@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Şile ve Ağva Kimlerin Elinde
Şile İstanbul’un doğasıyla ünlü sahil kasabalarından biri.Merak edenler googla'dan istediği gibi bilgi sahibi olabilir. Ben burada Şile yada köylerine gitmek isteyipte piknik yapmak isteyenlerin karşılaşabileceği durumları yazmak ve fazla umutlanmamalarını istiyorum
Önce şunu belirteyim ki, Şile ve Ağva'da her yer şahısların tekeline verilmiş durumda olup, vatandaşlara serbest bir piknik alanı adeta yasak edilmiş.
İstanbul'un yaz aylarında en fazla tercih edilen yerlerinden biri olan Şile ve onun ünlü beldelerinden Ağva'da vatandaşların serbestçe piknik yapabilecek bir alana sahip olmaması tepkilere neden oluyor.
Bir zamanlar istanbul ve çevre illerden hem denize girebilmek hem de piknik yapmak için günü birlik gelinen Şile ilçesi ve en tanınmış köyü olan Ağva'da tüm araziler rant merkezi haline getirilmiş.
Google'dan piknik alanı diye Şile ve Ağva'da yer almaya kalkanların karşısına ücretli piknik alanları ve otel, motel ilanları çıkmaktadır.
Adeta rantın merkezi haline gelmiş bulunan bu şirin ilçenin tüm yolları ya dikenli tellerle çevrilmiş ya da rantiyecilerin işgali sıonunda özel arazi konumuna döndürülmüş.

Bu alanda size sadece kur bir masa veriliyor ve 60 TL isteniyor

 Şile Belediyesinin vatandaşlara piknik alanı dahil hiç bir imkanın sağlanmadığı ilçede özel mülk olarak gösterilen ve piknikçilere tuvaletin dahi olmadığı yerlerde araç başına en az 60 TL istenmekte veya biraz daha tesis havasına girmiş olan alanlarda ise kişi başı en az 10 TL istenmektedir.
Serinlemek isteyenlerin ise halka açık plaj bulamadığı ilçelerde ise bazı yerlerde en ucuz deniz kenarına girmenin bedeli araç başına 20 TL alınmaktadır.
Diğer yandan lokantaların çoğunda alkol satılması, meyhanelerin, barların çokluğu mutaassıp ailelerin giremeyeceği yerlerden biri olurken fiyatlarında pek uygun olmadığını söylemek gerekiyor.
Burada, İstanbul'un harika diyebileceğimiz bir yeri desekte dünyanın en pahalı sahil beldesindeymiş gibi cüzdanlarınızı yakabilirsiniz.
Mesela otopark 20 TL, şezlong bir şemsiye en az 100 TL. . Bir gözleme ve kolann 25 TL ettiği bir yerdir burası.
Ola ki çoluk çocukla bir piknik yapalım diyerek yanlarına piknik için gerekli malzemeleri alanların yer bulamadığı için aynı eşyalarla evlerine geri dönmesi işten bile değil.
Bunun için paranızı cebinize koyuyor ve rant sahibi kişilerin kurduğu tuzak yerlerden birinde çevrenin güzelliğine baka baka kazıklanmanın keyfine doymaya çalışıyorsunuz.
İster Büyükşehir belediyesi isterse ilçe belediyesi olsun vatandaşa piknik alanlarından birini ücretsiz olarak tahsis etmesi hatta Orman Bakanlığı'nın dahi orman içlerinde bilaücret piknik alanları düzenlemesi bir anayasal hak olarak talep edilmektedir.
Yine de son söz olarak şunu belirtelim ki, Şile ya da Ağva vaya diğer köyler kasabalar olsun sadece ve sadece cüzdanı şişkin paranın hesabını bilmeyenler için mükemmel bir dinlenme, temiz hava alma, su kenarında yemek yeme yeri olarak tercih edilebilecek bir yer.

Erol Kara - 02.07.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.