@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam

Magazinsel Kişiler Boşanıyor Ya Siz Neden ?
Metin ve Leyla evlilik kararı vermiş, sancılı bir nişanlılık sürecinden sonra evlenmişlerdi.
Onlara göre sevgileri her şeyin üstesinden gelmeye muktedirdi ve evlenince her şey düzelecekti. Ancak öyle olmadı! 
Balayının üçüncü günü şiddetli bir kavga ettiler. 
Leyla sinir krizi geçirdi, üstünü başını parçaladı. 
Sebep neydi? Genç kadına göre problem Metin’in annesi idi. Ne nişanda-düğünde ne de ev eşyalarının seçiminde gençlerin değil, kayınvalidenin istediği olmuştu. Valide Hanım düğünde de pek mutlu değildi. Hatta takı töreninden sonra gelin odasında küçük bir arbede çıkmıştı. Görümce takıları almak istemiş, Leyla vermemişti. Metin’in takıları annesine teslim etmesiyle tartışma son bulmuş, düğün bir şekilde devam etmişti. 
Balayının üçüncü gününde kayınvalideden gelen telefon üzerine genç çift, kavgaya tutuşmuştu yine! 
Bu tartışma diğerlerinden farklıydı. Sonunda Metin eşyalarını toplarken buldu kendisini. Çift, ilk uçakla balayından döndü. Genç adam uçaktan iner inmez ailesinin evine gideceğini söyledi. Leyla’ya da babasının evine gitmesini tembihledi. 
Genç kız, “Babamın evine gitmek için evlenmedim. Lütfen evimize gidelim.” diye yalvarsa da üç günlük kocasını ikna edemedi. Leyla yeni evinde günlerce eşini bekledi. Bir hafta sonra kapıyı çalan Metin, “Senin yüzünden defalarca annemi ağlattım. Bitti bu iş!” dedi ve bir an evvel boşanmak istediğini söyledi. 
Şok yaşayan genç kız, boşanmayı aklının ucundan bile geçirmemişti. Delikanlı ise kararlıydı. Nitekim iki hafta sonra boşanma davası açtı. Üç gün evli kalan çiftin davası hala sürüyor.
Medyatik çiftlerin üç beş ay süren evliliklerine ve şok boşanma (!) haberlerine aşinayız. 
Gelin görün ki kısa süreli evlilikler sadece magazin dünyasında cereyan etmiyor. Komşunuz, eşiniz dostunuz, akrabanız… 
Boşanmanın ünlüsü ünsüzü yok. Çevrenize bir göz atın; boşanmış/boşanmayı düşünen niceleri var değil mi? Son yıllarda görülen kısa süreli evlilikler ve boşanma gerekçeleri “Bir yastıkta kocamak hayallerde mi kaldı?” sorusunu akla getiriyor.

İMTİHANSIZ EVLİLİK YOK
Aldatma, şiddetli geçimsizlik, maddi yetersizlik gibi nedenlerle yuvasını dağıtanlara bir nebze alışığız. Ancak Yargıtay’dan çıkan emsal kararlara göre tükürmek de boşanma gerekçesi! Ağız ve beden kokusu için tedavi olmamak, alay etmek, eşini sevmediğini söylemek, ilgisizlik, evden kovmak, eşini başkalarıyla kıyaslamak da bu gerekçelerden birkaç tanesi. Tabii bu haklar hiçbir yuvanın bir anda yıkılmasını meşru kılmıyor. Zira birçok çiftin evlilik konusunda ciddi imtihanlardan geçtiğini söylememiz mümkün. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da evlilikte çileli dönemlerin kaçınılmaz olduğunu vurguluyor. Ona göre, bu dönemler sağlıklı bir biçimde aşılırsa evlilik bağı güçlenir. Eğer evlilik bağları zayıflamışsa her şey çatışma sebebi olur. Eşler, bir engelle karşılaştıklarında “Bu evliliği götüremiyorum.” yerine “Bu engeli nasıl aşarım?” diye düşünürse sorunlar kangren olmaktan çıkar. Öyle ki her problemin bir çözüm yolu vardır veya bulunabilir.
Fatih Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nalan Linda Fraim, boşanmanın kolay görünen bir çözüm yolu olduğunu söyleyerek konuyu farklı bir açıdan ele alıyor. Fraim’in ifadesiyle bir evliliği yürütmek emek istiyor. Tek tarafın emek harcamasıyla da olmuyor. Eşler, eşit düzeyde çaba gösterirse yapıcı ve olumlu sonuç elde edebilir. Aksi halde evlilik çıkmaza girer, sonuç hüsran olur. Evliliğin bir ekip işi olduğunu hatırlatan Fraim sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kadın evliliklerinde problem olduğunu söylüyor, erkek sorunun kaynağının kadın olduğunu öne sürüyor. Kadın danışmanlık hizmeti almayı teklif ediyor, erkek ‘benim danışmanda ne işim var, sen git’ diyor. Oysa birçok evlilik, çiftlerin birlikte hareket etmesiyle kurtarılıyor.”

