@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Bunun Neresi Kastamonu...?

Geçtiğimiz günlerde ziyaret etme imkanı bulduğum Kastamonu merkezde dolaşırken beni en çok şaşırtan belediyenin logosuydu.
Kastamonu cadde ve sokaklarında dolaşırken sıkça gözüme çarpan logonun rengi ve şekli ile Kastamonu'yu simgeleyen bir şekle sahip olmaması bir yana bana resmen komisnt üyesi kurumların logolarını anımsattı.
Ve tabi her görüşümde psikolojik olarak tepki göstermem neden olan logonun Kastamonulular tarafından nasıl kabul edildiğine de şaşırmadım değil.
Sahi ey Kastamonu'da yaşayan hemşehrilerim bu logoyu nasıl kabul ettiniz.
Lütfen biri bana izah etsin.Etsinde anlamaya çalışalım.
Kastamonu yeşilin merkezidir. Her yanı ormanlarla kaplı bu güzide şehrin logosu olacaksa yeşille ilintili olmalı. Kaldı ki yeşil rengi bir zamanlar Kastamonuspor'un da rengi idi.. Ve yanında siyahı ile.
Hatta tezahüratların bazısında geçen "gırmızı mavi"
Sonraları kırmızı siyah'ta karar kılan spor takımının tezahüratları sırasında söylenen "açık mavi koyu mavi" renkleri de halen dillerde dolaşmaktadır.
İyi de kırmızı sarı ne alaka..
Yani sarı Kastamonu'nun nersinde var. Dağında mı, Ovasında mı, nehrinde mi.. Yoksa renk körlüğü mü ?
Yaptığımız araştırmada yeni logonun son MHP'li belediye başkanının talebi doğrultusunda çıktığını öğrendik.

Rahmi Galip Vidinlioğlu

Kastamonu Belediye Başkanlığı’na yeni seçilen MHP'li Rahmi Galip Vidinlioğlu, belediye “logo”sunu değiştirmeyi iik icraatı olarak meclisten geçirmiş. Ve bildiğimiz kadarıyla da kimse "gık" dememiş.
Alınan kararla Kastamonu Belediyesi “logo”su içine “TC” (Türkiye Cumhuriyeti) ve “49 yıldız” eklemiş. Yeni Kastamonu Belediye Başkanlığı Logosu’nda Ters ay ve Candaroğulları bayrağı da var(mış)

Kastamonu belediyesi Yeni Logosu (!)

Candaroğulları derken o beyliğin bayrağını da araştırdık. Hilal milal yok. İşte Candaroğullarının bayrağının resmi. Gördüğünüz gibi ay da yok sarı renkte..

Candaroğulları bayrağı

Sahi Vidinlioğlu Sarı renkle Kastamonu'yu nasıl özdeşleştirmiş. O belediye meclis bu logoyu karanlıkta mı onaylamış. Yine aklımızı karıştırdı.
Bir de 49 yıldız, bugüne dek görev yapan “49 belediye başkanı”nı temsil ediyor.(muş)
İyi de 60, 70, 80 , derken bu yıldızlar sonunda noktaya dönmeyecek mi ?
Her başkan değişimi sonrasında bir yıldız eklendiğinde tüm logolar değiştirilirse belediyenin kasasındaki masrafların hesabı ve bir önceki logonun çöp olmasına ne denilecek.Kastamonu Postası yazmış. Oradan alıntı ile devam ediyoruz.
"1985 yılında, Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen Logo yarışmasında birinci olan ve uzun yıllar Kastamonu Logosu olarak kullanılan Logonun tasarımcısı Grafiker-Ressam Celal Kırbeşoğlu Kastamonu’yu temsil edecek Logonun Kastamonu’nun sosyal, kültürel ve tarihi değerlerini yansıtması ve profesyonel kişilerce hazırlanmış olması gerektiğinin önemini değinmiş .
Yerel habercilik yapan Abana.biz'de bakın ne güzel talepte bulunmuş.
"Abana Biz olarak bizde Kastamonu’ya yakışan bu Logonun veya yeni yapılacak Logonun Kastamonu’nun Tarihini, Kültürünü, Coğrafyasını anlatacak yeni bir Logo olması tarafındanız."
Ee, son logoda Kastamonu'nun hangi "sosyal, kültürel ve tarihi değerlerini" yansıttığını söyleyecek bir akıllımız var mı ?Ters hilal, sarı kırmızı renkler inanın komünist bayrağı gibi olmuş Tek farkı onlarda yıldız bunda ters hilal var.
Vidinlioğlu seçimler öncesinde ve sonrasında her fırsatta "halka soracağız" derken logo!da halka sormaması bir çelişki olduğunu ifade eden yine yerel habercilik yapan Açıksöz Gazetesinin yazarı Erol Köse bakın logo konusunda neler paylaşmış.
"Başkan Vidinlioğlu, Belediyeyi devir-teslim aldığı 5 Nisan’dan daha 10 gün bile geçmeden her iki kişiden birinin oyunu aldığı Kastamonuluların karşısına Belediyemizin Logosuna TC ibaresi ile beraber 49 tane yıldızı ekleme icraatı ile çıktı."

***
"Üşenmedim, birçok şehrin belediye logolarına baktım. Bunların arasında Anadolu Beyliklerine merkez olmuş iller de vardı. Açık söyleyeyim hiç biri Cumhurbaşkanlığı forsuna nazire yapar gibi loğunun etrafını yıldızlarla donatmayı düşünememiş. İnsanın aklına Osmanlı ile hem hâl olduk ama biz de bir beyliğiz bizim de forsumuz var meydan okuyuşunu bile getirebilir!"

Birçok Belediye, şehrin adı söylendiğinde ilk akla gelen değerlerini amblem yapmış. Trabzon bordo mavi kayık ve Karadeniz, İzmir- saat kulesi, Kayseri-Erciyes Dağı, Bursa-Ulu Cami ve Kılıç Kalkan ekibi, Erzurum-Çifte Minareli Medrese diye gidiyor."

*****

Kastamonu'da Kullanılan Başlıca Logolar

Anlaşılan o ki, Kastamonu'nun son Belediye Başkanı sahil ve orman kenti şehrin sayısız kahramanlıklar yaşamış, en  en çok şehidi vermiş, cephelere zor şartlarda yardım götürmüş, Kahraman  Şerife Bacılar, Halime Çavuşları, Necibe Ninelerı, Atatürk’ün Şapka Devrimini, Evliyaları ile Ormanları, Dağları ile hatta ayılarını dahi yok saymış.
Ve hatta bugüne kadar kullanılan logoların ne şekilde hazırlandığına dahi dikkat edilmemiş gibi.
Ve kanımca Kastamonu'ya yakışmayan bir logo ile adeta beyliğini ilan etmiş.
Candaroğulları Beyliği'nin namını öne çıkartarak
Acaba diğer şehirlerin belediye başkanları de kendi şehirleri ile ünlenmiş beyliklerin bayraklarını logo olarak kabul etmeye başlar mı ?
Sonra Kastamonu'da sadece Candaroğlu beyliği mi vardı. Selçuklu Türkleri'nden sonrasına kurulan beylikleri yok saymak, Osmanlıları yok saymak tarihe ihanet değil midir ?
En başta ilk kurucu beylik olan Çobanoğulları'na ne diyeceksiniz.
Ya Pervaneoğulları, Sepetçioğulları, Delibeyoğulları, Taşköprülüzadeleri ve diğerleri..
İrili ufaklı beylik olanların hakkı ne olacak..

Yazımızı bir futbol tezahüratı olarak bilinen sözlerle bitiriyorum
"atacaz diyoz atamıyoz
golleri hep biz yiyoz
açık mavi koyu mavi
hadin gari
gastamonu gastamonu dep dep dep"

Kastamonu'ya yakışır logolar görmek dileğiyle

Erol Kara - 27.07.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

10 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.
 1. Görüşlerinizde haklılık payı var doğrudur lakin MHP'li bir belediye başkanı diyerek üzerine basa basa söylemeniz karalama kampanyası mıdır? yoksa gerçekten logoyu mu beğenmediniz? anlayamadık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başkan hangi partiden olursa olsun bizim için önemli değildi. Yazıda belirttiğimiz gibi zorumuza giden Kastamonu'ya yakışmayan saçma bir logodur. Derdimiz parti değil Upuzun yazıda sizinde MHP'ye takılmanızı biz anlayamadık.

   Sil
 2. Tamamda hocam bazı konularda haklı olmanızı anlıyoruz ancak bu kullanılan logo yeni bir logo değildir ve galip vidinlioğlundan da önce bu kullanılmaktaydı araştırmalarınızı daha iyi yaparsanız iyi olur.

  YanıtlaSil
 3. Bu logo Osmanlı Döneminde var olan VİLAYAT-I KASTAMONU olarak adlandırılan Kastamonu Vilayetinin bayrağıdır. Günümüzde üniversitelerde seçmeli ders olarak verilen OSMANLI HUKUK DÜZENİ VE ADALETİ isimli derste bu konu ile ilgili bilgi verilmektedir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Öncelikle ilginize teşekkür ederiz. Verdiğiniz bilgiye ait kaynak adres, görüntü, belge göndermeniz mümkün müdür. Bir yanlışımız varsa düzeltelim. Lakin araştırma süresince bu tür bayrağa rastlamadık.Olsa şikayetçi olur muyuz.? Kastamonu hakkında bir üniversite kurulsa yine de yetersiz kalınır. Kastamonu bir ülke kadar önemli bir beldedir. Lakin verdiğiniz ders başlığı yetersiz. Saygılarımızla..

   Sil
 4. Tamamen Kastamonu'yu tanımadan bilmeden yazılmış boş bir yazı. Kendinizi sakın haa köşe yazarı falan addetip sağda solda konuşmayın. Köşe yazarı dediğiniz adam googlede çıkan ilk bilgilerle yazı yazmaz. Tarihi araştırır sorgular.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle ilginize teşekkürler. Bugüne kadar köşe yazarı olduğumuza dair bir iddiamız olmadı. Bizi böyle gördüğünüz içinde teşekkür ederiz. Sizin kadar Kastamonulu olamasakta Kastamonu için verdiğimiz emeklerimizden dolayı mutluyuz. Ve hiç kimsenin Kastamonu'yu belli bir topluluğun malı etmesine de gönlümüz razı değildir. Bunda da kararlıyız. O sözde sembol bayrak hakkındaki düşüncelerimizdir. Kabul edersiniz ya da etmezsiniz. O da sizin takdirinizdir. Bize sitem edeceğinize doğru olanı yazıp gönderiniz memnuniyetle sayfalarımızda yer veririz. Biz yanlış yazdık doğrusu budur, deriz. Allaha emanet olunuz Sayın Bayrak...

   Sil
 5. O kadar kastamonu derneği var. Birkaçı biraraya gelip de İstanbul'daki Kastamonulu iş adamlarını organize edip de Kastamonu'ya yatırım çekemiyorlar. Ramsey fabrikası bile Karabük'te. Yatırım varsa, ekonomi vardır, ekonomi varsa gelişmişlik vardır. Biraz özeleştiri yapalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle haklısınız.. Sözde Kastamonulu olup Kastamonu'da işletme açmamak, Kastamonu'ya hizmet getirmemek, Kastamonu'da yaşayanları ekonomik olarak kalkındıracak tesisler kurmamak gerçekten anlaşılır gibi değil. Herhalde bunun için ÖZDE KASTAMONU'lu olmak gerekir, herhalde.

   Sil
 6. Kastamonu logosu ile ilgili görsel ararken bu yazı ile karşılaştım. İlgimi çekti doğrusu. Yazarın bakış açısı ile bakıldığında hak verdim. Logonun ilk hali Kastamonu ilini anlatan bir logo olmadığı gibi etrafına yıldız eklemek çok kötü bir fikir olmuş. İlimizin tarihi, kültürel, sosyal ve turizm yönünü ortaya çıkaracak bir logoya ihtiyacı olduğu aşikar. Ayrıca, belediyenin resmi sitesinde etrafında yıldız olan logo değil önceki logo kullanılıyor. Belediye, valilik, kültür müd., kalkınma ajansı bu konuya el atmalı diye düşünüyorum. Saygılar...

  YanıtlaSil