@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Emekli Maaşınızdan Haksız Kesinti Yapılıyorsa
Bir lirası bile çok kıymetli olan emeklilerden yapılan kesintinin yazılı başvurusu olmadan maaşlarından kesinti yapılması mümkün değil.

Yasalarımız gereğince emeklilerin aylıklarından tek bir kuruş kesinti yapılamaz, hatta bırakın kesintiyi bankalar da dahil olmak üzere hiç kimse emeklinin borcu için aylığına haciz bile getiremez. Emeklinin
zaten kıt kanaat idare etmeye çalıştığı üç kuruş aylığından kesinti yapılabilmesi için emeklinin mutlaka yazılı muvafakatı (izni) gerekir.

SGK’YA DİLEKÇE GÖNDERİN

Maaşından sebepsiz bir kenditi olduğunu gören bir emeklilerin yapması gereken, SGK’ya aşağıdaki örnek dilekçeyi gönderip, kendisinden kesinti yapılıp yapılmadığını öğrenmek ve kesinti yapılmış ise iadesini istemek. Bu arada emekli aylığınızdan gerek dernek aidatı, gerekse başka kişi ve kurumların kesintilerini öğrenmek için www.sgk.gov.tr web sayfasının sol tarafında bulunan BİLGİ EDİNME bölümündeki formu doldurup, bilgisayar üzerinden veya formu yazdırıp postayla gönderin. Bilgisayar üzerinden gönderecekseniz alındı numarasını kontrol edin ve bu numarayla cevap bekleyin.

Emekli aylığınızdan kestikleri parayı SGK size geri ödemezse gidin bulunduğunuz yerdeki iş mahkemesinde SGK’yı dava edin. Ayrıca İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı’na da sizi haberiniz olmadan dernek üyesi yaptıkları için şikâyette bulunun.

İŞTE O DİLEKÇE

" Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na

Kurumumuzdan ......... tahsis ve ....... Sicil numarası ile emekli (dul-yetim) aylığı almaktayım. Hiçbir emekli derneğine üye değilim, emekli aylığımdan Dernek üye aidatı adı altında kesinti yapılmasına da bu güne kadar yazılı olarak hiç izin vermedim.

Bu sebeple emekli aylığımdan hiçbir kesinti yapılmışsa iade edilmesini talep ediyorum. Talebim gerçekleştirilmediği takdirde yasal yollara müracaat edeceğimin bilinmesini isterim.

ADRES:
Ad-Soyad-İmza-Tarih"

@erolkaranet - 22.07.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda