@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Hazreti Cabir Camii ve Makamı - İstanbul

Hazreti Cabir R.A. Camii veya Atik Mustafa Paşa veya Aya Thekla Kilisesi
Ayvansaray, İstanbul

Hazreti Cabir Camii (a. K. Atik Mustafa Paşa Camii), Ayvansaray semtinde, antik surların içinde, Ayvansaray Parkı'nın 50 m güneybatısında ve Haliç'in kıyılarına 150 metre uzaklıktadır.

Yapı, kiliseyken 1490 yılında 2. Beyazıt’ın vezirlerinden Koca Mustafa Paşa tarafından camiye çevrilmiş. Caminin içinde sahabelerden Hz. Cabir’in kabrinin bulunduğuna inanılıyor.

Kabrin bir makam olma ihtimali ise daha yüksek. Çünkü türbenin üzerinde “Haza makam-ı merkad-i Cabir bin Abdullah el- Ensârî” yazısı bulunuyor

Cabir bin Abdullah hazretleri, Ensâr-ı kirâmın büyüklerindendir. İkinci Akabe anlaşmasında babası ile idi “radıyallahü teâlâ anhümâ”. Bedir ve Uhud’da küçük idi. Diğer onsekiz gazâda bulundu. Ömrü sonunda gözlerine perde geldi. Yezîd’in kumandasındaki ordu ile İstanbul muhâsarasında bulundu. 77 yılında 95 yaşında Medine'de vefât etti.

Çok mucizelere şahit olmuş ve çok hadise nakletmiş sahabe-i kiramın meşhurlarından Cabir bin Abdullah hazretlerinin şefaatlerine kavuşmak ümidiyle...radiyallahü anh.
..

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.