@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hz. Elyesa Peygamberin Kabri ve O Ağacın Öyküsü

Hazreti Elyesa Aleyhisselam Peygamberin Kabri Şerifleri ve O Ağacın (Asanın) Hikayesi

Hz. Elyesa (a.s.) Hz. Eyyûb'un çağdaşıdır. Hz. Elyasa (a.s)'da diğer peygamberler gibi hep hicret etmiştir. Şam diyarından göç ederek Hz. Eyyûb (a.s)'u görmeye gelen Hz. Elyesa, Eyyûbnebi Köyü'ne vardığında yoluna şeytan çıkar, yaşlı bir insan kılığında Hz Elyesa'ya görünür ve O'na musallat olarak "Ey yaşlı insan boşuna yorulma Eyyûb'u bulamasın O buralardan göç etti çok uzaklara gitti bu yaşlı halinle O'nu bulman mümkün değil" diyerek Hz. Elyesa'yı kandırır. Hz. Elyesa artık yaşlanmıştır yürüyecek gücü kalmamıştır, hemen oracıkta Rabbine sığınarak ruhunu teslim almasını niyaz eyler.

Rivayet edilir ki Hz. Elyesa, Hz. Eyyûb'la buluşmaya ramak kala oracıkta ruhunu Rahman'a teslim eder. Bir diğer rivayete göre Hz. Elyesa, Hz. İdris, Hz. İsa gibi o noktada Rabbi tarafından göğe çekilmiştir.

Hiçbir peygamber şeytana kanmaz ama bir hikmete mebnidir ki, burada Elyasa peygamberi yolundan alıkoymuş. Halbuki, aradaki mesafe sadece 380 m.dir.

1991 de ziyaret maksadı ile buraya gelen, O tarih de Urfa valisi olan Ziyeeddin Akbulut Bey ve Bursa valisi Şehabeddin Harbuti Bey, bu peygamberlerin ve Eyyüp as.n hanımı Rahime Anamızın türbeleri tamir etmek isterler.

Bugünkü türbelerin kubbesi o zaman yok idi. Etrafı biriketlerle çevrili ve üstü açıktı. Bu türbe tamir edilmeliydi diyerek

O peygamberin dayandığı asa, büyür ağaç olur. Bu ağacın yapraklarında Allah c.c. ve Muhammed a.s. yazılı idi diye söylerler

Türbe kubbelenecek, ama Elyasa a.s.ın Yanındaki dayandığı asasından meydana gelen ağaç büyümüş dalları etrafa yayılmış. Lakin bu ağaç var iken tamir etmek, üzerine kubbe yapmak mümkün değil. Kesilmesi lazım. Kimse ağacı kesmek için cesaret edip kesemiyor. Viranşehir’den ağaç motoru getirilir kesmek için.

Usta yani motoru kullanan adam motorur bıçağını değdirir değdirmez kendinden geçtiği görülür, yani motorla, ne kadar uğraştılarsa ağacı kesemediler.

Bunun üzerine vali Ziyeaddin AKBULUT, kesmeyelim bu ağacı. Ben, Urfa’ya döneyim âlimlere meseleyi anlatayım. Ona göre hareket edelim. Gerekirse bu türbeyi ağacı kesmeden yapalım der ve Urfa’ya döner.

Bir hafta geçmeden, aniden bir fırtına eser. Ağacı belinden kırar. Belde sakinleri hemen durumu valiye bildirirler. Ve vali bey duyunca hemen gelir kasabaya. Duydukları doğrudur ve derki;

“ Şükürler olsun bizi büyük bir sıkıntıdan kurtardılar”der. Ve hemen inşaata başlanır. Gayet kibar ve güzel bir türbe yapılır Hz. Elyesa’nın kabrinin üstüne.

 Hz. Eyyûb (a.s.) türbesinin güneybatısında köye 500 metre kadar mesafedeki makam Hz. Elyesa (a.s.) türbesi olarak bilinmekte ve asırlardır Hz. Elyesa makamı olarak ziyaret edilmektedir

Allah c.c'nın selamı O'nun ve tüm peygamberlerin üzerine olsun. Amin

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.