@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Eyüp Sultanda Tarihi Mezar Taşları Tahrip Ediliyor, Yetkililer Uyuyor
İstanbul'un manevi sultanlarını kucaklayan Eyüp Sultan ilçesinde tarihi mezarlıklar kaderine terk edildi
Başta Ebu Eyyup El Ensari olmak üzere bir çok sahabenin yanı sıra sayısız gönül sultanlarını kucağında barındıran İstanbul Eyup Sultan ilçesinde bulunan ve her biri bir tarihi kitabe özelliğinde olan mezar taşları parçalanmış halde bulunurken, bir çok yerde bu taşların çalındığı iddia edildi.


Eyüp belediyesinin sorumluluk alanında bulunan ilçede bundan iki yıl önce alınan bir kararla mezarlıkların bakıma alınacağı yönünde karar çıkmasına rağmen mezarlıkların tahrip olmasının yanı sıra otlardan görünmemesi, bir çok yerin ise çöplüğe dönmesine kimse aldırış etmiyor.


2017 yılında başta Eyüp ilçe kaymakamı ve Belediye Başkanı olmak üzere bir çok yetkilinin bir araya geldiği toplantılarda alınan kararların gerçekleşmediği gibi, ilçenin en kalabalık caddesi olan Feshane caddesi üzerinde bulunan kabirlerin darmadağın hali gelen geçenlerin de tepkisine neden oluyor.


Yerli yabancı binlerce turistin gözü önünde tahrip edilmiş mezarlıkların bu haline üzülen vatandaşlar DiniErk Haber'e konu hakkında şunları söylediler.


"Bitki örtüsü mezarlığı tamamen kapladı. El değmemiş bir orman gibi görünüyor. En önemlisi önemli kişileri simgeleyen mezar taşları çalındı. Korumasız bırakılan ve kolayca tahrip edilen mezarlıktaki mezar taşları geceleri götürüldü. Ağır olanları kaldıramadıkları için yerlere attılar ya da kırdılar. Mahallede yaşayanlar olarak biz elimizden geldiğince sahip çıkıyoruz ama define arayanlar ya da taşları satarak para kazanmak isteyenlerin talanına dur diyemiyoruz. Hepsinin önemli şahsiyetler olduğunu biliyoruz. Yıllar içinde kaderine terk edildi ve sahipsiz bırakıldı. Temizlenmesi, taşların onarılması gerekmektedir. Yetkililerin bu çirkin görünümün önlenmesi için gerekli çalışmaları yapmaları lazım,"


Konu hakkında görüşünü aldığımız bir esnafta "“Burada değerli insanların mezarları var. Mezarlarımıza sahip çıkılmasını istiyoruz. Bu hem insani hem de İslami bir görevdir. Çünkü inancımıza göre insanların kabirleri insanların yaşadığı haneler kadar değerlidir. İnsanın ölüsüne de saygı vardır.  Onun için yetkililerden istirhamımız bir an önce buralara bir el atılması ve bizleri üzen bu görüntüleri ortadan kaldırarak insanların gelip ziyaret edecekleri hatta yabancı insanların gelip görecekleri tarihi dokuya uygun bir restorasyon çalışması yapmalarıdır."
 


Haber : @erolkaranet / Özel - 10.09.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.