@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Taşköprü, Görülmeye Değer Bir İlçe

Temizlik imandan gelir derler. İman insan da bulunur. İnsan ise imanlı ise zarar vermez. Mümin kul sayılır. Ve her insan mümin insandan razı olur, yanında emniyetli olur. Güvenir ondan zarar gelmeyeceğini anlar.
Kastamonu turumuzda ilk durak Kastamonu idi. İki gün geçirdiğim şehirden ayrılarak rotamızı Taşköprü'ye doğru çevirdik.
Düşüncemiz, Taşköprü'de gezip kuyu kebabı yemeden, babamın akrabalarına ait bir iz bulurum umudu, sarımsak alma ve en önemlisi atalarımın kullandığı Delibety konağını bulmadan bu ilçeden çıkmak istemedik.
Yıllardır gitmek istememe rağmen gidemediğim bu tarihi ve efsanevi şehre oğlumun vesile olmasıyla gitmek nasip oldu.
Yıllardır uzaktan uzağa her türlü bilgisini buradan aktardığım babamın memleketi olan ve benim hep hayalimde olan Taşköprü'ye 60 yıl sonra gelmenin heyecanı içinde ilçeye girdik.
Sakin bir ilçe karşılaştık.
Eski Kastamonu evleri burada da bizi karşıladı Taşköprü meydana, belediyenin bulunduğu yerin yakınlarına park ederek yürümeye başladık.
Caddelerin temizliği, parkların bakımı ilk göze batan unsurlar oldu. Daha da ilginci Taşköprü Belediyesi tarafından ilçede bulunan çöp konteynırlarının çim görüntülü giydirme ile kaplandığını görmemiz oldu.


Edindiğim bilgiye göre, eski belediye başkanı Hüseyin Arslan tarafından 2016 yılında yaptırıldığını öğrendim. Cadde ve sokakların temizliği yanında adres sormak için yaklaştığımız insanların ön ayak olması, güleryüzlü ve samimi ilgileri Kastamonu merkezden sonra burada da karşımıza çıktı.
Yardımcı olmak için belediye zabıtasından yaşlı teyzeye kadar herkes samimi, içten ve güleryüzle yardımcı oldular.
Belediye Kültür Müzesini ise izlemenizi bilhassa belgesel tanıtım filmini izlemenizi tavsiye edeceğiz
Saatler öğlene geldiğinde Taşköprü'nün en meşhur yemeği olan kuyu kebabı için yer sorduk. En iyi yapan yerin Kesiciler Kuyu Kebap olduğunu söylediler. Ancak sipariş üzerine çalışan bu yerde kuyu kebabının her zaman bulunamayacağını söylediler.
Bize tavsiye edilen kebabçıya gittik. Şansınıza elimizde 2-3 kg kaldı dediler.

Taşköprü'de kuyu kebabı yemek şart

4 Kişi için 1,5 kg yeter dediler. Az sonra masamıza gelen kg 100 TL olan kuyu kebabını afiyetle yedik.
Dedikleri kadar varmış. Tadına doyamadan kalktık. Zira 2-3 saat önce ettiğimiz kahvaltının etkisi vardı.
Ancaaakkk.. Lokantaya gelen müşterilerin hiç insan görmemiş gibi sürekli bizleri izlemeleri de hiç hoş değildi.
Ve ardından akrabalarımızın izini aramak istesekte hem tanımazlar hem de vakit yetersizliğinden vaz geçip meşhur köprünün yanına gittik.
Ve tabii ki atalarımın bir zamanlar yaşadığı Delibey konağını da bulduk. En son oturan kişi eski emniyet genel müdürlerinden biri imiş ve o da bir gün önce cenazesini kaldırmışlar.
Konak daha önce de yazdığım gibi restore edilmişti. Yapayalnız bulduk. İçeriye girme imkanımız yoktu. Dışarıdan fotoğraf çektirerek yolumuz devam ettik.

Erol Kara - 17.07.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda