@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Başkasının eşini ayartmak doğru mudur
Bir tanıdığın, bir akrabanın,bir komşunun, bir arkadaşının karısını kaçırıp evlenmek haysiyetsizlik, şerefsizlik, hainlik, alçaklık ve daha bir çok sıfat eklenerek ifade edilecek bir olaydır. Ahlak olarak, gelenek ve görenekler bir yana dinen uygun olmayan bir durumdur. Zinanın en kötü halidir. İnsanlık dışı davranıştır. 
Başkasının eşini ayartmak çok günah olup Ebu Davud'un bildirdiği hadis-şerife göre,"Birinin karısını ayartıp aldatan bizden değildir." denilmiştir. 
Bir kadının kocası boşamadan, iddet süresi geçmeden bir başkasıyla ilişkiye girmesi çok büyük günahlardan olup zinanın en kötü derecesini yaşamış olur. Bununla birlikte, iddet süresi içinde doğan çocuğun babası belli olmasa bile bıraktığı kocasının sayılır. Bir kadın iddet süresi boyunca evlenemez, 
Halk arasında dile gelen sokakta bulna sokakta bulur sözü de bir kimsenin eşini ayatranın bir gün bir başkası onun eşini ayatır. Birinin karısını kaçıranın bir gün bir başkası onun karısını kaçırır kıssaları da sıkça söylenen sözlerdendir. Yani, "ne olursa olsun eden bulur", "ne ekersen onu biçersin" denilir
Hakim tarafından bildirilen bir hadisi şerifte Resullulalh aleyhisselamın "(Siz namuslu olursanız, kadınlarınız da namuslu olur" dediği rivayet olunur.
Kocasına ihanet edip başkasına kaçan kadın, kaçtığı erkeğe de ihanet eder. O erkeğe niçin kaçtı? Ya malı için veya yakışıklı gördüğü için yahut genç gördüğü için kaçtı. Hangi sebep olursa olsun, ondan daha zengini, ondan daha güzeli, ondan gencini bulunca ona da kaçmayacağını kim garanti edebilir? Allah korkusu olmayan, her şeyi yapabilir.
İster erkek, ister kadın olsun herhangi bir kimse, bir kadını ifsad etmek için, kadının yanında kocasının kötülüklerini ve kötü ahlakını zikrederek kadının, onu kötü görmesine, ona karşı itaatsizliğine ve onu boşamasına ya da ondan boşanma talep etmesine vesile olup kocasından ayırmaya çalışan kimse şeytanın yoldaşıdır. İnsan şeytanlardandır.

Derleme @erolkaranet - 18.03.2022 - Güncelleme : 03.10.2022


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.