@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kâbeye Gitmek İsteyip de Gidemeyenler Hasretliklerini Bunlarla Gideriyor
Kâbe’'ye gitmek isteyip de gidemeyenler İstanbul’un bazı mekanlarında Kâbe hasretlerini giderebilirler.

Kâbe-i Muazzama Allah’ın evi. O mübarek evi görmek ona dokunmak kokusunu hissetmek tarifsiz manevi duygular yaşatıyor insana. Defalarca gitmiş olanlar tekrar tekrar Beytullah’a varmak için yanıp tutuşmaktalar. “Ya gidemeyenler ne yapsın?” diyeceksiniz. Onlarda Allah’ın evini görmek dokunmak ve koklamak istemezler mi? Evet ama ben üzülmeyin derim. Havaların düzeldiği ve baharın yaşandığı şu günlerde iki üç gününüzü ayırarak İstanbul’daki “Kâbe-i Muazzama’nın İzlerini” keşfedebilirsiniz.Hacerü'l-Esved'den bir parça (Sokollu Mehmed Paşa Camii)

Kadırga’daki Sokollu Mehmed Paşa Camii’nde Hacerü’l-Esved’den dört parça bulunmaktadır. Bunlar; Mihrabın girişi üstünde ve mihrabın kubbe kemerinde Minber’de ve caminin içindeki giriş kapısının üstünde.


Fatih Sultan Mehmed'in sandukası üzerindeki Kâbe kuşak örtüsü

Fatih Sultan Mehmed Han’ın sandukanın (puşîdenin) üzerinde 16.yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Kâbe-i Muazzama’nın kuşak yazısından bir parça bulunmaktadır. Kalın siyah liflerle örülmüş olan kumaşın üzerinde simlerle şunlar yazılıdır: “Yâ Allah Bismillâhirrahmânirrahîm Kul hû Allâhu ahad”devâmında Bakara Sûresinin 125. âyet-i kerîmesi yazılıdır.Topkapı Sarayımda Altın Oluk

TOPKAPI SARAYI (MUKADDES EMANETLER DAİRESİ) (Fatih-Topkapı Sarayı)

Kâbe örtüsünün üst kısmını çevreleyen kuşak yazısı

Kâbe duvarlarının iç kısmına asılan kırmızı örtü

İki başında yaldızla gümüş kaplı armalardaki yazılardan Kâbe'nin 1613 senesindeki tamiri sırasında tavandan alındığı anlaşılan renkli ahşap bir parça.

Kâbe'nin tevbe kapısı kanadı. 1.45 x 0.55 m ebadındadır. Bunun yanında 1.05 x 0.55 m ebadında tahta çerçeve üzerinde iç içe tel geçirilmiş bir kanat daha vardır.

Kâbe anahtarı. Osmanlı padişahları tarafından yerine yenileri takılmış çok sayıda Kâbe anahtarı.

Hacer-i Esved'in altın ve gümüş muhafazaları

Mîzab-i zer (Altınoluk). Yağmur yağdığında Kâbe-i Muazzama’nın tavanındaki suyu boşaltmak için yapılmış olan altınoluk 2.75 m uzunluğunda 0.25 m genişliğinde ve 0.31 m yüksekliğinde olup ahşap üstüne altın kaplamalıdır. Üzerinde Sultan I. Ahmed Han’ın adı ve 1612 tarihi bulunmaktadır. Bu altınoluk 1856’da (Sultan Abdülmecid Han devrinde) değiştirilmiştir.

Kâbe örtülerinden parçalar Makam-ı İbrahim'in gümüş kapağı Kâbe’nin temizliğinde kullanılan süpürgelerFatih Sultanselim'de Şehzadeler Türbesi'ndek Kâbe-i Muazzama maketi

Fatih-Sultanselim’deki Yavuz Sultan Selim Türbesi’nin hemen yanındaki Şehzadeler Türbesi’nde Kâbe-i Muazzama’nın küçük bir maketi bulunmaktadır.Fatih,Çarşamba'da İsmail Ağa Camii

Fatih Çarşamba’daki İsmail Ağa Camii Kâbe’nin ölçülerinde inşa edilmiştir. 1723 senesinde Şeyhü’l-islam Ebu İshak İsmail Efendi tarafından yaptırılmıştır. En boy ve yükseklik ölçüleri Kâbe-i Muazzama ile aynıdır. Yani tüm cepheleri Kâbe gibi farklı ölçülerdedir.Hacerü'l-Esved'in altın muhafazası (Topkapı Sarayı Müzesi)Kâbe örtüsü (Veysel Karani Hırka-i Şerif Camii Vakfı)

HIRKA-İ ŞERİF CAMİİ AVLUSUNDAKİ MUKADDES EMANETLER (Fatih-Hırka-i Şerif)

Kâbe örtüleri Kâbe süpürgeleriŞİŞLİ CAMİİ (Şişli) Kâbe kapısının örtüsü
Kâbe örtüsünün bir parçası (Veysel Karani Hırka-i Şerif Camii Vakfı)Kâbe kapısı (Topkapı Sarayı Müzesi)Kâbe kapısının örtüsü (Vakıflar Hat Müzesi)Kâbe kilidiKâbe Süpürgeleri (Veysel Karani Hırka-i Şerif Camii Vakfı)Kâbe'nin dış örtüsü (Veysel Karani Hırka-i Şerif Camii Vakfı)Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'ndeki Hacerü'l-Esved

Şu sıralar tadilat sebebiyle kapalı olan Kanuni Sultan Süleyman Han Türbesi’nin giriş kapısının üstünde Hacerü’l-Esved’den bir parça bulunmaktadır.Türbenin giriş cephesindeki kemerin kilit taşına yerleştirilmiştir. Söz konusu Hacerü’l-Esved parçası Mevlevî Sikkesi şeklindedir.

VAKIFLAR HAT MÜZESİ (Fatih-Bayezid Meydanı) 5.85 x 3.14 metre ebadında Kâbe-i Muazzama Kapısı örtüsü İpek sıra saten kendinden desenli jakarlı siyah Kâbe örtüsü Kâbe kırmızı iç örtüsü Makam-ı İbrahim örtüsü olduğu sanılan işleme örtü Duvarlarda Mekke Medine Müzdelife Arafat Dağı'nı tasvir eden minyatürler Kâbe kuşak yazısı parçasıHacerü'l-Esved'den bir parça (Sokollu Mehmed Paşa Camii)

Çemberlitaş-Divanyolu’ndaki Sultan II.Mahmud Türbesi’nden getirilen 19.yüzyıla ait Kâbe-i Muazzama örtüsü

Beşiktaş’daki Şeyh Yahyâ Efendi Türbesi’nden getirilen; 16.yüzyıla ait Kâbe örtüsünden kemer
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.