@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Eğil ve Kılınamayan Cuma Namazı Telaşı
Diyarbakır merkez'de aynı yerde Sadece 2 saat süren tur attıktan sonra Eğil'e yola çıktık.

Uzun bir yol sonrası Peygamberler Diyarı Eğil'e geldiğimizde saatler saat 11'i gösteriyordu.

Burada iki türbeyi ve üç peygamber ve bir peygamber yakını ( Nebî Harun Tepesi'nde Kur'an-ı Kerim'de isimleri geçen Hz.Zülkifl ve Hz. Elyesa peygamberleri, Hz. Nebi Harun-i Asefi ve Neb’i Ömer (aleyhisselam ) kabirlerini ziyaret ettik

Ziyaret sırasında cuma selasını okunmaya başladı. Yaklaşık 45 dakikalık bir süre varken otobüsle binmemiz istendi.

Her ne kadar öğle namazını dolayısıyla cuma namazı peygamberlerin yanı başında kılmayı arzu etsekte bu arzumuz gerçekleşmeden yola çıktık.

Yolda bir kaç kişinin cuma namazı hatırlatmasına alınan cevap yol üzerinde cami bulduğumuzda namazımızı kılarız olsa da yol üzerinde cami değil yerleşim yeri bile görmemiz pek nadir idi.

Yol boyu bakışlar ulaşabileceğimiz cami ararken vakit ileriliyor son beş dakika kala gözümüze bir cami ulaşıyor.

Camiyi görmemiz pek bir şey ifade etmiyor. Zira o camiye ulaşacak yolu da bulamıyorken ben sorumluları rahatlatacak sözler sarfediyorum.

"Yolcuya cuma farz olmadığı gibi oraya vardığımızda imam hutbede olacak ya da hutbeden inmiş olacak ki camidekileri, cemaati rahatsız etmiş olacağız. Ayrıca aramızda abdest alacaklar da olacağından cumaya yetişmenin anlamsızlığı ortada" deyince bu kez rotayı "bir başka yerde öğle namazı kılma" kararına çevirmek zorunda kaldık.

Yine uzun upuzun bir yolculuk sonrası Urfa'nın kalabalık ilçelerinden Şanlıurfa Siverek'e geldiğimizde saat 1400'ü gösteriyordu.


Burada Hacı Mehmet Halil Çobanoğlu adını taşıyan camiye girdik. Caminin abdest alam ve tuvaleti para toplayan sorumlusu olmasına rağmen bakımsız. Sabun dahi yok. Sabun istiyorsun , adam kullanılmış yarım sabunu getirip bizlere veriyor. Bayanlar için tek bir tuvalet yapılmış. Abdest yeri yok. Ve işin ilginci tuvalete pislikten girilmiyor. Kulakları ağır işiten görevli 1 TL istemeyi biliyor ama..


Neyse öyle yada böyle bayanların zorlukla abdest almasından sonra camiye geçerek öğle namazını eda ettik.

Otobüse binerek güzergahımıza gidiyoruz sanırken bir kaç sokak ötede bir lokanta önünde durduk. Yemek molası imiş. Bir saat burada bekledik.

Bu arada market arayanlar, gittikleri marketlerde peynir türü ürünlerin satılamadığını öğrendiklerini söylediler.

Diyarbakır merkezde bir saat içinde ve bir çok ziyaret yerinden mahrum kalmanın üzüntüsü, Eğil'de 7 peygamber yerine 4'ünü görüp sözde cumaya yetişme amacıyla çıkılan ancak cuma namazının nasip olmadığı turda Batman Hasankeyf'e doğru yola.çıktık.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.