@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hendek - 7 Mescidler - Mescid-i Seb’a

Hendek Savaşı’nın yapıldığı bölge

Medine’ye gelenler tarafından buraların da ziyaret edilmesi âdet haline gelmiştir. Mescid-i Seb’a (yedi mescid) diye anilan, Hz. Selman, Hz. Ebubekir, Hz. Omer, Hz. Osman, Hz. Ali ve Fatima-Tuz Zehra Hz. leri adina kucuk birer mescid yapilmistir. Mescid-i Feth, Sel (Sil’) dagi uzerinde bulunmaktadir.

Hendek Savaşının yapıldığı mevkide, bir birine yakın küçük küçük yedi mescid bulunmaktadır. Bunlara " Yedi Mescidler" denir. Yahudilerle işbirliği yapan müşrikler, İslam’ı yeryüzünden tamamen silmek için Uhud’dan iki sene sonra bu sefer on bin kişilik dev bir orduyla nihaî bir savaş için Medine üzerine yürümüştü.

Bir aya yakın süren savaşta açlığı, ıstırabı, heyecanı yeniden yaşamaya çalışıyoruz.

Sahabelerin Efendimiz (s.a.s.)’in başkanlığında toplanıp istişare etmesine; Hendek kazma fikrinin Selman-ı Farisi (r.a.) tarafından ortaya atılıp kabul edilişine, düşman saldırısına açık bu bölgede aç biilaç 6 günde kilometrelerce hendeğin kazılışına ve Efendimiz’in bilfiil çalışmasına, Hendek kazılırken açlığını bastırmak için karnına taş bağlı bir vaziyette, Hendek’te çıkan ve bir türlü kırılmayan kayayı üç vuruşta tuz–buz ettikten sonra Şam’ın, Kisra’nın, Sana’nın kendisine hediye edildiğini buyurmasına şahit olmak istiyoruz.Hendek Savaşı sırasında Peygamber Efendimiz (s.a.) burada iki gun boyunca Allah’a dua etmiş, duası kabul olunana kadar yalvarmıştır. Efendimiz’in duası sonucu fırtınayla paniğe kapılarak ve mal varlıklarını bile bırakarak kaçışlarına şahit olmak istiyoruz;

Hz. câbir r.a. “Burada ihlâs ile yapilan dua mutlaka kabul edilir. Nitekim ben ne icin dua ettiysem kabul olunmuştur.” demiştir.

Hz. Cabir’in davetine katılmak için can atıyor, hendeği atıyla geçen dev müşriki kılıcıyla ikiye bölen Hz. Ali’yi alkışlamak istiyoruz

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.