar" diyerek kız çocuklarını b,le b,ile ateşe atmaktadırlar.

Nişanlılık bir tanıma olayıdır. Nişanlı olan çiftlerin birbirleriyle yalnız olarak kalmaları, birbirlerine dokunmaları haramdır. Kendini akıllı sanan babalar bu haramın önüne dini nikah yaptırarak geçerken aslında kızlarının hayatıyla oynamaktadır.

Ebeveynlerin hiç düşünmedikleri konulardan biri "ya evlenemezlerse" . Oldu ki nişanlı veya sözlüyken çiftler anlaşamadı. Evliliğin olmayacağı kanaati hasıl oldu. Yüzükleri, ziynetleri, eşyaları ve hediyeleri geri göndermekle ayrılmış olmuyor şayet dini nikah yapılmışsa damadın kızı dinen boşaması da gerekir.

Boşamadığı takdirde dinen o kız halen o adamın karısıdır. Başkasıyla evlenmesi haramdır.

Nikahın sona ermesi, Talakla yana boşamayla olur. Bir erkek hanımına şartlarına uygun ifadelerle talak verdiğinde, hanımı kendisinden boş olur. Boşanma aşamasında yaşanan gerginlikle erkek boşanmayı gerçekleştirmezse, "boşanmıyorum dinen karımdır, kimseyle evlenemez ben de intikamımı alırım" derse ne olacak.

Bu işin altından nasıl kalkılacak diye düşünecek olan kız babalarıdır, kız tarafıdır.

Bazı kişiler resmi nikahı boşananların dinen boşanmadıkları için halen eş olduklarını iddia etselerde bunun gerçekliği yoktur. Kağıt üstünde boşanıp, dinen boşanmadığını söyleyenler, yanılmaktadır. Zira onlar da, bir evrakı imza ederek boşanmayı kabul ettiklerini onaylamaktadırlar. Boşanma davasını hanım açsa bile, kocanın bu davanın sonucunu onaylaması boşanmayı kabul etmek demektir. Dolayısıyla nikah, sona ermiş olur.

Sonuç olarak hak ve hukuk dersek resmi nikah yaptırmadan kızların dini nikah yaptırmaları kendilerine yapacakları çok büyük bir zarardır. ASLA TAVSİYE ETMİYORUZ.

Erol KARA - 05.07.2015

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam