@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kurban kesmeyi Büyüklerden Öğrendin Küçüklere de Öğret

Kurban ibadeti ile alakalı olarak özellikle son 10-15 yıldır bir yurtdışı yardım furyası aldı başını gidiyor.

Hâlbuki kurban kendine has adabı olan bir ibadettir, yardım değildir.

Babalarımız, amcalarımız kısaca büyüklerimiz kurbanı seçerler. Alıp eve getirirler, Kurban uygun bir yere bağlanır.

Bir müddet onu besleriz sularız. Çocuklar kurbanlık hayvan ile tanışırlar. Hatta kurbanlık hayvana annelerimiz teyzelerimiz kına yakarlar...

Bayram namazından sonra eve dönülür, bıçaklar hazırlanır, hayvana bıçak gösterilmez buna dikkat edilir. Kurbanlıkla vedalaşırken sevdiğin bir şeyden vazgeçersin. Kurbanlığın gözü bağlanır ki bu çok önemlidir ve kurbanlık hayvanın duruşu kıbleye göre ayarlanır.

Kurbanı kesen duasını okur, ayetini okur, teşrik tekbirini getirirken bütün aile tekrar eder. “Bismillahi Allahüekber” der ve bıçağı çalar. Kurban sahipleri iki rekâtlık namazlarını kılarlar.

Kurban canını tamamen verdikten sonra çocuklar bacağından tutar, büyükler başlarlar derisini yüzmeye. Nine bir taraftan, baba bir taraftan, anne bir taraftan kurbanın yüzülmesi ve parçalanması işinde üzerlerine düşeni yaparlar. Kanı bahçedeki bir çukura doldurulur ve gömülür.

Hayvana işkence çektirmeden usulünce yapılır bu işler. Fakat ne oldu? Yardım kuruluşları adı altında hem sömürü gerçekleştirdiler hem de kurban kesimini önce bahçelerimizden, sonra mahallelerimizden, sonra sokaklarımızdan, sonra da ülkemizden dışarı çıkardılar. Bizleri sömürmek, geleceğimizi öldürmek için her seferinde bizim kendi değerlerimizi kullandılar. Bizleri yok etmeye çalışanlar hep bize benzeyenler oldu.

Bakın geçen sene Kurban Bayramını Bosna Hersek'te geçirdim. Yurtdışında kurban kesimini nasıl oluyor biliyor musunuz? Ne hayvan kıble yönüne çevriliyor, ne gözleri bağlanıyor, ne abdest alınıyor ne de teşrik tekbiri getiriliyor. Öyle gelişi güzel kesiliyor ki hayvanlar inanın o hayvanlar kurban falan olmuyor. Parayı bir kuruma/kuruluşa verip iş içinden çıkılınca pek çok şey ihmal edilmiş oluyor. Çocuklar kurbanlık hayvan ile tanışmıyorlar. Bu çocuklar 10 yıl sonra kurban kesimine nasıl yaklaşırlar? Bahçelerimiz kurban bereketinden nasiplenemiyor. Adeta ailecek yapılan bir ibadet fırsatını kaçırıyoruz. Tekrar ediyorum:

Kesilen kurbanlık ihtiyaç sahiplerine dağıtılabilir fakat kurban bir ibadettir yardım değildir.

2014 senesinde yazılmıştır.*

-Alıntıdır- @erolkaranet - 17.07.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.