@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Nur ve Sevr Dağına çıkmak gerekir mi ?

Bilhassa Türk ve Pakistan asıllı umrecilerle hacı adaylarının en fazla rağbet ettiği kutsal topraklardaki Hira (Nur) dağı ile Sevr dağına çıkmanın dini yönünden herhangi bir zorunluluğu yoktur.

İslam tarihi açısından çok önemli yerlerden biri olan ve her ikisi de önemli olaylara şahit olan Sevr ve Nur dağlarına her yıl giderek artan bir merak ile görmek isteyenlerin sayısı giderek artmaktadır.

Afganistan, Hindistan ve Pakistanlı bazı kişilerin kendi imkanlarıyla basamak haline getirdikleri yol ile çıkılması giderek kolaylaşan bu iki dağa ne yazıkki vehhabi zihniyetli Suudlular karşı çıkmaktadır.

Hatta dağıttıkları broşürlerde Resullullah aleyhisselam'ın peygamberlik geldikten sonra hiç çıkmadığı iddia edilse de bu konuda kullandıkları hadis gerçek olmasına rağmen zamanlamayı saptırarak böyle bir ziyaretin olmadığı iddiasındalar.

Rivayete göre Hz. Peygamber, bir gün yanında ashaptan bir grup olduğu halde Hira dağının üstüne çıkmış, o sırada dağ sallanınca, “Ey Hira, sakin ol! Zira üzerinde bir nebî, bir sıddîk ya da bir şehidden başkası bulunmamaktadır” (Müsned, V, 346) demiştir


Burada nebi'den, ashabtan söz edildiğine göre risaletten sonraki bir dönem olduğu açıkça belli iken Suudluların ziyaretleri engellemek için yaptıkları bu yayının da hükmü yoktur.

Kendine güvenenlerin çıkmasını tavsiye edeceğimiz her iki dağı da ziyaret etmekte bir beis olmadığı gibi an ezandan Resullullah'ın ne çileler çektiğini az da olsa anlayabilmek için bu tür yerleri ziyaret etmek iyi olduğu kadar buaralara sahip çıkmak ortadan kaldırılmasını engellemeye çalışmak kadar faydalıdır.

Bu konuyla birlikte şunu da vurgulamakta yarar görmekteyiz. Ziyaret ettiğimiz bu tür yerlerde dinimizde olmayan ibadetleri yapmak, taş toplamak, yazılar yazmak, çevreyi kirletmek, tavaf eder halde etraflarında dönmek, ibadet amaçlı ziyaret etmek medet ummak gibi düşünce ve eylemlere kalkışmamak lazımdır. Asla Müslüman olduğumuzu unutmayalım.

erolkarasiteleri
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.