Type Here to Get Search Results !

Banner

erolkara.net

Polisler Dikkat.. Kol Bükme Tahrik Nedeni Sayıldı


Parasız eğitim için Milli Eğitim Müdürlüğü kapısına kendini zincirleyen üniversite öğrencisi G. B'a, 'polise direnme' suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası verildi ve ceza paraya çevrildi. 

Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, gözaltı sırasında polislerin sanığın kolunu bükmesini 'haksız tahrik' saydı ve kararı bozdu.

İtirazı değerlendiren Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, polis memurlarının gözaltı sırasında sanığın kolunu bükmelerinin 'haksız tahrik' oluşturduğu yönünde karar vererek yerel mahkemenin kararını bozdu. 

Yargıtay'ın bu kararında hukuksal olarak çok önemli iki gelişme olduğunu belirten avukatlar, "Gözaltı sırasında kol bükmek haksız bir fiildir, buna yönelik olarak göstericinin polise karşı eylemi de haksız tahrik altında işlenmiş bir eylemdir. TCK 29 uyarınca ceza indirimi gerekir" dedi. 

Yargıtay daha önce meşru saydığı bu durumu değiştirerek göstericinin kolunu büküp, ters çevirip, ona acı verecek şekilde gözaltına alınmasını 'Meşru davranış değil. Şüpheliye karşı yapılan bir haksız eylemdir, şüpheli buna karşı direnirse meşru hareket etmiş olur. Haksız tahrik altındadır' kararı vermesi görüş değişikliği olarak kabul edildi.

Bu kararla polisin beden gücü kullanırken de orantılı davranmak zorunda olduğunu dile getiren hukukçular, polislerin sıkça yaptıkları kolunu bacağını bükerek, yerde sürükleyerek, kafasından, kulağından tutarak sanığı otobüse sürüklemek Yargıtay'ın bu kararından sonra meşru bir davranış olmayacaktır." denildi
Tags

Yorum Gönderme

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklamBilmeniz Gerekebilir