EVLİLİK İBADETTİR
İlahiyatçı-yazar Cemil Tokpınar, evliliğin Allah’ın emri, Peygamber’in sünneti olduğunu hatırlatarak söze başlıyor. Yazarın ifadesiyle Allah, aile müessesini kurdu ve evlenmemizi istedi. Allah Resulü de evlilik hayatıyla bizlere örnek oldu. Rabbimizi razı, Efendimiz’i hoşnut etmek için evleniyor, evlilik sayesinde ahiret boyutlu kazanımlar elde ediyoruz. Bu kutlu yuva iffetimizi korumamıza yardımcı oluyor, maddi-manevi paylaşımlara vesile oluyor, arkamızdan hayır dua edecek nesiller bırakmamızı sağlıyor. Bu güzelliklere erişmek için de karşılaştığımız imtihanlara sabretmemiz gerekiyor. Dalgasız deniz olmayacağı gibi imtihansız evlilik de yok.
Tokpınar, evliliğe ibadet nazarıyla bakılması gerektiğini söylüyor. “Ailesinin rızkını kazanmak için çalışan bir erkeğin çalışması cihad meydanlarındaki mücahidin savaşı gibidir.”, “Kişinin harcadığı en hayırlı para ailesine harcadığıdır.”, “Çocuğuna yedirdiğin senin için sadakadır, zevcene yedirdiğin senin için sadakadır.” hadislerine işaret ediyor. Yazar, Efendimiz’in bu beyanlarının birer slogan değil, emir olduğunu dile getiriyor.

ALLAH’IN EN HOŞLANMADIĞI HELAL
Tokpınar’a göre cüzi ihtiyarımızı kullanıp elimizden geleni yaptıktan sonra ‘Hayır, Allah’ın seçtiğindedir’ prensibince O’na (celle celaluhu) havale olacağız. “Eğer Allah üç milyar insanın içinden o kişiyi benim için seçmişse bunda bir hikmet vardır.” diyeceğiz. Belki bu yuvayı kurtarmak namına çektiğimiz sıkıntılar bize cennetin kapılarını açacak. Dolayısıyla “Ahretimin kurtulması için ayağıma gönderilen bu pasları cennet hesabına gollere çevirebilir miyim?” diye düşüneceğiz, sabredeceğiz. Unutmayalım ki sabretmek, boyun bükmek anlamına gelmiyor. Aksine bir nevi sonuca varma stratejisi…
İlahiyatçı-yazar Tokpınar, “Allah’ın en hoşlanmadığı helal, boşanmadır.” hadisini nazara veriyor. “Şartlar yerine geliyorsa o boşanma helaldir ancak şartları yerine gelmeyen boşanma haramdır.” diyen Tokpınar sözlerini şu çarpıcı ifadelerle sürdürüyor: “Eğer kişi, dinen sabredeceği yerde sabretmiyorsa, anlayışlı olması gereken yerde anlayışlı davranmıyorsa, görevlerini yerine getirebileceği halde yerine getirmiyorsa, bencil davranıyorsa o boşanma haramdır. Ahir zamanda bu kadar kolay şartlarda bu kadar varlık içinde o acılara sabırla yaklaşmazsak mahşer gününde Allah’a ne diyeceğiz? Allah bolluk içinde yedin, içtin, yattın. Bir de gittin eşini boşadın derse? Verecek cevabı olan varsa buyursun boşansın!”

BOŞANMA EŞİĞİNE GELEN EVLİLİK KURTARILABİLİR
Betül-Sedat çiftinin hikayesi, uzmanların tespitine canlı bir örnek gibi. Evliliklerinin ilk yılını huzurlu geçiren genç çift, Sedat’ın iflasıyla dağılmış. Yığınla borcun altına giren Sedat, kendisini alkole vermiş. Bir evin bir kızı olan Betül, bu süreçte çok sıkıntı çekmiş. Ancak eşinin bugünleri atlatacağını ümit etmiş. Dua silahını kuşanmış, teheccüdü ve hacet namazını hiç bırakmamış. Rabbi’nin kapısını çala çala muradını almış. Zira Sedat, bir müddet sonra alkolü bırakmış, işine dört elle sarılmış. Genç adam şimdi eşine müteşekkir: “Başkası olsa o haldeki bir adamı terk ederdi. Eşim ise gözyaşlarını duasına katık etti. Onun duası ve manevi desteği sayesinde girdaptan çıktım. Çok şükür evlilik bağımız daha da güçlendi.” Betül de boşanmayı düşünenleri duaya, sabra ve mücadeleye davet ediyor.

Cemil Tokpınar, “Boşanmaktan başka çözüm kalmadı.” diyen birçok çiftin yuvalarını kurtardığını anlatıyor. Okuduğu kitapla, dinlediği seminerle, gittiği danışmanla fikrini değiştiren niceleri olmuş. Maddi çabanın yanı sıra manevi emekten de söz eden Tokpınar, yuvalarımız üstündeki nazar için ayetü’l kürsi, felak-nas okumamızı öneriyor. Büyü furyasından etkilenmemek için şefkatli, ağzı dualı, uzman hocalara danışmamızı tavsiye ediyor. Eğer sorunlar çözülmüyorsa tefriciye, ashab-ı bedir, cevşen gibi dualara tutunmamızı, hacet namazı kılmamızı, sadaka ve kurbanla Allah’ın rahmet kapısını çalmamızı salık veriyor. Zira Allah için imkânsız ve zor yok. Bir bakmışsınız o kış havası gitmiş, yerine cennetasa bahar havası gelmiş. h.kose@zaman.com.tr

Boşanma kararı vermeden önce!

Psikaytri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a göre çiftler boşanma kararı vermeden önce kendilerine şu soruları sormalı:
* Evliliği kurtarmak için elimden gelen her şeyi yaptım mı?
* Mutsuzluğumun sebebinin evliliğim olduğuna emin miyim?
* Boşanma sonrası çıkacak yeni sorunlarla baş edebilir miyim?
* Çocuk yalnız birimize ait değil. Bunu kabulleniyor muyuz?

http://yenibahardergisi.com
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam