@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kıble - Dua zamanı -Namaza başlama - Oruç tutma günleri

Öncelikle böyle bir sayfayı yapdigin için Allah sizden Razı olsun.

Adim Ercan Gül Yasım 31 ve Gecen Seneye Kadar Sadece Kalben Allaha innanan ama Ibadetlerden usak Kurandan bilgisiz yani okumamis bir insandim.

Gecen sene birden Kendiliginden beni bir Iman etmek arzusu gelisdi yanliz simdiye kadar bunlardan uzak kaldigim icin nerde baslayacagimi bilmiyorum.

Internetden kendi imkanlarim dogrultusunda arasdiriyorum simdilik kendimi Zikirlerle gelisdirmeye calisiyorum yani Allahin isimlerile ama bu konudada bazi sorunlarim oluyor sayarken sürekli sayilari karistiriyorum.

Size biriki soru sormak istiyorum bunlari bana cevaplarsaniz Allah Sizden Razi olsun.

1. Kibleyi nasil bulurum ne tarafda oluyor Pusulami Kulanmaliyim sayet öyleyse netarfda oluyor?

2. Namazi bilmiyorum en iyi nasil Ögrenebilirim,ve bilmeden kilmaya calismam dogru olurmu?

3. Dua Namazlanmi olur Allaha Dua etmem Namazisda olurmu?

4. Kandil Zamani oruc Iyimis Orucu nasil tutmaliyim saatleri kacdan kaca tutmam lazim.ve namasizda olurmu?

Size önceden tesekür etmek istiyor ve Sahmet ediyorsam özür diliyor ve Allaha Emmanetolun diyorum

Sayın Gül'ün mektubu aynen böyle...

Allah azze ve cellenin izni ile bu mektuba cevap vermeye çalışacağız..

Sayın Gül'ü öncelikle kalbine gelen hidayet aşkı ile iman etme yolunda bir adım atmış olduğu için kendisini kutluyorum. Allah azze ve celle sabır ve başarı nasip eylesin.

Aslında Sayın Gül her insanın buluğ çağına girince yapması gerekeni biraz da geç te olsa yapmak zorunda olduğu görevi yapmış Ve iman etme ve imanın gereklerini yerine getirme sorumluluğunu hissetmiştir.

Allah-u Teala bir ayeti kerimede " Kim hidayet yolunu seçerse, bunu ancak kendi iyiligi için seçmiş olur; kim de doğruluktan saparsa, kendi zararına sapmış olur." (İsra 15 ) ve diğer bir ayeti kerimede de " onunla kullarımızdan dilediklerimizi hidâyete erdiririz. ." (Şûra Sûresi, 52) bu gerçeği haber vermiştir.

İman etmek konusunda tekrar Allah mübarek eylesin diyoruz.

Şimdi soruları teker teker cevap vermeye çalışalım.

İnternetten araştırırken misyonerlerin, sapık kimselerin, İslam düşmanlarının tuzağına düşmemeye de dikkat edin. İyice araştırmadan uygulamayın.

1. Kibleyi nasil bulurum ne tarafda oluyor Pusulami Kulanmaliyim sayet öyleyse netarfda oluyor?

Mekke’de bulunan Kâbe binasının istikametine Kıble denir. Her Müslüman namaz kılmak için buraya dönmek zorundadır. Öncelikle çevrede bulunan namaz kılan birine kıble sorulabilir.

Camilerden uzak veya tanımadığımız ortamlarda karşılaştığımız problemlerden birisi de, kıbleyi bulmak meselesidir. Kıbleyi, çevremize sorarak veya bazı formüller uygulayarak bulmak mümkündür. Bunun için ilmihal kitaplarındaki bahislere bakmanız gerekir. Ama en kestirmeden kıble bulma formülü, kıbleyi gösteren bir pusula almaktır. Sadece kıble bulmak için özel yapılmış pusulalar ve kullanma kılavuzları vardır. Bunu yanımızda taşımakla, her yerde her zaman kıbleyi bulmamız mümkündür.

Dünya hayatı için bir sürü eşyanın hamallığını yapıyoruz. Ahiretimiz için de gerekli bazı cihazları taşısak hiçbir şey kaybetmeyiz.

365 sayfalık takvimlerde de her şehir için gösterilen Kıble Saati Vakti'nde, güneşe doğru yüzünü dönen kimse, Kâbe yönüne dönmüş ve o yerin kıblesini bulmuş olur.

Eğer hiç bir imkanınız yoksa kendiniz tahminen bir yer belirleyip Namaza dururken "niyet ettim falan namazı kılmaya , döndüm kıbleye yöneldim Kabe'ye diye niyet ederseniz , olur. Ama öğrenmeye bakın. Din konusunda öğrenmekten kaçmanız size zarar verir.

2. Namazi bilmiyorum en iyi nasil Ögrenebilirim,ve bilmeden kilmaya calismam dogru olurmu?

Öğrenmeden kesinlikle olmaz. İlimsiz amel olmaz. İslamiyet'te ilk emir oku'dur. Yani ilim öğrenmek zorundasınız. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır sözü atalarımızdan bu yana söylene gelen bir sözdür. Siz kalbinize inan iman duygunuzla birlikte önce tevbe etmelisiniz. Tevbenin ardından iman tazeleme (tecdidi iman) duasını yapınız

Namaz Kılmayı Öğrenmek İstiyorum linkini tıkladığınızda en basit şekliyle namaz kılmayı buradan öğrenebilirsiniz.

Bunun yanı sıra namaz konusunda Diyanet İşleri Başkanlığının sitesinden olsun isterseniz namazla ilgili geniş bilgi alabilirsiniz

3. Dua Namazlanmi olur Allaha Dua etmem Namazisda olurmu?

Dua her zaman olur. Allahu Teala Kuranı Keriminde "Onlar, ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken (her vakit) Allah'ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler (ve şöyle derler:) Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Seni tesbih ederiz. Bizi cehennem azabından koru !" Ali İmran 191 de bildirmektedir. Demek oluyor ki duayı istediğiniz her an yapabilirsiniz.

4. Kandil Zamani oruc Iyimis Orucu nasil tutmaliyim saatleri kacdan kaca tutmam lazim.ve namasizda olurmu?

Oruç bahsinde yine Diyanet İşleri Başkanlığının sitesinden geniş bilgi edinebilirsiniz.Ya da sitemizdeki oruç sayfamızdan öğrenebilirsiniz Ramazan ayında şartları oluşmuş tüm Müslümanların tutmak zorunda oldukları oruçları genellikle her zaman tutabilirsiniz. Tabii ki Mübarek gün ve gecelerde daha fazla sevap almış olursunuz. Eğer geçmişe dönük oruç borçlarınız var ise kaza niyetine de istediğiniz zaman oruç tutabilirsiniz. İçerisinde bulunduğumuz üç aylar sizin için çok iyi bir fırsat olabilir

Oruç imsak vakti ile başlar , akşam namazı ile son bulur. Namaz dini direğidir. Oruçsuz namaz olsa da tam sevabına ulaşamazsınız. Hatta oruçlu iken Allahın razı gelmediği şeyleri yaparsanız sadece aç kalmış olursunuz. Namaz bahsinde namazın ne kadar önemli olduğu yazılıdır. Namazlarınızı bırakmayınız. Hem gençlerin ibadeti yaşlıların ibadetinden Allah katında daha değerlidir.

EROL KARA
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.