@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

İyi Bir Hac Sağlıklı Olmaktan Geçer

1. Hacı adaylarımız ev doktorlarına giderek Menenjit aşılarını yaptırmalı, aşı defterini de Yolculuğa çıkarken mutlaka yanlarında bulundurmalıdırlar. Aşı defterleri Suudi Arabistan Havalimanının girişinde yetkililerce kontrol edilecektir.

2. Hacı adayları öncelikle sağlıklı olup olmadığını kontrol etmeli, şikâyeti olanlar mutlaka doktora görünmeli ve hacca gitmeden önce sağlık taramasından geçmelidir.

3. Hacılarda gribal enfeksiyon çokça görüldüğü için, sık sık gribal enfeksiyona yakalananlar aşısı yaptırmayı ihmal etmemelidirler.

4. Hipertansiyonu olan hastalar, kullanmakta oldukları ilaçları almaya devam etmelidirler.

Aldıkları ilaçlara rağmen tansiyonu düşmeyen hastalar, hacca gitmeden önce mutlaka doktorlarına danışıp tavsiyesini almalıdırlar. Ayrıca kalp kapak ameliyatı, koroner bypass, koroner arter hastalığı olanlarla kalplerine stent takılanlar, hacca gitmeden önce doktorlarına muayene olup son kontrollerini ve tetkiklerini mutlaka yaptırmalıdırlar.

5. Diyabeti olanlar ilaçlarını düzenli kullanmalı, buna rağmen kan şekeri 250 mg’ın altına düşmüyorsa doktorlarına başvurmalıdırlar. Diabet (şeker) hastaları ve İnsülin kullananlar kan şekeri ölçüm cihazlarını ve insülinlerini hac süresince (28 gün) kendilerine yetecek şekilde yanlarında getirmelidirler.

6. Bel fıtığı ve dizlerinde kireçlenme olanlar (novalgin, vermidon gibi) mideye dokunmayan ağrı kesiciler kullanmalıdırlar. (voltaren,apranax) gibi antiromatizmal ilaç kullanmak zorunda olanlar ise (famodin, lansor gibi) mide koruyucu ilaçlar ile birlikte alsınlar. Mide kanaması riskinden dolayı aspirin gripin gibi ilaçlar ağrı kesici olarak kullanılmamalıdır.

7. Otel ve oda klimaları adale ağrısı, gribal enfeksiyon ve zatürreye sebep olabilirler. Bu nedenle klima önceden çalıştırılıp oda soğutulmalı, odaya girdikten sonra da kapatılmalıdır. Bilhassa gece yatarken kesinlikle klima çalıştırılmamalıdır.


8. Astım ve bronşiti olanlar nefes darlığı için almakta oldukları inhaler ilaçları yanlarında bulundurmalıdırlar. Mümkünse kalabalık ve tozlu yerlerden kaçınmalıdırlar. Ayrıca bu
hastalarımıza kalabalık yerlerde maske kullanmaları tavsiye edilir.

9. Zamanla geçirdiği felç nedeniyle yürüme zorluğu çeken ve hastalıkları nedeniyle

tavaf ve sa’y yapmakta zorlanan hacılarımız, ücret karşılığı temin edecekleri tekerlekli sandalya ile tavaf ve sa’ylarını yapabilirler.

10. Güneş çarpmasını önlemek için tavafı özellikle sabah ve yatsı namazlarından sonra
yapmaya gayret edilmelidir.

11.Hipertansiyonu, şeker hastalığı ve kalp hastalığı olanlar, tavafı yavaş adımlarla
yapmalıdırlar. Fazla enerji tüketmek, tansiyonu yükseltip nefes darlığına yol açabilidiği gibi
aşırı terleme yaparak şekeri de düşürebilir.

