erolkaraDaha önce 2 kez verdiğimiz yağ siparişinden memnun kalmıştık ki aradan geçen bir yıl sonrası yine aynı firmaya sipariş verdik.
Parası peşin ödenen ve kargo ödemesi alıcıya ait olan siparişi beklemeye başladık.
Buraya kadar her şey normaldi. Hatta  Yurtiçi kargo'dan gelen mesaj da buna dahildi.20 Haziran 2019 günü Yurtiçi'nin gönderdiği mesajda kargonun yola çıktığı ve 21.06.2019 günü teslimat günü olarak belirtilmişti.21 Haziran 2019 günü gelen ikinci mesajda ise mesai saatleri içerisinde teslim edileceği yazılı idi.
21 Haziran günü gelen giden yok - 22 Haziran  gelen giden yok ve sonraki gün pazar ve pazartesi oldu yine yok.
Gelen SMS'deki bağlantıya tıkladığımızda ürünün iade aşamasında bir sonraki günde ise iade olduğunu görünce Yurtiçi kargonun teslim edecek şubesini aramaya başladık.Başladık, aradık ancak ne var ki telefonlara kimse cevap vermiyordu. Parası ödenmiş bir ürün ve kargo ücreti alıcıya ait ürün teslim alınmadan iade kararı verilmiş. Olacak şey değil.
Bir kere kargo teslim edeceği ürünün teslim eder, parasını alır. Ne var ki Yurtiçi Kargoda ara ara yaşadığımız gelmeden iade kararı verilen ürünlerin arasına bu yağlarda girmişti.
Tabii, ulaşamadığımız acente için süreç boyunca yaptığımız 20 aramada sonuçsuz kalmış, Yurtiçi Kargo firmasına twitterdan bildirimde bulunduk.

Bu arada firmayı aradık. Aradık diyorum iki koldan arıyoruz.
Halil Esen adına konuşan ve her konuşmada adını vermekten imtina eden şahısın ukala konuşmalarına da muhatap olmak zorunda kaldık.
Kendisinin yağı gönderdiğini, teslim etmediyse kargonun suçu olduğunu, kendilerini ilgilendirmediğini, malı vermeyen kargo firmasına gidip kendimin almam gerektiğini, sorununu kargo firmasıyla çözmem gerektiğini sert, kaba, ukala tavrını bozmadan sıraladı.
Böyle bir şey yapmayacağımı, malı kendisinin takip edip sonuçlandırması gerektiğini, aksi halde paramı gasp ettiğinden ve ürünü teslim etmediğinden yasal haklarını kullanmak zorunda kalacağımı söylediğimde "ben buradaki kargo ile görüşüm" diyerek telefonu kapattı.Edremit Kargodan arandım. Kargocu İstanbul'daki kargoların bunu hep yaptığını ifade ederek bizi tekrar arayacağını söyledi.
Biz yine İstanbul'daki kargo acentesini aramaya devam ediyoruz.Kesinlikle açan yok.
Bir kaç gün sonra 3 temmuz'da Edremit kargodan biri aradı. Beni niçin aradığını söylemek üzereyken gelen bir başka telefona cevap verince beni bekletti. Daha sonra ağbi sizi arayacağım dedi ve bir daha da aramadılar. ( Sahi niçin aradılar, merak konusu oldu )
Bu arada Yurtiçi kargo merkezden aradılar. Telefonlara cevap verilmediğini tekrar ifade ettik. İlgileneceğiz acenteye soruşturacağız dediler ve arkasından telefonuma sorun çözülmüştür mesajı gönderdiler.Hangi sorunun çözüldüğünü anlayamadık.
Bu arada Facebook üzerinden de siparişimin iadesini ya da ödediğim ücretin iadesini istediysem de bir dönüş yapılmadı.
Yurtiçi Kargo aramalarım yalan oldu. Zira çözüm bulunacak bir girişim olmadığı gibi, parası ödenmiş kargonun neden iade edilmiş olduğunu da anlayamadık.
Ve 1 Temmuz 2019 günü tekrar Halil Esen'in telefonu arandı. Yine o ukala ses.
Kiminle görüştüğümü öğrenmek istediğime dair sorumu bir kaç kez tekrarlamama rağmen  cevap vermekten imtina eden kişinin konuşmanın ilerisinde Halil Esen'in oğlu olduğunu anladım.
Bana yine yağı gönderdiğini kargodan takip etmemi ve "yeter artık 5 kez aradınız, daha aramayın" deyince bu kez " o halde yarın kendini medyadan takip etmesini, gazeteci olduğumu söyleyince çark ederek "iyi ama efendim, ben kargoya sorarım. Bana iade gelmedi ama yine de ben sizin malı göndereceğim" diyerek konuşma uslubunu değiştirmesi an meselesi oldu.
Ve bana yağı cumartesi (29.06.2019) günü kargoya tekrar verdiğini söylemez mi ? Yalanın bir başka boyutu da bu çıktı.
Bu arada Hürriyetin sahibi olan Erdoğan Demirören'in ve daha önceki sahibi olan Erol Simavi'nin babasının samimi dostu olduğunu söylemesi de dikkat çekti.
Bu tür sözlere karşı umursamadığımı görünce "ben yağı gönderince kendisine teşekkür etmem gerektiğini "söyleyecek kadar arsız olması da dikkatimden kaçmadı.
Neden teşekkür edeceğim. Müşteri benim, mağdur benim, parayı verip ürün alan benim teşekkür ve özür dilenmesi ben iken kendisine teşekkür etmemi istemesi yüzsüzlükten başka ne olabilirdi.
Aynı akşam yanı 1 temmuz 2019 günü Yurtiçi kargodan bir sms geldi. Kargomun yola çıktığı ve 2.7.2019 günü teslim edileceği bildirildi.
İkinci bir mesaj daha geldi. O da aynı şekilde idi. Yani bana iki kez mal gönderilmişti.
Daha sonra ikinci mesajdaki kargonun iptal edildiği yazılı bir başka SMS geldi.
ve en nihayet 2 Temmuz 2019 günü parasını günler önce ödediğim ve mesaimin büyük çoğunluğunu harcamama sebep olan bir yağ siparişi de sonuçlanmış oldu.
E-ticaretin denetimi çok önemli. Zaman içinde ünlenmiş firmaların daha sonra nasıl laçkalaştığının küçük bir örneği olan bu Halil Esen olayında da ortaya çıkmış oldu.
Halil Esen'in müşteri memnuniyetini artık terk ettiğini sadece ben söylemiyorum.
Şikayetvar .com sitesinde araştırdığınızda aynı uslup ve teslim edilmeyen ürünler hakkındaki şikayetleri görebileceksiniz. İşte bir kaç tanesi.


Sonuç olarak müşterisine bu şekilde davranan bir işletmeden bir daha asla alışveriş yapmamakla birlikte bu yakışıksız hareketlerini etrafımdaki insanlara da duyuracağım.
Gönderilen ürünlerin kalitesi kötü olmasa dahi, e-ticaret sektörünün ne olduğundan ve müşteri memnuniyetinden bihaber bir şirket. Yeni bir sipariş geçmeyeceğim.

1 Yorumlar

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski