@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hani Bu Yarışma Kadınlara Mahsustu

Diyanet, bu hafta En Güzel Kur'an-ı Kerim okuyan kadınlar arasındaki yarışmanın finalini yaptı.

İlk üç dereceye giren kadın din görevlileri haber sitemizde de yer aldı.

Görünürde buraya kadar ilginç bir durum yok.

Ancak yıllardır kadınların erkekler önünde Kur'an-ı Kerim okunmasının caiz olmadığını söyleyenler 11 yıldır bunu yapıyor.

Daha önce de bu konuda yazdık.

Nedense yine çok bilenler bildiğini okuyor ve 11 kez bu yarışmayı tertipliyor.

Sadece bir kez olsa neyse de, tüm Türkiye'de 81 ilin merkezlerinde ve ilçelerinde erkek din görevlileri kadın görevlilerinin bu yarışmaya hazırlanması durumunda her zaman hazır oldular.

Günlerce seçmeler yapıldı.

Sonra bölgeler arasında bu yarışma yapıldı ve yine erkek din görevlileri kadınları dinlediler.

Sonunda Türkiye genelinde yapıldı ve yine erkekler önünde üç kadın din görevlisinin ilk üç dereceyi paylaşması medyaya da yansıdı.Ne dedik, kadınların erkekler önünde Kur'an-ı Kerim'i hem de tecvitle hem de teganniye yakın şekilde sesini yumuşatarak, sertleştirerek, alçaltarak yükselterek okuması caiz değilse...

Ve üstüne üstlük bu yarışma finalinde erkeklerin alınmayacağının altını çizen koskocaman Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu tarafından uyarıda bulunulmuş olmasına rağmen salon yine erkeklerle dolu idi.

Kurul "NOT: Kadın Görevlier arasındaki yarışmalar BAYANLARA MAHSUSTUR." derken salona giren ve jüri üyesi dahil salonun ön tarafında yerleşen kişiler erkek değil mi idi..Yoksa bizlerin göz aldanması mı.

Madem erkekler alınacaktı da kurul neden bu uyarıyı yaptı.

Bayanlara mahsustur deyip de hangi erkelerin salona girmelerini engellemek istedi.

Acaba kadın din görevlilerin sesi eşlerine, akrabalarına, yoldan geçenlere haram oluyor da bu zatı muhteremlere mi olmuyor.Diyelim ki, yıllar önce yarışmalarda jüriyi teşkil edecek kadın din görevlisi yoktu. 

Ancak, artık kadın Diyanet İşleri Başkan yardımcısından tutun il müftü yardımcılarına kadar yüksek düzeyde kadın din görevlisi var.

Yani jüriyi oluşturacak üst düzey kadınlarınız varken halen kadın yarışmacıların yer alacağı dini yarışmalara neden erkekler giriyor.

Yoksa, bu erkekler melekler kadar saf mı ? Kadın sesi caiz mi oldu ?

Kadının, Kur’an şeklinde de olsa, coşkulu ve nağmeli olarak okumakta iken seslerini işitmek haramdır. Çünkü bunda fitneye sebep olma korkusu vardır." (İslam Fıkhı Ansiklopedisi, I/467)Erol Kara - DiniErkHaber - 22.09.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.