@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Amerikan Vizesi Din Görevlileri İçin Nasıl Alınır
Amerika R Vizesi (Din Görevlileri)

Din Görevlileri Amerika R Vize başvuruları için evrak listesi başvuru yapılan Amerika Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliğine göre değişiklik göstermektedir. 

Bu nedenle başvuru yapmadan önce bu temsilciliklerin sitelerini dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz.

R Vize başvurusu yapmak istiyorsunuz ama prosedür gözünüzü korkutuyorsa başvurudan önce mutlaka danışmanlık almanızı öneririz.

Amerika R Vizesi ( Din Görevlileri) İçin Gerekli Evraklar

Kişisel Evraklarınız:

Pasaport: Seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği olmalı. Eski pasaportlar varsa mutlaka dosyaya eklenmeli.

Biometrik Fotoğraf: Güncel, 5x5 ölçülerinde ve arka fonu beyaz olmalı.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

DS-160 Formu: Online ve İngilizce olarak doldurulmalı. Bu formda beyan edilen bilgiler belgelerle kanıtlanmalı. Vize yetkilileri, başvuruda bu formda yazılan bilgileri esas almaktadır. ( Amerika DS-160 Formu Nasıl Doldurulur? bilgisi yazının sonundadır) 

(Önemli not : Göçmen olmayan Amerika vize türlerinden birine başvurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilk yapması gereken şey DS-160 Başvuru Formunu elektronik olarak doldurmaktır. Amerikan Konsolosluğu tarafından hazırlanan bu form, başvuru sahibini tanımaya yöneliktir. İngilizce olarak doldurulması zorunlu olan DS-160 Başvuru Formu size (başvuru sahibi) ve ailenize ait kişisel bilgiler, pasaport bilgileriniz, seyahat amacınız, daha önce Amerika vizesi alıp almadığınız, Amerika’da konaklayacağınız yerin adres bilgileri, iş ve eğitim durumunuzu gösteren bilgiler, yolculuğa kiminle çıkacağınız gibi bilgilere ilişkin sorular sorulmaktadır. Başvuru sahibi başvuru formunda yer alan bu sorulara, vize başvurusu sırasında Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliğine sunacağı evraklardaki bilgilerle çelişmeyecek cevaplar vermelidir. Eğer cevaplarınız evraklardakinin aksine olursa vizenizin reddedilmesi söz konusu olabilir.)

I-129 Dilekçe Formu: Çalışma izin dilekçesi, başvuru sahibinin Amerika’daki işvereni veya temsilcisi tarafından temin edilmeli USCIS onaylı olmalıdır.

I-797 Formu: Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosu’nun (USCIS) onay numarasını gösteren makbuz formu.

Diploma: Başvuru sahibinin göreviyle ilgili mesleki yeterliliği olup olmadığını gösteren diploma ve sertifikalar.

Dini Teşkilattan alınması gereken evraklar

İşveren Mektubu: Başvuru sahibini istihdam edecek dini teşkilatın yetkilisi tarafından yazılmalı. İçerisinde kişi için önerilen pozisyonun tanımı yapılmalı. Ücret ve diğer avantajlarla ilgili bilgiler eklenmeli. Dini teşkilat, kurum ya da örgütsel birimin adı ve adresi bu mektupta yer almalı.

Vergi Muafiyet Belgesi: Başvuru sahibini davet eden dini teşkilatın vergiden muaf olduğunu kanıtlayan belge.

Beyanname: R-1 vize sahibine verilecek maaş miktarı, yemek ve konaklama gibi desteklerin hizmetler karşılığı verilip verilmeyeceğine dair beyanname.

Dini teşkilata ait mal varlığının belgeleri

Amerika R Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Din görevlileri için Amerika R vizesi, geçici bir süreyle dini görevde çalışmak, dini ibadetleri yürütmek üzere yetkili kurum tarafından Amerika’ya atanan kişilere verilmektedir. Bu kişiler; bir dinin idarecileri, dini bir meslekle ilgili çalışan profesyoneller ya da kâr amacı gütmeyen bir dini teşkilatın davetlisi olarak dini görevleri yerine getirmek için Amerika’ya giden profesyoneller olabilir.

Din görevlisi R vizesi ile Amerika’ya gidecek kişilerin bu vizeye başvurabilmek için bazı kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Başvuru sahibi ABD’de bulunan gerçek ve kâr amacı gütmeyecek şekilde örgütlenmiş dini bir topluluğun üyesi olmalıdır.

Dini topluluk ve onun bağlı olduğu kuruluşun vergiden muaf olması ya da vergi muafiyeti statüsü kazanacak nitelikleri taşıması gerekir. Ayrıca R-1 vize başvuru sahibinin tüm maddi ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir.

Başvuru sahibi, din görevlisi olarak R vize başvurusu yapmadan önceki iki yıl boyunca o dini topluluğun bir üyesi olmalıdır.

Başvuru sahibinin dini mesleğiyle ilgili bir üniversite ya da dengi okul mezunu olması şartı vardır.

R Vizesi başvuru sahibinin dinle ilgili bir meslekte, en az yarı zamanlı yani haftada 20 saat çalışması gerekmektedir.

Din görevlisi Amerika R vizesine sahip olan kişi, ilk başvurusunda en fazla 30 ay Amerika’da kalma hakkı elde etmiş olur. Kişi daha sonra Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosu’na (USCIS) başvurarak bu süreyi en fazla 30 ay daha uzatabilir. Yani R-1 vizesine sahip din görevlileri toplam 5 yıl (60 ay) Amerika’da kalma hakkını sahip olur.

R-1 Vizesine sahip din görevlilerinin eş ve 21 yaşın altındaki hiç evlenmemiş çocukları da kendisine eşlik etmek üzere Amerika’ya gidebilir. Ancak bu kişilerin R-2 Vize başvurusu yapması gerekmektedir. Eğer uygun görülürse R-2 vize sahipleri asıl başvuru sahibi kadar Amerika’da kalış hakkı elde etmiş olur. Ancak asıl başvuru sahibi, aile fertlerinin geçimini Amerika’da kalacakları süre boyunca karşılayacağını ispat etmelidir.

R-2 Vize sahiplerinin ayrıca şu belgeleri de temin etmesi gerekmektedir:

Evlilik belgesi

Doğum Belgesi: Aile ilişkiyi kanıtlayan doğum belgesi.

Çalışma İzni Fotokopisi: USCIS’tan alınan asıl başvuru sahibinin çalışma izni kopyası.

Pasaport Fotokopisi: Asıl başvuru sahibinin pasaportundaki kişisel verilerin yer aldığı sayfaların bir örneği.

I-129 dilekçe fiş numarası: Dilekçe onayını doğrulamak için başvuru sahibinin I-129 dilekçe fiş numarasını göstermesi gerekmektedir.

R-2 vize sahiplerinin çalışma izinleri yoktur. Ama çocuklar özel veya devlet okullarında eğitim alabilirler. R-1 vize sahiplerinin eş ve çocukları I-539 formu doldurarak (Gömen-dışı statü uzatma veya değiştirme formu) Amerika’da kalış sürelerini uzatabilirler.


Amerika DS-160 Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika DS 160 Formu, Amerika Dış İşleri Bakanlığının resmi sitesinden online olarak doldurulmaktadır. Amerika yasalarına göre DS-160 Formu başvuru sahibinin kendisi tarafından doldurulmak, elektronik olarak imzalanmak zorundadır. Ama başvuru sahibi okuma yazma bilmiyorsa veya formu dolduramayacak kadar küçükse başka bir kişiden yardım alabilir. Yardım eden kişinin adı ve soyadı ‘Sign and Submit’ (İmzala ve Gönder) sayfasında belirtilmelidir. Ancak formu doldururken yardım alsanız bile, ‘Sign Application’ (Başvuruyu İmzalayın) butonuna başvuru sahibinin basması gerekiyor. Butonu sizden başkası tıklar ve imzalar ise başvurunuz reddedilebilir.

Formu doldurma işlemi tamamlandıktan sonra sağ üstteki ‘Print’ (Yazdır) butonuna basarak formun onay çıktısını almalısınız. Konsolosluk veya Büyükelçilikteki vize randevunuza giderken bu formun çıktısını yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Formu katlamamaya ve buruşturmama özen gösteriniz. Amerika DS-160 formuna bilgilerinizi girip elektronik olarak onayladığınız anda tüm bilgileriniz Amerika Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’na aktarılır. Vize yetkilileri, burada yazan bilgilerinize göre değerlendirme yapıp, vizenizi onaylayıp onaylamayacaklarına karar verir.

Amerika DS-160 Formunu Doldururken Dikkat!

Fotoğrafınızı hazırlayın: 

Öncelikle DS-160 formunu doldurduktan sonra forma ekleyeceğiniz 5x5 cm ebatlarında bir fotoğrafınızın olması gerekiyor. Başvuruya başlamadan önce bir fotoğrafçıya giderek biometrik fotoğraf çektirip, bunun hem basılmış hem de dijital halini alın. Daha sonra bu fotoğrafınızı taratıp, jpg formatında bilgisayarınızın masa üstüne kaydedin. Fotoğrafınızı formunuza eklemeniz gerekecek.

Formu doldurmaya başlamadan önce pasaportunuzu, varsa eski ABD vizelerinizi ve ABD’ye yapmayı düşündüğünüz seyahatinizle ilgili diğer bilgileri yanınızda hazır bulundurun. Çünkü başvuru formunuzu doldururken bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Formu İngilizce karakterlerle doldurun: Bir başka dikkat edeceğiniz hususta büyük harf kullanımıyla ilgilidir. DS-160 Formu doldurulurken İ ve Ğ gibi Türkçe karakterler kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullandığınız takdirde bir sonraki sayfaya geçiş yapılamadan form hata verecektir.

Başvuru yapacağınız şehri seçin: 

Amerika DS-160 formunu doldurmak için ABD Dışişleri Bakanlığı internet sitesine girdiğinizde ilk önce başvurunuzu hangi ilden yapacağınızı seçmelisiniz. Bunun için sayfanın üstünde yer alan “Select a location, where you will be applying for this visa" kısmından vize görüşmesine gireceğiniz şehri seçebilirsiniz. Eğer İstanbul Amerika  Başkonsolosluğundan başvuru yapacaksınız (TURKEY-ISTANBUL), Ankara Amerika Büyükelçiliğinden başvuracaksınız (TURKEY-ANKARA) seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Sonra bu seçeneğin  altında yer alan ‘Doğrulama Kodunu’ ilgili alana girmelisiniz.

Fotoğrafınızı test edin: 

Formda başvuru yapacağınız şehri belirledikten sonra, sayfanın alt kısmında yer alan ‘TEST PHOTO’ bölümüne giriş yapın ve formun sonunda yükleyeceğinizin fotoğrafınızın ebatlarının ve renginin uygun olup olmadığını kontrol edin. Eğer fotoğrafınızı yüklemeyi başaramazsanız Amerika Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliğine randevuya giderken mutlaka 2 adet 5x5 ebatlarında arka fonu beyaz fotoğrafı yanınızda götürmeyi unutmayınız. Fotoğrafınızın uygunluğunu da test ettikten sonra sayfanın en altında yer alan ‘Start An Application’ (Başvuruya Başla) butonuna basarak formu doldurmaya başlayabilirsiniz.

