erolkara.netDolandırıcılığın yeni bir boyutu da ortaya çıktı. Dizi ya da film oyuncusu olma hayali yaşayanları oltaya takmaya çalışan bir mesaj aylardır yayılırken, şikayetlere rağmen bu mesajı atanlara karşı bir yaptırım uygulanmaması dikkat çekti.

İnsanları aldatarak havadan para kazanmanın yollarından birini bulanlar kervanına sözde cast şirketi olduğunu belirten bir şirketten gelen mesajlar bazı vatandaşların tepkilerine neden olurken bazı vatandaşların da tuzağa düşmelerine neden oldu.

Diziyapım, sinemakast, Mra Cast Ajans adı ile cep telefonuna hem de MERSİS ( firmaların güvenli olduğuna dair kayıtları tutan kurum) numaralarıyla gönderilen mesajlarda

"Instagram üzerinden yapmış olduğunuz dizi, sinema ve reklam oyunculuk başvurunuz onaylanmıştır. On eleme seçmeleri için aşağıdaki linke en az iki adet fotoğraf yükleyiniz. Dizisinemacast.com Mersis no:5994491424636398 SMS iptal için RED2592 yaz 08505400939'a gonder B315".veya

"www.oyunculukbasvuru. com Sayın aday İnternet üzerinden yapmış olduğunuz oyunculuk başvurunuz onaylanmıştır.için çekimleri başlayan Sinema ve Dizilerimiz'in ön eleme seçmeleri için yukarıdaki linke iki adet fotoğraf yükleyin.  Mersis no:5994491424636398 SMS iptal için RED2264 yaz 08505400939'a gonder B315".

denilmektedir.


Oltaya takılan vatandaşların 630 TL ya da senet yapılarak 3 taksit için 230 TL'den toplamda 690 TL ödeyerek kayıtları alınan başvuruların ise asla gerçekleşmediği, taksit yapanların ise ödemedikleri takdirde  icra tehdidiyle karşılaştıkları öğrenildi.

Bu arada söz konusu web sitesinde de kişiye ait detaylı bilgiler istenmesine yarayan başvuru formundan başka bir sayfa çıkmaması, firma hakkında bilgi olur düşüncesiyle verilen Menajerlik, Şartlar ve Koşullar, Gizlilik Politikası adı altındakii linklerin de ana sayfaya yönlendirildiği, verilen (232) 441 444 3 nolu sabit telefon numarasının ise cevap vermediği, bir çok vatandaşı aranmak için kullanıldığı ve şikayetlere konu edildiği görüldü.


Vatandaşlar konu hakkında şikayetlerini dile getirirken yetkili makamlara suç duyurusunda bulunarak, kişilerin bilgilerini alan, rahatsız edici mesaj atan, aldatan, vatandaşın parasında göz diken kişi / kişiler hakkında soruşturma açılmasını istedikleri de dile getirildiği görüldü.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski