@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Hacılar Hurma ve Eşyalarını Nasıl GönderecekHacılar Hurma ve Hediyelik Eşyalarını Nasıl Gönderecek

Diyanet, PTT ve Gümrük Müsteşarlığı arasında yapılan protokolle 2008 yılından bu yana Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye kargo taşımacılığı başlatmıştı.

Ve dolandırıcılara karşı süper girişimdi. Yerine göre Medine'den alınan kargo Türkiye'deki adresine 6-7 gün arasında ulaştırılıyor.

2008'den bu yana ''Diyanet Kargo''ya teslim edilen eşyalar uçakla 7 riyale , hediyelik eşyaların taşıma ücreti de 8 riyal olarak taşınmaktadır.

Hac ve umre ibadetini ifa etmek üzere Suudi Arabistan’a giden vatandaşlarımız, aldıkları hurma ve diğer hediyelik eşyaların kendilerine yük olmadan zamanında ve güvenli bir şekilde Türkiye’deki adreslerine gönderilmesini arzu etmektedir.

Diyanet, devletimizin güvencesi altında Diyanet-Acente ayrımı yapmaksızın, kutsal topraklara giden hac ve umre yolcularımızın bu arzularını yerine getirmeye yardımcı olmak üzere, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve PTT AŞ ile yaptığı işbirliği ile çerçevesinde kargo hizmeti sunmaktadır.

Bu hizmetin amacı, hac ve umreye giden vatandaşlarımızın yük taşıma külfetinden kurtarılarak hac ve umre ibadetini rahat ve huzur içinde yapmalarına yardımcı olmaktır.

Kargo Hizmet Yerleri

Kargo hizmeti Medine-i Münevvere’de Uhud yolu diyanet hastanesi arkası, kargo merkez binasında vermektedir.

Kargoların Teslim Alınması

Hac ve umre yolcuların kargo gönderme işlemi esnasında hac ve umre kimlik kartlarını mutlaka yanlarında bulundurması gerekmektedir.

Her koli hurma için hurma barkodu, her koli hediyelik eşya için hediyelik eşya barkodu doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

Barkodlar kargo merkezinden temin edilir. Barkod temini ve doldurulmasında görevliler yardımcı olmaktadır.

Kargoların adreslere teslim edilebilmesi için barkodlara alıcının adı, adresi, cep ve sabit telefon numaralarının doğru ve okunaklı olarak yazılması gerekmektedir.

Kargoların takibini verilen barkod numarasıyla PTT web sitesinden öğrenilebilir.

Nakil esnasında kargonun üzerine yapıştırılan barkodların düşmemesi için, hurma veya kolilik eşya üzerinde mutlaka gönderenin adı, kafilesi, telefonu, alıcının adı, adresi ile telefon numarası yazılmalıdır.

Çay, tütün, oda spreyi gibi ticari ürünleri kargo kabul etmez.

Eşyalar X-Ray cihazından geçmektedir.

Ücretlendirme

Kargo hizmet bedeli, Sadece Suudi Arabistan Riyali (SAR) tahsil edilir. Hurma 7  SAR, hediyelik eşya 8 SAR olatak belirlenmiş.

Hacı adaylarına 50 kilogram hurma, 50 kilogram hediyelik eşya gönderme hakkı tanınıyor. Kolilerin 50 kilogramın üzerine çıkması veya değerinin 430 avroyu geçmesi gümrük yasalarına göre ticaret sayılıyor.

Bunun için kişi başına toplam 100 kilogram sınırlaması uygulanıyor.

Kargoların Türkiye’de İlgili Adreslere Teslimi

Hac ve umre yolcuların hurma ve hediyelik eşyaları Medine-i Münevvere’de teslim alınarak uçakla ülkemize gönderilmekte, PTT AŞ aracılığı ile il ve ilçe merkezlerinde alıcı adreslerine teslim edilmektedir.

Belde veya köy adresli kargolar ile göndericinin beyan ettiği PTT merkezlerinde telim edilmektedir.

Herhangi bir nedenle hurma kargolarının tesliminde gecikme ihtimaline karşı ihtiyaten hacıların bir miktar üç-beş kilogram hurmayı yanında götürmeleri tavsiye olunur.

Hacıların mahrumiyetine sebep olabilecek art niyetli kişilere karşı dikkatli olmalıdırlar.

Kargo İrtibat

Telefon: 014 837 52 36 – 050 099 23 12 – 050 099 23 37
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.