Başvuru numaranızı not edin: 

DS-160 Formunu doldurmaya başladığınızda sistemde teknik bir arıza yaşanabilir ya da formu başka bir zaman doldurmaya devam etmek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda doldurduğunuz kadar kısmını kaydedip daha sonra kaldığınız yerden işleminize devam edebilirsiniz. Bunun için ‘Başvuru Numarası’ ve Güvenlik Sorusunun cevabına ihtiyacınız olacak.  Güvenlik sorusunu listeden seçerek cevabını ilgili kutunun içine yazıp ‘Devam Et’ butonuna bastığınızda açılan sayfanın sağ üst köşesinde ‘ID Number’ (Başvuru Numarası) göreceksiniz. Bu numarayı ve güvenlik sorusuna verdiğiniz cevabı bir kenara not etmeyi unutmayın. Çünkü başvurunuzu sisteme kaydetmeden bilgisayarınızı kapatmanız gerekirse, başvuru formunuza erişebilmeniz için bu iki bilgiye ihtiyacınız olacak.

Her aşamayı kaydetmeyi unutmayın: 

Başvuru formundaki soruları cevapladıkça her sayfayı sonundaki ‘Save’ (Kaydet)  tuşuna basarak kaydedin. Kaydetme işlemi DS-160 Formu üzerinde 30 gün içinde değişiklik yapmanızı sağlar. Formu doldurduğunuz sırada elektrik kesintisi olduğunda öncesinde kayıt butonuna bastıysanız forma kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Eğer DS-160 Başvuru Formunu doldurmaya 20 dakikadan uzun süre ara verirseniz; oturumunuz sona erdirilecektir. Eğer başvuru numaranızı veya başvuru dosyanızı bilgisayarınıza kaydetmediyseniz yeni baştan başlamanız gerekecektir.

Formunuzu kalıcı olarak bilgisayarınıza kaydetmek için ‘Save Application to File’ (Formu Dosyaya Kaydet) butonuna basmalısınız. Ardından ‘Save’ (Kaydet) butonuna bastığınızda  başvuru formunu masa üstünüze kaydetmiş olursunuz. Bitirdiğiniz her sayfanın sonundaki ‘Next’ (Sonraki) butonuna basarak bir sonraki sayfadaki sorulara ulaşabilirsiniz.  

Başvuru formunun her aşamasını tamamlayan: 

Amerika DS-160 Başvuru Formu 10 aşamadan oluşmaktadır. Birinci sayfada kişisel bilgilerinizle ilgili sorular yer almaktadır. Adınız, soyadınız, kızlık soyadınız, doğum tarihiniz, cinsiyetiniz, medeni durumunuzla ilgili sorulara bu bölümde cevap vermeniz gerekecektir. Soruların yanında ‘Optional’ (isteğe bağlı) seçeneği varsa bu soruları boş bırakabilirsiniz. Sizin kişisel durumunuza uymayan sorularda ise ‘Does Not Apply’ (Geçerli Değil)  seçeneğini işaretleyebilirsiniz.  DS-160 formunu doldururken cevap verilmesi zorunlu olan bir soruya cevap vermezseniz sistem başvurunuzu sonuçlandırmanıza izin vermez.

Amerika’da çalışmış başvuru sahipleri sosyal güvenlik veya vergi mükellef numarasına sahiptir.  Eğer bu numaralarınız yoksa “Does not apply” (Geçerli Değil) seçeneğini işaretlemelisiniz. Başvuru sahibinin Amerika'da şahsen bir tanıdığı yoksa ve ticari bir kuruluşu veya organizasyonu ziyaret için gidiyorsa, o ticari kuruluşun, organizasyonun adını belirtmesi gerekir.  

Sokak ve mahalle İngilizce yazılmalı: 

Amerika DS- 160 başvuru formunun ikinci sayfasında başvuru sahibinin ev Adresi, telefon bilgileriyle ilgili sorular yer alır. Bu bölümde ev adresinizdeki sokak ismini yazarken ‘Street’, mahalle ismi yazılırken 'District' şeklinde İngilizce olarak yazmaya dikkat edin. Örneğin: ‘Büyükdere Caddesi’ yerine ‘Büyükdere Street’ gibi.  

Pasaport türünü doğru seçin: 

DS-160 formunun üçüncü sayfasında Pasaport bilgilerine yönelik sorular yer almaktadır. İlk soruda kullanmış olduğunuz pasaportun türü sorulur. Yeşil, Bordo, Gri pasaporttan hangisine sahipseniz onu işaretlemelisiniz. Eğer Bordo pasaport sahibi iseniz, U ile başlayan pasaport numaranızı aralarında boşluk bırakmadan yazmalısınız. Ardından pasaportu veren makam, veriliş tarihi ve son kullanım tarihine ilişkin bilgileri doldurmalısınız.

Vize türünüzü seçin: 

Amerika D160 başvuru formunun dördüncü sayfasında; vize türüyle ilgili sorular vardır. Turistik seyahat, ticari seyahat gibi seyahat amacınızı belirten vize türünü seçtikten sonra seyahat tarihleriniz ve varsa berabet seyahat edeceğiniz kişilere yönelik sorulara cevap verilmelidir.

Eski vizelerinizle ilgili bilgilere ihtiyacınız olacak: 

DS- 160 Formunun altıncı sayfasında, daha önce Amerika vizesi alıp almadığınızla ilgili sorular yer almaktadır. Eğer eski ABD vizeleriniz varsa Referans numaralarını yazmanız istenecektir. Daha önce Amerika vize başvurusu yaptıysanız da ne zaman yaptığınız ve reddedilip edilmediği yönündeki soruları da cevaplamalısınız.

Konaklama adreslerini doğru yazın: 

Formun yedinci sayfasında ABD’ de konaklayacağınız yerin iletişim bilgileriyle ilgili sorular sorulur. Eğer kalacağınız yer bir akrabanızın evi ise; kalacağınız kişinin ad ve soyadı bilgilerini doldurmanız gerekir. Eğer otelde kalacaksanız; otel ismini, açık adresini, eyalet ve telefon numarası bilgilerini doldurmalısınız. 

Aile bilgilerinizi doğru girin: 

DS- 160 başvuru formunun sekizinci sayfasında aile bilgileriyle ilgili sorular karşınıza çıkacaktır. Burada önce babanızın daha sonra annenizin isim, soy isim ve doğum tarihlerini gün- ay - yıl olarak yazmanız istenecektir. Formun ilk sayfasında Medeni Durumunuzla ilgili soruya ‘Evli’ cevabı vermeniz durumunda bu bölümde eşinizi tüm bilgilerini de doldurmanız istenecektir.

Erkekler için meslek ve askerlik bilgileri sorulur: 

Amerika vize başvuru formunun dokuzuncu bölümünde erkek başvuru sahipleri için Meslek grubu seçeneği bulunuyor. Bu seçeneğin altında iş yeri ve okul detaylarıyla ilgili sorular vardır. Bu soruların ardından yine erkek başvuru sahipleri için konuştuğu yabancı diller, son 5 yıl içerisinde seyahat ettiği ülkeler ve en sonunda da askerlik göreviyle ilgili sorulara cevap istenir. Askerlik görevini yapan başvuru sahipleri evet kısmını seçerek askerlik bilgilerini doldurmalıdır. Formun son bölümünde güvenlik soruları vardır: DS- 160 formunun onuncu sayfası 5 aşamadan oluşan güvenlik sorularından oluşmaktadır. Güvenlik sorularına evet- hayır diye cevap vererek DS-160 formlarını tamamlamış olurlar.

Fotoğrafınızı yükleyin: 

DS- 160 Formundaki soruları cevaplama işleminiz bittikten sonra sıra Amerikan Konsolosluğunun belirlediği standartlarda dijital bir fotoğrafınızı yüklemenize gelmektedir. Daha önce taratarak bilgisayarınızın masaüstüne yüklediğiniz biometrik fotoğrafı "Upload" (yükle) butonuna basarak sisteme yükleyebilirsiniz. Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çektirilmiş olmasına dikkat edin. Eski ve kriterlere uymayan fotoğrafların kullanılması vize başvuru süresinin uzamasına sebep olur. Euroasia Global Visa Services yetkilileri, bu tip ve benzeri sorunlarla karşılaşmamanız için size yardımcı olacakladır.

Elektronik imzanızı atın:  

Bütün sorulara cevap vermenizin ardından sistem cevaplarınızı kontrol etmenizi isteyecektir. Her sayfa tek tek karşınıza çıkacaktır. Bu aşamada hata yapmamak için yazdığınız cevaplarınızı dikkatlice kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra “Sign Application” (Formu İmzalayın) butonuna basarak DS-160 Başvuru formunuzu elektronik olarak imzalamalısınız. Başvuru formunda verilen yanlış bilgiler yalan beyan cezası kapsamına girer. Bu nedenle verdiğiniz cevapların doğru olduğundan emin olmalısınız.

Başvurunuzu tamamlamaya hazır olduğunuzda ‘Upload an Application’ (Kaydedilmiş Vize Başvurusunu Yükle’ butonuna tıklayınız. Başvurunuzu kaydettikten sonra ekranda barkotlu bir onay numarası göreceksiniz. Formu mailinize gönderip renkli çıktısını aldıktan sonra artık vize randevunuzu alabilirsiniz.  

UYARILAR

Amerika DS-160 Başvuru Formunda beyan ettiğiniz bilgilerin doğru olması oldukça önemlidir. Bu bilgilerin Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe sunacağınız evraklarla ve mülakatta vereceğiniz cevaplarla örtüşmesi gerekir. Başvuru formundaki yanlış ve gerçeğe uymayan beyanlar Amerika’ya girişinizin daimi olarak reddedilmesine neden olabilir. Bunun için DS-160 formunu doldurmadan önce danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.
DS-160 Formundaki tüm cevaplar bir istisna dışında İngilizce olarak doldurulmalıdır. Sadece tam isminizi kendi alfabenizde yazmanız zorunludur. İngilizce dışında herhangi bir dilde yapılan  başvurular reddedilecek  ve yeni bir  başvuru yapmanız gerekecektir. Ayrıca cevaplarınızda İngilizce karakterler kullanmalısınız. Yani ğ,ö,ü veya ç gibi harfleri kullanamazsınız. Örneğin ‘Çanakkale’  yerine ‘Canakkale’ ‘Ünye’ yerine ‘Unye’ yazmalısınız.
Eğer öğrenci değişim programı veya geçici çalışma vizesi için başvuruda bulunuyorsanız başka online ek formları da doldurmanız gerekmektedir.
Seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmeniz ve doğru vize ücretini ödemeniz de oldukça önemlidir. DS-160 başvuru formunuzda yanlış vize türünü seçmeniz halinde Amerika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği başvurunuz değerlendirmeye almaz ve geri gönderir. Sizden DS-160 formunuzu düzeltip Konsolosluktan yeni bir randevu almanız istenir.
Eğer daha önce bir DS-160 Başvuru Formu doldurmuşsanız bu bilgileri kullanarak yeni bir form doldurabilirsiniz. Bunun için daha önce doldurduğunuz başvuru formunda size verilen Başvuru Numarası gerekecektir. Daha önce kaydettiğiniz başvuruya ulaşmak için ‘Retrieve An Application’ (Kaydedilmiş Vize Başvurusunu Yükle) butonuna tıklayınız.
Aile veya grup başvurusu yapmak istiyorsanız kendi bilgilerinizi girdiğiniz bölümün  bitiminde  ‘Thank You’ (Teşekkür) sayfasında aile veya grup başvurusu oluşturma seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği işaretlediğinizde sizin başvurunuzdaki bazı bilgiler otomatik olarak yeni bir başvuru formuna aktarılır. Bu seçeneği işaretlediğinizde her aile bireyi veya her grup elemanı için  ayrı ayrı başvuru formu oluşturabilirsiniz.

@erolkaranet - 26.10.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.