@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Temassız Kart Tüketicinin İntiharı Demektir

Bankacıların ballandıra ballandıra sundukları temassız kartlar aslında tüketicilerin intiharı demek oluyor ve bu kartı cebinde taşıyanlar riski de ceplerinde taşımış oluyor.
Bir kaç aydır kullandığım Kuveyttürk master kartımla alışveriş yapıyorum. Olur olmaz yerde şifresiz işlemlerle alışveriş etmek zorunda kalıyorum. Ve bu da beni haliyle sinirlendiriyor.
Hiç bir güvenebilir yanı olmayan temassız bir kart kullandığımı bankaya uğrayıp müşteri temsilcisine kart sorunlu dediğim zaman öğrendim.
Kartım sorunlu değil özelliği öyle imiş. Kapatalım dediğimde biz kapatamayız 444 lü numarayı aramam gerekiyormuş
Daha sağlam olur diye internet bankacılığı üzerinden eposta ile bu özelliğin kapatılmasını istedim. Bana verdikleri cevap 444 lü numarayı arayın diyor.
Aradan bir kaç ay geçti aynı günde 750 TL'lik bir alışverişim şifresiz çekildi,, 50 TL lik alışverişim şifre istedi.
Artık şaşırmaya başladım.
Yine bankaya uğradım. Aldığım cevap aynı. Yine eposta attım. Aldığım cevap aynı. Müşteri hizmetleri sizi aramıyor, siz aramak zorundasınız.
Ve zorunlu olarak aradım. Numaraları, telesekreter yönlendirmesi ve "başka müşterilerle ilgilenen müşteri temsilcisini" bekleyene kadar telefonumun başında 10 dakika reklam kokan müziği dinlemeye mecbur kaldım.
Neyse sonuçta sabırla müşteri temsilcisine ulaşınca durumu anlattım. Kartların 35 ila 120 TL arasında alışverişlerde temassız özelliği bulunduğunu ancak asla iptal edilemeyeceğini söyleyince yaşanacak olan risklerin zararını kim telefi edecek. Verilen cevap şu. Son 24 saat içindeki bildirdiğiniz takdirde biz ödemeyi durduruyoruz araştırıp sonuca bağlayınca haklıysanız iptal ediyoruz , dedi. Ya iptal edilmezse, ya birileri bulduğunda ben farkında değilsem ve 10 kere 120 TL lik temassız alışveriş yapsa sonuçta kalacak olan 1200 TL zarar ne olacak desem de sizi müşteri şikayetleri bölümüne bağlayalım sizin şikayetinizi alsın dedi.
Bağladı, buraya da söyledim. Bir önceki gibi, "Evet haklısınız" denilip sadece şikayetim kayda alındı. Eğer bu özellik iptal edilmezse kartımın kullanımını iptal edeceğim , dediğim de kimsenin umurunda olmadığı gelen sms cevabı ile daha belirgin oldu.
Bankanın verdiği cevap aşağıda görüldüğü gibi "temassız özellik asla iptal edilemez, ister kullan ister kullanmaya" gelen bir cevap oldu.


Tabii, bankanın bu cevabı benim de umurumda olmadı ve kartımın kullanımı 1 Ekim 2019 günü itibarıyla iptal ettim. Ta ki bu özellik iptal olana kadar.
Bu arada yaptığım araştırmalarda temassız kartların bu özelliğinin istenildiği durumda iptal edilebileceği bilgilerine ulaşsam da Kuveytturk'un bu konuda inatçı olması ve iptal edilemez demesi de hiç anlaşılır değil.
Müşteri edinmek için reklamları hiç eksik olmayan bu bankanın "kartı kullanmayacağım" sözüne de aldırış etmemiş izlenimi vermesi bence çok çirkin bir davranış. Müşteri memnuniyeti ile alakası olmayan bir banka düşüncesini edinmeme sebep oldu.

Pekala temassız kartının tüketicilere zararı nedir, nasıl zarara uğratılır.
  • Toplu taşıma araçları gibi kalabalık yerlerde yanınıza yaklaşan bu kişiler, rakamı önceden girdiği ufak tutarları, pos cihazını size yaklaştırarak temassız özellik sayesinde çekiyor.
  • Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, adedi 13,6 milyonu aşan temassız kartlardan çok basit bir yöntemle ancak bilgimiz dışında para çekiliyor.
  • Otobüste, alışveriş merkezinde, parkta kısacası her yerde hedeftesiniz. Rakam küçük olduğu için bankalardan uyarı mesajı gelmiyor.
  • Aynı işyerinde mesela lokantaya gittiniz, kasiyer kartınızı pos cihazına yaklaştırdı temasız işlem çekti bir de o da farkında değil makineye taktı bir de oradan şifreli çektirdi. Ne oldu iki kere alışveriş etmiş olarak ödeme yaptınız. Bundan ne siz ne de kasiyer haberdar oldu. Ekstreyi kontrol etmezseniz aynı yemek size iki katına gelmiş olacak.
  • Bir de kaybolduğunu düşünün. Siz farkına varana kadar atı alan Üsküdar'ı geçmiş olabilir.
İnanıyorum ki, temassız kartın tüketicinin kolaylığı için çıkartıldığını söyleyenler sadece bunları pazarlayanlar ve ufak ufak alışverişlerle insanları daha fazla harcamaya yönlendirmek, bunun yanı sıra kasiyerlerin bile nasıl kullanılacağını tam olarak bilemedikleri bu kartlarla çifte para çekme imkanının oluşması.
Söylemesi bizden isteyen kullansın. Şahsen ben riskli bir uygulamayı kullanmak istemem.

@erolkaranet / 28.09.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.