erolkaraGeçtiğimiz günlerde ziyaret etme imkanı bulduğum Kastamonu merkezde dolaşırken beni en çok şaşırtan belediyenin logosuydu.

Kastamonu cadde ve sokaklarında dolaşırken sıkça gözüme çarpan logonun rengi ve şekli ile Kastamonu'yu simgeleyen bir şekle sahip olmaması bir yana bana resmen komisnt üyesi kurumların logolarını anımsattı.

Ve tabi her görüşümde psikolojik olarak tepki göstermem neden olan logonun Kastamonulular tarafından nasıl kabul edildiğine de şaşırmadım değil.

Sahi ey Kastamonu'da yaşayan hemşehrilerim bu logoyu nasıl kabul ettiniz.

Lütfen biri bana izah etsin.Etsinde anlamaya çalışalım.

Kastamonu yeşilin merkezidir. Her yanı ormanlarla kaplı bu güzide şehrin logosu olacaksa yeşille ilintili olmalı. Kaldı ki yeşil rengi bir zamanlar Kastamonuspor'un da rengi idi.. Ve yanında siyahı ile.

Hatta tazahüratlşarın bazısında geçen "gırmızı mavi"

Sonraları kırmızı siyah'ta karar kılan spor takımının tezahüratları sırasında söylenen "açık mavi koyu mavi" renkleri de halen dillerde dolaşmaktadır.

İyi de kırmızı sarı ne alaka..

Yani sarı Kastamonu'nun nersinde var. Dağında mı, Ovasında mı, nehrinde mi.. Yoksa renk körlüğü mü ?

Yaptığımız araştırmada yeni logonun son MHP'li belediye başkanının talebi doğrultusunda çıktığını öğrendik.

Rahmi Galip Vidinlioğlu
Kastamonu Belediye Başkanlığı’na yeni seçilen MHP'li Rahmi Galip Vidinlioğlu, belediye “logo”sunu değiştirmeyi iik icraatı olarak meclisten geçirmiş. Ve bildiğimiz kadarıyla da kimse "gık" dememiş.

Alınan kararla Kastamonu Belediyesi “logo”su içine “TC” (Türkiye Cumhuriyeti) ve “49 yıldız” eklemiş. Yeni Kastamonu Belediye Başkanlığı Logosu’nda Ters ay ve Candaroğulları bayrağı da var(mış)

Kastamonu belediyesi Yeni Logosu (!)

Candaroğulları derken o beyliğin bayrağını da araştırdık. Hilal milal yok. İşte Candaroğullarının bayrağının resmi. Gördüğünüz gibi ay da yok sarı renkte..
Candaroğulları bayrağı

Sahi Vidinlioğlu Sarı renkle Kastamonu'yu nasıl özdeşleştirmiş. O belediye meclis bu logoyu karanlıkta mı onaylamış. Yine aklımızı karıştırdı.

Bir de 49 yıldız, bugüne dek görev yapan “49 belediye başkanı”nı temsil ediyor.(muş)

İyi de 60, 70, 80 , derken bu yıldızlar sonunda noktaya dönmeyecek mi ?

Her başkan değişimi sonrasında bir yıldız eklendiğinde tüm logolar değiştirilirse belediyenin kasasındaki masrafların hesabı ve bir önceki logonun çöp olmasına ne denilecek.Kastamonu Postası yazmış. Oradan alıntı ile devam ediyoruz.

"1985 yılında, Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen Logo yarışmasında birinci olan ve uzun yıllar Kastamonu Logosu olarak kullanılan Logonun tasarımcısı Grafiker-Ressam Celal Kırbeşoğlu Kastamonu’yu temsil edecek Logonun Kastamonu’nun sosyal, kültürel ve tarihi değerlerini yansıtması ve profesyonel kişilerce hazırlanmış olması gerektiğinin önemini değinmiş .

Yerel habercilik yapan Abana.biz'de bakın ne güzel talepte bulunmuş.

"Abana Biz olarak bizde Kastamonu’ya yakışan bu Logonun veya yeni yapılacak Logonun Kastamonu’nun Tarihini, Kültürünü, Coğrafyasını anlatacak yeni bir Logo olması tarafındanız."

Ee, son logoda Kastamonu'nun hangi "sosyal, kültürel ve tarihi değerlerini" yansıttığını söyleyecek bir akıllımız var mı ?Ters hilal, sarı kırmızı renkler inanın komünist bayrağı gibi olmuş Tek farkı onlarda yıldız bunda ters hilal var.

Vidinlioğlu seçimler öncesinde ve sonrasında her fırsatta "halka soracağız" derken logo!da halka sormaması bir çelişki olduğunu ifade eden yine yerel habercilik yapan Açıksöz Gazetesinin yazarı Erol Köse bakın logo konusunda neler paylaşmış.

"Başkan Vidinlioğlu, Belediyeyi devir-teslim aldığı 5 Nisan’dan daha 10 gün bile geçmeden her iki kişiden birinin oyunu aldığı Kastamonuluların karşısına Belediyemizin Logosuna TC ibaresi ile beraber 49 tane yıldızı ekleme icraatı ile çıktı."

***
"Üşenmedim, birçok şehrin belediye logolarına baktım. Bunların arasında Anadolu Beyliklerine merkez olmuş iller de vardı. Açık söyleyeyim hiç biri Cumhurbaşkanlığı forsuna nazire yapar gibi loğunun etrafını yıldızlarla donatmayı düşünememiş. İnsanın aklına Osmanlı ile hem hâl olduk ama biz de bir beyliğiz bizim de forsumuz var meydan okuyuşunu bile getirebilir!"

Birçok Belediye, şehrin adı söylendiğinde ilk akla gelen değerlerini amblem yapmış. Trabzon bordo mavi kayık ve Karadeniz, İzmir- saat kulesi, Kayseri-Erciyes Dağı, Bursa-Ulu Cami ve Kılıç Kalkan ekibi, Erzurum-Çifte Minareli Medrese diye gidiyor."

*****

Kastamonu'da Kullanılan Başlıca Logolar

Anlaşılan o ki, Kastamonu'nun son Belediye Başkanı sahil ve orman kenti şehrin sayısız kahramanlıklar yaşamış, en  en çok şehidi vermiş, cephelere zor şartlarda yardım götürmüş, Kahraman  Şerife Bacılar, Halime Çavuşları, Necibe Ninelerı, Atatürk’ün Şapka Devrimini, Evliyaları ile Ormanları, Dağları ile hatta ayılarını dahi yok saymış.

Ve hatta bugüne kadar kullanılan logoların ne şekilde hazırlandığına dahi dikkat edilmemiş gibi.

Ve kanımca Kastamonu'ya yakışmayan bir logo ile adeta beyliğini ilan etmiş.

Candaroğulları Beyliği'nin namını öne çıkartarak

Acaba diğer şehirlerin belediye başkanları de kendi şehirleri ile ünlenmiş beyliklerin bayraklarını logo olarak kabul etmeye başlar mı ?

Sonra Kastamonu'da sadece Candaroğlu beyliği mi vardı. Selçuklu Türkleri'nden sonrasına kurulan beylikleri yok saymak, Osmanlıları yok saymak tarihe ihanet değil midir ?

En başta ilk kurucu beylik olan Çobanoğulları'na ne diyeceksiniz.

Ya Pervaneoğulları, Sepetçioğulları, Delibeyoğulları, Taşköprülüzadeleri ve diğerleri..

İrili ufaklı beylik olanların hakkı ne olacak..

Yazımızı bir futbol tezahüratı olarak bilinen sözlerle bitiriyorum

"atacaz diyoz atamıyoz
golleri hep biz yiyoz
açık mavi koyu mavi
hadin gari
gastamonu gastamonu dep dep dep"

Kastamonu'ya yakışır logolar görmek dileğiyle

Erol Kara - 27.07.2019

3 Yorumlar

 1. Görüşlerinizde haklılık payı var doğrudur lakin MHP'li bir belediye başkanı diyerek üzerine basa basa söylemeniz karalama kampanyası mıdır? yoksa gerçekten logoyu mu beğenmediniz? anlayamadık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Başkan hangi partiden olursa olsun bizim için önemli değildi. Yazıda belirttiğimiz gibi zorumuza giden Kastamonu'ya yakışmayan saçma bir logodur. Derdimiz parti değil Upuzun yazıda sizinde MHP'ye takılmanızı biz anlayamadık.

   Sil
 2. Tamamda hocam bazı konularda haklı olmanızı anlıyoruz ancak bu kullanılan logo yeni bir logo değildir ve galip vidinlioğlundan da önce bu kullanılmaktaydı araştırmalarınızı daha iyi yaparsanız iyi olur.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski