@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hacılar Hicretin İlk Durağına Çıkmak İçin Ter Döküyortlar
İslam'ın 5 şartından hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan hacı adayları, tavaf ve diğer ibadetlerden arta kalan zamanlarda, İslam nurunun dünyayı aydınlattığı beldeleri ziyaret ediyor.

Hazreti Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicret ederken sadık yol arkadaşı Hazreti Ebubekir ile üç gün kaldığı ve birçok mucizenin yaşandığı Sevr Dağı ve mağarası da kutsal topraklardaki ziyaret mekanları arasında yer alıyor.

Kaldıkları mekanlardan gruplar halinde erkenden yola çıkan hacı adayları, sabah namazını Sevr Dağı'nın eteklerinde kıldıktan sonra yaklaşık 1,5 saatlik tırmanışa başlıyor. Sevr Dağı ziyaretine, özellikle Türkiye, Pakistan, Malezya ve Endonezya'dan gelen hacı adayları önem veriyor.

Aşırı sıcağa ve yaklaşık 2 kilometrelik dağ tırmanışına aldırış etmeyen hacı adayları, Hazreti Peygamber'in izini sürerek zorlu bir yürüyüş gerçekleştiriyor. Sevr Mağarası'nın ziyaretçileri arasında her yaştan hacı adayını görmek mümkün ancak yaşlı hacı adaylarının bu kutsal mekanı görmek için gösterdikleri çaba dikkati çekiyor. Yaklaşık 40 derece sıcağa aldırış etmeden yaşlarına rağmen dik yokuşu büyük heyecan içerisinde çıkan hacı adayları, Sevr Dağı'nın zirvesindeki mucizeler mekanına varıyor

Sarp kayalar arasındaki Sevr Mağarası'na giren hacı adayları, Hazreti Muhammed'in Hicret sırasında müşriklerden saklanırken yaşadıklarını tefekkür ediyor ve duygulu anlar yaşıyor.

Tarihin dönüm noktalarından biri

Hz. Peygamber'in, Medine'ye hicret ederken gizlendiği mağaranın bulunduğu Serv Dağı, Mescid-i Haram'ın güneydoğusunda yer alıyor. Yaklaşık 760 metre yükseklikte olan Sevr Dağı, Kabe'ye 3 kilometre uzaklıkta.

Kaynaklara göre, Mekke'deki müşriklerin baskısı sonucu sahabelerin büyük çoğunluğunun Medine'ye göç etmesinin ardından hicrete karar veren Hz. Muhammed, sadık yol arkadaşı Hz. Ebubekir ile gece yarısı Medine'nin aksi istikamete yola çıkarak Sevr Dağı'na ulaştı ve buradaki mağaraya gizlendi. Burada kaldıkları sürece Hz. Ebubekir'in oğlu Abdullah, geceleri gelerek elde ettiği bilgileri kendilerine aktardı. Darünnedve'de toplanarak durumu görüşen müşrikler, Hz. Peygamberi öldürme kararı aldı.

Bu planı uygulamakla görevlendirilenler bütün çevreyi aradılar, hatta Sevr Dağı'ndaki bu mağaranın önünede geldilerse de Allah'ın mucizeleri sayesinde emellerine ulaşamadılar. Kutlu misafirler içerideyken örümcekler mağaranın ağzına ağ germiş, güvercinler ise yuva yapmıştı.

Mucizelerin meydana geldiği Sevr mağarasında yaşananlar, tarihin dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.