12. Tavaf sonrası oluşması muhtemel adale ve eklem ağrıları için ağrı kesici ilaçlar ve
pomatlar faydalı olabilir.

13. İklim ve mekân değişikliği, soğuk algınlığı, bronşit ve ishal gibi şikâyetlere sebep olabilir

14. Uçak korkusu olanlar yolculuğa çıkmadan 1-2 saat evvel (diazem,insomin gibi) sakinleştirici ilaç alabilirler.

15. İhramlı iken giyilecek terliklere dikkat edilmelidir. Çok basit terlikler, vücutta ağrıların oluşmasına ve artmasına sebep olduğu gibi, kesilen terlikler uzunca yüründüğü zaman ayağı vurabilirler. Bu ve benzeri problemlerden sakınmak için terlik kalitesine dikkat edilmeli, vazifeli arkadaşların gösterdiği ölçüde terlik almaya özen gösterilmelidir.

16. Rahatsızlıkların ve hastalıkların özellikle çadırlarda kaldığımız süre sonrası alevlendiği
ve arttığı ekibimiz tarafından gözlemlenmiştir. Hac süresince Mina, Müzdelife ve Arafat olmak üzere ihramlarımızla çadırlarda kalmaktayız. Gece ve gündüz ısı farkının istirahat esnasında verdiği rahatsızlığa ve soğuk algınlığına karşı yedek battaniye ve bulundurulması gerekli diğer eşyalar, zamanı geldikçe vazifeliler tarafından hacılara hatırlatılacaktır.

17.(özellikle buzdan çıkmış taze yaş hurma) gibi buzlu yiyeceklerin yenilmemesi, soğuk zemzem içilmemesi boğaz ağrısı, bademcik ve farenjit şikâyetleri yönünden önemlidir. Zemzem suyu içilirken üzerinde (Gayr-i müberred yani soğuk değil) yazan zemzen bidonlarından içilmelidir.

18. Ayaklardaki çatlaklardan bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için, ihramsız yapılan tavaflar kesinlikle çorapsız yapılmamalı, çoraplar hacca gitmeden önce tedarik edilmelidir. Derinden bulaşıp ayaklarda başlayan ve kolaylıkla geçmeyen enfeksiyonlara özellikle şeker hastaları çok dikkat etmelidirler.

19. Otel dışında ve açıkta satılan yiyecekler mümkün mertebe yenilmemelidir.

20. 26 güne sığdırılmış bir hac süresini iyi değerlendirebimek, noksansız bir hac yapabilmek ve daha fazla ibadet edebilmek için büyük bir gayret ve adeta koşturmaca içinde olunacaktır. Bu tempoya rahat ayak uydurabilmek için bu bilgilerin alındığı andan itibaren günlük 3-4 kilometrik yürüyüşler, mümkünse yine her gün (kivi, greyfurt, mandalina portakal gibi) C vitamini içeren meyvelerle vücut takviye edilmelidir.

21. Hastalar, Avrupada kullanmakta oldukları ilaçlarını 28 günlük hac müddetince yetecek kadar yanlarına almalıdırlar. İlaçların yurtdışına çıkarılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Önceki sağlık durumlarının ve teşhislerin bilinmesi ve kullanılmakta olan ilaçların görülmesi açısından doktor raporu ve ilaç reçetelerinin –en azından bir kopyasının da bulundurulmasında fayda vardır.

22. Lüzumu halinde kullanılmak üzere yanda bulundurulması tavsiye edilen ilaçların listesi hacılara verilecektir. Tavsiye edilen bu ilaçlar, doktora hac öncesi yazdırılıp, reçetelerinde hacının yanında bulunmasında fayda vardır.

23. Sağlıklı olabilmek için yeterli uyku, giyim kuşama dikkat, gerekli gıdaların alınması ve temizliğin başta geldiği unutulmamalıdır. İbadetlerimizi noksansız yerine getirebilmek için sağlığımızı korumanın farz olduğu hatırdan çıkarılmamalı „Aman boş ver!” zihniyetinden uzak durulmalıdır.

24. Arafat'sız hac olmaz. Dolayısıyla Arafat'a sağlıklı girmek zorundayız. Kendimizi oraya
hazırlamalıyız.

Sağlıklı ve mebrur bir Hac yapmak dileğiyle...

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.