@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Nur Dağı Hacıları Göz Bebeği
İslam peygamberi Hazreti Muhammed'e ilk vahyin geldiği ve peygamberliğin verildiği, Cebel-i Nur dağındaki Hira mağarası, özellikle Türk hacı adaylarının yoğun ilgi gösterdiği kutsal ziyaret mekanları arasında yer alıyor.

Sabah namazını Cebel-i Nur dağının zirvesinde, vahiy nurunun dünyayı ilk kez aydınlattığı noktada kılmak isteyen hacı adayları, daha güneş doğmadan meşakkatli bir yolculuğa başlıyor.

Mekke'nin 5 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Cebel-i Nur dağının eteklerine gelen hacı adayları, büyük bir coşku ve heyecan içerisinde, yaklaşık 1 saat süren zorlu tırmanış gerçekleştiriyor.

Her yaştan hacı adayı, ilk vahyin geldiği o kutsal mekanı görmek için can atarken, yorucu bir tırmanıştan sonra Hira mağarasının bulunduğu noktaya varmanın mutluluğunu yaşıyor. Sabahın ilk ışıklarında zirveye çıkan hacı adayları, buradan Mekke şehrini ve Mescid-i Haram'ı seyrediyor, ezanın ardından da sabah namazını eda ediyor.

Dağın zirvesinden 20 metre aşağıda yer alan sarp kayalıklarla çevrili Hira'ya inen hacı adayları, burada şükür namazı kılıyor ve gözyaşları içerisinde dua ediyor.

Yaşlarına ve sağlık durumlarına aldırış etmeden zirveye çıkmak için büyük gayret gösteren hacı adayları, duygularının sorulması üzerine, Allah'ın herkese böyle yerleri görmeyi nasip etmesini diledi.

Hacı adayları duygularını, "Bu sevdayı hiçbir şey yenemez, ne taş ne kaya. Dünyada 40 yıl boşa yaşadığımı bu mekanları görünce anladım. Allah isteyen bütün Müslümanlara nasip etsin" ifadeleriyle dile getirmektedir.

İlahi vazifenin verildiği mekan

Nur dağının zirvesinde yer alan Hira mağarası, ancak bir kişinin ayakta durabileceği ve yere uzanabileceği boyutlarda.

Hazreti Muhammed'in inzivaya çekildiği bu mekan, ilk vahyin geldiği ve Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı yer olma özellliği taşıyor.

İslam kaynaklarına göre Hazreti Paygamberimiz, 40 yaşına yaklaştığında Nur Dağı'ndaki Hira mağarasında inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edindi ve bu durum 1-2 yıl devam etti. 40 yaşındayken, Kadir Gecesi, kendisine ilk vahiy geldi.

Hazreti Muhammed, Hira'da tefekkürle meşgulken Hazreti Cebrail vasıtasıyla Alak Suresi'nin şu ilk beş ayeti kendisine vahyedildi: "Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O Rabb ki kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediği şeyleri öğretendir."
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.