@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Camiler Spor Salonu Değildir

Defalarca yazıldı çizildi, medyatik müftüler ve imamlar bildiklerini okumaya camilerin ibadet alanlarını oyun sahalarına döndürmeye devam etmeleri de bir türlü son bulmadı.

Akletmiyorlar, Düşünmüyorlar, Nefislerini cami yönünden dünyevi zevke kaydırmaya devam ediyorlar.

Kellim kellim la yenfa, söyle söyle, konuş konuş faydasız. Kimsenin umurunda değil, camiler oyun alanlarına, spor sahalarına döndürülmeye devam ediyor.

Ve fetva makamı sahibi müftülerden bazıları bununla gurur duyuyor, peygamber vekili imamlardan bir kısmı da bazı çevrelere hoş görünmek için kameralar karşısına çıkıyor.

Zamanın da Diyanet Reisi Görmez, "Onlar MÜFTÜ olamaz" demişti

Cami saygınlığını yerle bir ediyorlar.

Son haber medyaya şöyle yansıdı.

"Çınarcık İlçe Müftülüğü tarafından Esenköy beldesinde bulunan 5 camide Kur'an-ı Kerim kursuna katılan toplam 220 öğrenci, haftanın bir günü de cami ierisinde ibadet edeilen yerde mihrap ve minber arasındaki alanda karate sporu yapıyormuş."

Koskoca Çınarcık'da yer kalmamış cami spor salonu olmuş.

Çınarcık İlçe Müftüsü İdris Yavuzyiğit amaçlarının çocukları zinde tutmak için bu etkinliği yaptığını kameralara ballandıra ballandıra anlatıyor.

62 yaşındaki  karate hocası Zekeriya Ekinci'ye dolu dolu teşekkür eden müftüyü desteklercesine 5 cami imamından Esenköy Merkez Cami İmamı İlker Eygün de, Müezzin Selmani Gençer de adeta mutluluktan uçar gibi açıklama yapıyor.

Haberde imam Eygün, dikkat çekici bir açıklama ile "müftünün talimatından" söz ederek topu taça atsa da ortada bir cami saygısızlığı mevcut.

Buna alkış tutanlarda vebal altındadır.

CAMİ DE FUTBOL DA OYNANIYORMUŞ

Ne diyorlar zatı aliler "Çocukların tepkileri çok iyi. Sıkılma, bunalma olmuyor"muş.

Haberde adı geçen kurs öğrencileri arasında bulunan mülteci bir çocuk asıl bombayı patlatıyor. "Karate yapıyoruz. Hem dersten hem camiden sıkılmamamız için bize aktiviteler yaptırıyorlar. Camide futbol bile oynuyoruz."

ESKİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MÜFTÜLERİ UYARMIŞTI

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, camide oyunları ve spor faaliyetlerini camiye yakışmayacak şekilde icara eden din görevlileri için genelge hazırlamış ve bu konuda uyarıda bulunarak "Yaz Kur'an kurslarının açılmasıyla birlikte Kur'an eğitim ve öğretiminin yapıldığı bazı kurslarda İslam dininin temel ilkeleriyle camilerin adab, saygınlık ve mehabetiyle örtüşmeyen bir takım etkinliklerin az da olsa icra edildiği müşahede edilmektedir

Her türlü sosyal, sportif ve eğitici faaliyetlerin İslam dininin inanç, ibadet, ahlak ilkelerine ve yaz Kur'an kurslarının öğrencilere kazandırmak istediği temel hedeflere uygun yerine getirilmesi, kurslarda istismar polemik ve siyasi malzeme konusu yapılacak hususlardan kaçınılması ve hiçbir etkinliğin magazinleştirilmemesinin önem arz ettiğini" ifade etmişti.

Görmez ayrıca, işi sulandıranlara da "Mihrabın önünde file kurularak, ajansları çağırarak haber yapmaları İngilizce, Arapça servis yapmaları son derece üzmüştür beni. Açıkça söyleyeyim bu sahneyi mihrapta izleyen, müftü olamaz. Böyle bir müftü, müftülük sıfatını kaybetmiştir benim nazarımda."demişti

SON SÖZ 

Ey hocaefendiler,  ey peygamber vekilleri , şaşırmayın. Size soruyoruz

Caminin saygınlığı ne oluyor. Camiyi ne hale getiriyorsanız, nasıl görmek istiyorsanız sizin maneviyatınız da o değerdedir.

Caminin, mihrabın, minberin, secde edilen alanın duygularını hissediyor musunuz.

Rahmet meleklerinin varlığını seslerini duyuyor musunuz.

Huşu var mı huşu.. Yüreğinizde titreme var mı ?

Camiye mi spor salonuna mı girerken daha çok mutlu oluyorsunuz. 

Yerinizi seçiniz.

Cami spor salonu değildir.

Sizi kınıyoruz.

DiniErk Haber - 13.08.2019

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.