@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Migros Mağazası'nda Gördüğünüze İnanmayın. Kasada Şaşırabilirsiniz

18 Ağustos 2019 günü bir nedenle gittiğim Gebze'de AVM'ye uğramak zorunda kaldım. Bir kaç mağaza sonrası uğradığım Migros'ta da ufak tefek alışverişler yaptım.

Her ne kadar Migros kartım uzun zamandır uğramadığım için ve pek kullanmadığım için manyetikliğini kaybettiğinden dolayı çalışmasa da alışverişime devam ettim.

Müşteri temsilcisi bayan yeni bir kart almam gerektiğini söyledi.Yıllar önce sürekli alışveriş ettiğim zamanla artık pek uğramaz olduğum Migros'a yeniden dönmek biraz nostaljikte olsa fiyatların fazla makul olmadığını görmüş oldum

En cazip olanı ise şu kadar alışveriş edersen şu kadar ucuza denilen ve "Migros'ta gördüğüne inan" sloganı ile tüketiciye alışveriş yapma amacı güden bir azarlama taktiği girişte karşıladı.

Gerçekten piyasa fiyatına göre bazı ürünleri çok ucuza alabiliyorsunuz.

İşte tam burada benim olayım başlıyor.

"Dürüst satıcı Migros" (!) efsanesi bitmiş ki bu yazıyı incelemeden önce başta şikayetvar.com olmak üzere bir çok web sayfasında tepkiler, şikayetler almış başını gidiyor gibiydi.

Satın alacağımız ürünler bunlar ve etiketi sepette yok(muş)

Neyse 18 Ağustos 2019 günü saat 19:00 suları Gebze Center AVM Migros'tayım. Reyonları dolaşırken gördüğüm ve fotoğrafta gördüğünüz sepet içerisine gelişigüzel atılmış minik yastıklar ilgimi çekti.

İki torunuma birer tane almak istedim ve sepete yaklaşarak fiyatlara baktım. Sepetin kenarına asılmış 4 çeşit ürün etiketi ve sepette yine 4 çeşit ürün var. Fiyatlar ise yine resimde gördüğünüz gibi 49,90 , 44,90, 7,90 ve 5,90 TL olarak belirlenmiş. Fiyatların her ürünü sepette vardı ve almak istediğim yastığın fiyatı da "Uzun Elyaf Dolgulu Minder 5,90 TL" olarak görünüyordu.

İki tane alarak ve beraberinde bir kaç farklı ürünle birlikte kasaya geçtim.

Kasadaki genç sıra yastığa geldiğinde beni uyardı. "Beyefendi bu yastık 40 TL kasadan geçeyim mi" dedi. Sepette "5,90 Tl yazıyor" dedim. Fiyatın 40 TL olduğunu vurguladı. Sepette 6 TL yazıyor, yanlışlık olmasın dediğimde, yanlış yok beyefendi sizin gibi kaç kişi de öyle sanmış, o yüzden uyarayım" dedi.

Ben sepete geri döndüm ve 40 TL fiyat göremedim.

O anda orada bulunan farklı bir görevliye sepeti gösterdim. "40 TL nerede yazıyor" diye sordum. Sepette bulunan 4 farklı ürünü ayrı ayrı inceleyerek etiketlerin hangisinin hangisine ait olduğunu tespit etmeye çalıştık. Her etiketin ürünün bulduk ve sonunda açıkta kalan 5,90 TL oluyordu ve o da yastığa denk geliyordu.

Genç reyon görevlisi de işin içinden çıkmamıştı ki nasıl olduysa oldu kafasını yukarıya kaldırarak "bakın yukarıda yazıyor" dedi.( Arşimed'in hamamda kaldırma kuvvetini bulduğunda yaşadığı sevinç vardı gözlerinde..)

Evet tam tepemizde bulunan 39,95 TL lik fiyatın bu yastık için koyulduğunu söylüyordu ve devamında "tepeye baksaydınız bu fiyatı görürdünüz", dedi. O zam sorduk . "Sepette bulunan diğer ürünler tepede niye yok". "İyi de bir müşteri önce sepete bakar, böyle şey olur mu, fiyatları tepede mi arayacağız" dedim. "Müşteri hizmetleriyle görüşün" dedi.

Girişte bulunan görevliye durumu anlattım. "Mağaza sorumlusu ile görüşün" dedi. ve Sorumluyu çağırdı.

Ürünlerin fiyatını yerde değil gökte aramamız gerekiyor(muş)

Sorumlu olduğunu söyleyen bey ile sepetin yanına gittik. Durumu bir kez daha beraberce inceledik. Sepette bulunan etiketlerden 5,95 TL 'nin karşılığı olarak görülebilen tek ürün almak istediğim yastık idi ve sonradan müdür yardımcısı olduğunu söyleyen Gökhan bey'de anında şu çözümü buldu. "Demek ki, 5,90 TL olan ürün bitmiş.!"

5,90 TL ürün bitmiş, cevap basit biten ürünün etiketi kaldırılmaz mı ? O ürün bittiyse ve sepete 4 ayrı ürün sıkıştırıp da sözde 39,95 TL fiyatı olan ürün konulur da onun etiketi neden konmaz.?

"Koymuşuz ya, bakın tepede..." Diğer ürünler neden tepede değil." ( Cevap yok. )

Ayrıca ürün üzerinde fiyat yok. Olması gerekmiyor mu ? sorumuza sadece gıda ürünlerinde kullanıyoruz cevabını aldık.

Tüketici yasasının ilgili maddesini hatırlatsakta o halen ürün üzerinde olmayan ve tepeye asılmış, reklam amaçlı etiketi gösteriyor.

Aslında her fırsatta haklı olduğunuzu söyleyen Gökhan bey, haklılığımıza rağmen Tüketici Yasasında geçerli olan ve aşağıya yazdığım yasa maddelerine göre de olsa bu ürünü görünen rakama vermeyeceğini bize söyledi.

5M Migros'a ait ürün fişi
Biz müşteriye olmayan ürünün etiketi ile mal satmanın, hileli satışın yasak olduğunu hatırlattıysak ta çalıştığı yere zarar vermeme düşüncesinde olması ve ayrıca başarısız görünmeme adına bizi haksız duruma düşürme çabasının boşuna olduğunu belirttik ve kasada bıraktığımız diğer ürünlerin de yerine kasiyer tarafından geri gönderilmiş olması yüzünden mağazadan hiç bir ürün almadan çıktık.

Bu arada, bizim gibi bir çok müşterinin adı geçen yastığı kasada bıraktığını iadelerin olduğu sepetlerde gördüğümüzü de söyleyebilirim.

Ne demiştik " Dürüst Satıcı Migros" artık tarihe gömülmüş.

Geçmiş olsun.

Bu arada" Migros'ta gördüğüne değil Görünmeyen yerde asılı mesela tepe gibi ayak altı gibi yerlere konulan gizli etiketlere dikkat etmenizi, kasadan çıkarken fiş ya da faturadaki ürün bedellerine çok dikkat etmenizi öneririz."

TÜKETİCİ YASASININ İLGİLİ MADDELERİ

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN
Kanun Numarası : 6502
Kabul Tarihi : 7/11/2013
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 28/11/2013 Sayı : 28835
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 54

Fiyat etiketi
MADDE 54- (1) Perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dâhil satış fiyatı ve birim fiyatını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması; etiket konulması mümkün olmayan hâllerde aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması zorunludur. Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listeler de bu madde hükmüne göre düzenlenerek asılır.

(2) Etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır.

Ceza hükümleri (1)(2)

MADDE 77- (1) Bu Kanunun 4 üncü, 6 ncı, 7 nci, 18 inci, 19 uncu, 20 nci, 21 inci, 23 üncü, 26 ncı, 30 uncu, 33 üncü, 35 inci, 48 inci, 49 uncu, 51 inci, 52 nci, 54 üncü ve 57 nci maddelerinde belirtilen yükümlülüklere aykırı hareket edenler hakkında aykırılığı tespit edilen her bir işlem veya sözleşme için iki yüz Türk Lirası idari para cezası uygulanır.

AYRICA BAKINIZ FİYAT ETİKETİ YÖNETMELİĞİ

Resmî Gazete
Sayı : 29044
YÖNETMELİK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından:

FİYAT ETİKETİ YÖNETMELİĞİ

Etiketin konuluş biçimi ve yeri

MADDE 7 – (1) Perakende olarak satışa arz edilen mallara konulması zorunlu olan etiketler; malın niteliğine, malın satışa sunulduğu yerin büyüklüğüne, ticari usul ve adetlere göre malın veya aynı nitelikteki mal gruplarının veya raflarının üzerine konulmak, dikilmek, zımbalanmak, yapıştırılmak, bunlara herhangi bir bağ ile tutturulmak veya asılmak suretiyle kullanılır.

Malın veya hizmetin satış fiyatı

MADDE 10 – (1) Malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır.

(2) Bir malın veya hizmetin miktar, sayı, ebat ve benzeri farklı birimlerden satışı yapıldığı takdirde, her birime uygulanan fiyatlar, etiketlerde, tarife ve fiyat listelerinde ayrı ayrı gösterilir.

Erol Kara - 27/08/2019

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.