@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Solunum Egzersiz Cihazı Triflo Niçin Kullanılır - Triflo
SOLUNUM EGZERSİZ CİHAZI - TRİFLO NEDİR?

Solunum egzersiz cihazının diğer bir adı da triflo olarak bilinmektedir. Solunum egzersiz cihazları sağlıklı yaşamın yanı sıra, kişinin nefes almasının zorlaştığı durumlarda da devreye giren ve kişinin oksijen dengesini düzenleyen bir tıbbi cihazdır. Nefes egzersizleri başta olmak üzere hastalıklar için de kullanımı mevcuttur. Solunum yollarına ait bronşit veya astım gibi hastalıkların tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

Cihazın amacı solunum problemi yaşayan kişilerde akciğer kapasitesini artırmak ve nefes darlığını azaltmaktır. Bu cihaz ile yapılan egzersizler sayesinde solunum kasları da güçlenmektedir.

Solunum egzersiz cihazı (triflo) ile nefes alma, verme ve tutma gibi çalışmalar yapılabilir. Böylece akciğerler ve solunum kasları güçlendirilerek doğru nefes alma yetisi geliştirilebilir. Bu cihazla yapılan çalışmalar sırasında vücudumuzdaki dokulara daha fazla oksijen ulaşmaktadır. Bu sayede hücreler daha fazla enerji kullanırlar. Kan akışı hızlanır ve damarların genişlemesi sağlanır.

Sadece solunum hastaları değil sağlıklı bir kişinin de bu cihazlar ile egzersiz yapması fayda sağlayacaktır. Doğru nefes almak isteyenler, solunum kaslarını ve akciğer kapasitelerini geliştirmek isteyenler bu cihazları kullanmalıdır.

Triflo diğer cihazlar gibi mutlaka doktor önerisinde kullanılmalıdır. Genellikle nefes egzersiz cihazı olarak kullanıldığı için sporcular veya tıbbi bir müdahaleden sonra hastanın nefes alımını rahatlatmak ve solunum kaslarını güçlendirmek için doktor tavsiyesiyle kullanılır. Doğru nefes alışkanlığı kazanmak triflo ile kısa zamanda mümkün hale gelmiştir.

TRİFLO HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR

Kalp ya da göğüs ameliyatı olmuş olan hastanın göğüs kafesinin açılması ve solunumun makine destekli olması nedeniyle akciğerlerde bir kapanma meydana gelir. Ameliyat sonrası akciğerin kısa sürede eski durumuna getirilmesi için en yetkili yöntem Triflo dediğimiz, akciğer egzersiz aletidir. Ameliyat sonrası hastaların akciğer kapasitelerinin artması, atelektazi oluşumunu önlemek ve ameliyat sırasında verilen anestezi nedeniyle zayıflayan solunum kaslarının kuvvetlenmesi amacıyla triflo kullanımı oldukça önemlidir.

Sağlıklı bir vücutta akciğere normal miktarda hava girişi olur. Bunun tam olarak sağlanamadığı durumlarda yardımcı cihazlar devreye girer. Triflo tam bu noktada oksijen miktarını pozitif yönde artırmak amacı ile kullanılmaya başlanır. Bu sayede akciğere giren hava miktarı ve akciğer kapasitesi artar.

SOLUNUM EGZERSİZ CİHAZINI KİMLER KULLANIRTriflo sadece hastalarda değil sağlıklı bir bireyde de nefes alışverişini dengelemek için kullanılabilir. Özellikle nefes darlığı olan, koah, astım, anfizem ve bronşit gibi kuvvetsiz nefes alma alışkanlıkları, yaşlılık ve sigara içen kişilerde klinik bilgilere göre solunum kaslarımızı güçlendirmek ve nefes darlığını azaltmak için kullanılmaktadır.

TRİFLOW NASIL KULLANILIR

Triflo kullanımı hastaya öğretilirken hastadan bütün nefesini dışarıya vermesi, triflonun ağız kısmını ağzına yerleştirip derin nefes alması ve triflo içerisindeki topları yukarı kaldırması istenir. Bu işlem sırasında hasta çok fazla zorlanmamalı ve triflo hastaya uygun olmalıdır.
Doğru kullanımı için öncelikle cihazın bağlantılarının tam yapılmış olması gerekir. Cihazı oluşturan parçaları kutudan çıkarın. Emiş borusunu, cihaz gövdesinin alt kısmında bulunan emiş ucuna takınız. İlk veya tekrar kullanımdan önce, yalnız ağızlık parçasını sıcak suyla durulayın ve sallayarak kurulayın. Ellerinizi yıkayın.
Derin bir nefes alarak sırasıyla üfleyerek ve sonra içinize çekerek topları havaya kaldırıp, mümkün olduğu kadar uzun süre havada tutarak bir tür solunum egzersizi yapmalısınız bunun için de dik bir pozisyonda oturmalısınız.
Cihazın ağız kısmını, dudaklarınıza hava çıkmayacak şekilde yerleştiriniz. Bütün gücünüzle  cihaza üfleyin ve daha sonra güçlü bir şekilde nefes alın.
Önce birinci topu daha sonra sırasıyla 2. ve 3. topu 5 saniye havada tutmaya çalışın.
Triflo ters tutulur ve yine aynı şekilde cihazın ağız kısmını dudaklarınıza hava çıkmayacak şekilde yerleştirin
Önce derin bir nefes alarak ciğerlerinize bütün havayı toplayın ve daha sora aynı şekilde cihaza ciğerlerinizdeki bütün havayı boşaltın
1. 2. ve 3. topu sırasıyla 3 ile 5 saniye arasında havada tutmaya çalışın.
Başlarda günde 3 defa kullanılması önerilse de sonraki zamanlarda hastanın durumuna bağlı olarak kullanılabilir. Bu uygulama doktora ve hastaya bağlı olarak gün içerisinde birkaç kez tekrarlanabilir. 
Egzersizler 6 hafta boyunca sürdürülmelidir. 
Bu arada öksürüğünüz ve balgam çıkarma ihtiyacınız olabilir, çekinmeyin. Yara yerlerinizi elinizle destekleyerek öksürün ve balgamı çıkarın.
Düşük seviyeli solunum için, yalnız 1. odadaki topu yukarı kaldıracak ve 2. top ilk pozisyonunu bozmadan duracak kadar yeterli hava emişini yapın. 1. top zirvede olduğu pozisyonda takribi 3 saniye tutun ve sonra nefesinizi dışarı bırakın.     
Yüksek seviyeli solunum için; 1. ve 2. odadaki topları zirveye çıkacak ve 3. odadaki topun pozisyonunu bozmayacak şekilde yeterli nefes alın ve sonra nefesinizi dışarı bırakın.     
Her iki egzersizde nefesinizi boşaltırken ağızlığı ağzınızdan çıkarmaya özen gösteriniz. 
SOLUNUM CİHAZINA NE ZAMAN BAŞLAMALIYIM ?

Ne zaman yapacağım derseniz, ameliyatın ertesi günü kendinize iyice gelince başlayın.
İlk gün 30 dakikada bir 10 tane kadar, ikinci gün 20, üçüncü gün 30 kadar üflerseniz zaten triflow ustası olursunuz. 
3  topu da havada tutuğunuz halde egzersize devam ettiğiniz 3 günün sonunda doktorunuz da yeterli buluyorsa triflow temel görevini yerine getirmiş demektir. 
Triflow’u eve çıkarken yanınıza alıp uygun her ortamda rahatça kullanabilirsiniz. Bilhassa açık havada yapmanız ciğerlerinize temiz havanın girmesine neden olur.
Ameliyattan bir hafta önce triflo çalışmaları başlatılırsa ameliyat sonrası dönem hasta için daha kolay geçer. .

TRİFLO’U ÜFLEMEYİ NE ZAMAN BIRAKMALIYIM ?

Kısaca Triflow denilen solunum egzersiz cihazları akciğerlerin en ince havayollarına kadar genişlemesine ve mukusun çıkarılmasına, ayrıca dokuların oksijenlenmesine yardımcı olur.
Çünkü ameliyat sırasında genel anestezi altında akciğerin normal temizlenme fonksiyonları durur. Böylece ince hava yollarında mukus tıkaçları oluşması riski artar. Ameliyat sonrası karındaki kesilere bağlı olarak hastanın yüzeysel nefes alması da en uçlardaki hava yollarının kapanmasını kolaylaştırır. Kendinizi iyi hissettiğinizde bırakabilirsiniz.

SOLUNUM CİHAZININ FAYDALARI

Triflo kullanımı sırasında alınan derin nefesler sonucu akciğerlere bol miktarda hava girer. Buna bağlı olarak da alınan oksijen miktarı artmış olacaktır. Akciğerlerin en derin yerlerine kadar giren oksijen, bulunduğu dokunun hücrelerinin metabolizmalarını olumlu şekilde etkiler. Egzersizler akciğerlerde oluşan sekrasyonun deşarjında da faydalı olur. Bu egzersizin amacı solunum yapmanıza yardımcı olan kas yapısını ve aynı zamanda akciğerimizin kapasitesini artırmaktır. 

SOLUNUM CİHAZI YAN ETKİLERİ NELERDİR

Uyanık kalınan süre içerisinde saat başı 10-15 akciğer egzersizi genellikle yeterli olmaktadır. hasta üflemeler arası mutlaka dinlenmelidir. Çok sık üflemeler baş dönmesi ve göz kararmasına neden olabilir.
Kesinlikle bir zorlama olmamalıdır. Poziyon rahat olmalıdır aksi halde hava yollarında türbülansı arttırarak kas kasılmasına ve tıkanmalara neden olabilir.
Ancak 3-4 solukta bir derin solunum yaptırılmalıdır. Aksi takdirde  anormal derin ve hızlı soluk alma hali meydana gelir.

SOLUNUM EGZERSİZ CİHAZI NEREDE SATILIR ?

Cihazı satın almak çok kolay ... Bunun için medikal ürün satan işyerleri ya da web üzerinden online satış yapan firmalarda rahatlıkla bulabileceğiniz bir ürün. Fiyatı da 2020 yılı için 20 TL civarındadır.

TIP DİLİNDE SOLUNUM EGZERSİZ CİHAZLARI

Solunum sistemi ile ilgili yakınmaları saptamak, derecesini belirlemek ve tedaviye yanıtını izlemek amacıyla kullanılan cihazların tümüne spirometre denir.
Bunlardan insentif spirometreler (İS) aletin içerisinden nefes alınan ve hastaya görsel bildirim ve motivasyon sağlayan, kullanımı kolay, maliyeti düşük aletlerdir.
İS’lerin akıma ve volüme duyarlı iki tipi bulunmaktadır. Pratik kullanımda yanlış olmakla birlikte genel olarak voldayn, triflo gibi isimlerle de kullanılabilmektedir.

Bu aletler özellikle atelektazi, sekresyon birikimi gibi durumlarda akciğerlerin ekspansiyonunun geri kazanılmasında önerilmektedir.

Derleme : erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.