@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kisve, Kabe Örtüsü Nasıl Yapılıyor

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal Topraklara gelen  milyonlarca hacı adayı yaklaşan Arafat'ta Vakfe gününün heyecanını yaşarken, Mekke'de de Kabe'nin bayrama hazırlanması için tatlı bir telaş yaşanıyor.

Her yıl geleneksel olarak hacıların Arafat'a çıktığı gün değiştirilen Kabe örtüsü yaklaşık 200 kişilik ekip ile ilmek ilmek dokunuyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 3 milyon hacı adayının Arafat'a çıktığı gün değişecek olan Kabe örtüsü her yıl olduğu gibi bu yıl da yaklaşık 300 gün süren hummalı bir çalışmanın ardından hazırlandı. Mekke'de bulunan ve sadece Kabe örtüsünün işlendiği fabrikada yaklaşık 200 kişi görev yapıyor.

Yaklaşık 670 kilo saf ipek, 120 kilo saf ipek, Gümüş ve kumaşlarla birlikte toplam ağırlığı 2 ton ulaşan Kabe'nin örtüsü ile ilgili bilgi veren Kabe Örtüsü İşleme Fabrikası'nın Genel Müdürü Muhammed Bin, Abdullah Bin Ali Bacude, saf ipekten işlenen Kabe örtüsünün 14 metre uzunluğunda, 101 santim eninde 47 top kumaş kullanılarak üretildiğini belirtti.

Toplam 16 parçadan oluşan Kabe örtüsünün yaklaşık 20 milyon Riyale mal olduğu belirtilirken, fabrikada çalışanların iğne kullanma maharetinin yanında Kabe'ye olan sevgilerinin de ön planda tutulduğunu belirtti.

Hummalı bir çalışma ile tezgahlarda Kabe örtüsünü işleyen çalışanlar ise yaptıkları işten dolayı mutlu oluklarını belirttiler.

Üzerinde çeşitli ayetlerin yanı sıra "La ilahe illallah Muhammedün Resulullah", "Allah Celle Celalühü", "Sübhanallahi ve bihamdihi subhanallah El Azim", "Ya Hannan, ya Mennan" ibarelerinin yer aldığı örtü büyük bir titizlikle dokunurken, çalışanlar ulvi bir görevi yaptığı için abdestsiz ilmek atmamaya özen gösteriyor. Kabe örtüsünün ise gül Suyu ile yıkandıktan sonra değiştirildiği belirtildi.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.