erolkara.net


Anadolunun ilk camisi Habib-i Neccar Cami ve Hâbîb-i Neccar Kıssası - Antakya

Habib-i Neccar Camii Anadolu’da inşa edilen Müslümanların ilk ibadethanesi olması özelliğini taşıyor. Hatay’ın en önemli dini mekânlarından biri olan cami son şeklini Osmanlı döneminde almış.

Antakya, İslam Devleti'nin halifesi Hz. Ömer’in komutanlarından Ebu Ubeydebin Cerrah tarafından '636' yılında fethedildi. Bu dönemde fethin simgesi olarak, Habib-i Neccar ve Hz.İsa'nın iki havarisinin mezarının bulunduğu yerde bir cami inşa ettirildi. Burası Anadolu’da yapılan ilk cami olma özelliğini taşıyor.

Antalya tüm dinler için kutsal mekanları içinde barındıran bir şehir. Şehir merkezinde yer alan simge yapılardan birisi de Habib-i Neccar Cami. Anadolu’da yapılan ilk cami olarak biliniyor. Avlusu bir buluşma yeri gibi, herkesin geldiği dua ettiği, ibadet ettiği bir yer. Çok eski bir eser olmasa da tarihi eski bir yer.

Hatay'ın Merkez İlçesi Antakya'da bulunan Habibi-i Neccar Camisi, Müslüman ve Hristiyanlar için oldukça büyük bir manevi öneme sahiptir

Cami, özellikle şehri ziyarete gelen Hıristiyanların uğrak mekânlarından biri olmuş. Hıristiyanlar için önemli, çünkü bir Müslüman ibadethanesinin avlusunda Hz. İsa''nın havarileri Yahya, Yunus ve Şem''un-ı Sefa''ya (bu isimler yabancı kaynaklarda sırasıyla Yuhanna, Pavlos ve Petrus olarak geçiyor) ait olduğu rivayet edilen kabirler var.

Roma'nın en büyük komutanlarından birinin adına kurulmuş olan Antakya'ya, Hazreti İsa'nın havarileri Hz.Yahya ve Hz. Yunus geliyorlar.

Şehrin valisi onlara diyor ki; "Biz size inanmak istiyoruz ama bize bir mucize gösterin. Onlar da valiye; "Biz hastaları iyileştiririz" diyerek cevap veriyorlar. Biz insanların şifa bulmalarını sağlarız. Vali ben bunları zaten yapıyorum, bana daha büyük bir mucize gösterin diyor. O da Hazreti İsa peygamberimizin okuduğu bir ayeti okuyor ve 3 gün önce ölmüş olan bir kişiyi diriltiyor.

 Ancak Hz. İsa’nın gönderdiği bu elçiler, Antakya kralı tarafından zindana attırıldı ve inançlarından vazgeçmeye zorlandı.

Tüm baskılara rağmen dinlerinden dönmeyen elçiler ve Habib-i Neccar Hazretleri, Havarilere öfkelenen ve onları taşlayarak öldürmek isteyen halk tarafından Allah yolunda şehit edildi.

Habib-i Neccar’la birlikte putperestler tarafından şehit edilen Hz.İsa’nın havarileri, Yahya ve Yunus da Habib-i Neccar Camisi'nin bahçesine defnedildi.

Rivayet odur ki kesilen başı bugün Neccar Tepesi denilen tepeden aşağıya caminin bulunduğu bu yere yuvarlanır

Kur'an-ı Kerim'deki Yasin Süresinin 13 - 27 ayetleri " şehrin ucundan bir kişi (Habib-i Neccar) koşarak geldi" diye söz edilen kıssa da da bahsedilen kişi
Habibi Neccar'dır.

Türbesi bu camide bulunuyor. Caminin kuzeydoğu köşesinde, yerin 4 metre altında Habib-Neccar’ın ve Şem’un Safa’nın, girişte ise Hristiyanlarca kutsal kabul edilen Yuhanna (Hz. Yunus ) ve Pavlos’un (Hz. Yunus) da türbeleri  bulunmaktadır.

Allah c.c onlardan razı olsun

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski