@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Hacı Adaylarına Medine Tavsiyeleri
Medine’ye Ait Tavsiyeler:

1. Peygamber (s.a.v)’in sünnetine tam olarak uyunuz ve vakarlı hareket ediniz.

2. Eğer birisi Peygamber (s.a.v)’e selam göndermiş ise, falan şeyhin, hacının, mühendisin veya doktorun gibi lakaplar kullanılmayıp sadece ismini zikrederek selamını iletiniz. Çünkü Resulüllah (s.a.v)’in karşısında herhangi bir rütbe yoktur.

3. Namazları mübarek Ravda’da kılmaya önem veriniz (Çünkü orası Cennet bahçelerinden bir bahçedir).

4. Kabirlerin duvarlarına el-yüz sürmeyiniz ve öpmeyiniz.

5. Medine’de sakin, vakarlı ve edepli olarak hareket ediniz (Çünkü sen Peygamber (s.a.v)’in ve ashabının ayak bastığı yerlerde yürümektesiniz).

6. Gülmeyiniz ve yüksek sesle konuşmayınız. Çünkü Resulüllah (s.a.v)’in yanında yüksek sesle konuşmak hayırlı amelleri boşa çıkartır.

7. Sigara içmeyiniz. Eğer sigara içiyorsanız bu mukaddes topraklarda ondan vazgeçiniz. Çünkü sigara içmek, özellikle de Resulüllah (s.a.v)’in kentinde içilmesi günahtır. Aynı zamanda Resulüllah (s.a.v)’e karşı yapılan bir terbiyesizlik sayılır.

8. Mescid-İ Nebi ve Kabe-i Muazzama’da farz namazlarından sonra genellikle cenaze namazı kılındığından son sünnetlere hemen kalkmayıp, cenaze namazı kılmak daha sevaptır.

9. Son yıllarda 24 saat açık tutulan Mescid-i Nebi, yatsı namazından sonra kapatıldığı da oluyor, içeride kalmamaya dikkat edin.

10. Kabe-i Muazzama içindeki tüm sular zemzem suyudur. Mescid-i Nebi'nimn içindeki kaplarda bulunan sular zemzem olup, dışarıda bulunan sular normal içme suyudur

11. Güneş Gözlüğü taşıyın. Mescid-i Nebevinin ve Mescid-i Haram’ın zemini beyaz mermerlerle kaplıdır. Devasa Şemsiyelerin kapalı olduğu zamanlarda güneş zemine temas ederse güneş ışıkları çok yoğun bir şekilde yansıma yapar ve gözünüzü açamayacak hale gelirsiniz. Güneş gözlükleri olanlar böyle durumlarda bu yansımadan etkilenmezler.

12. Medine’de bolca salavat getirin. Selamlama yaparken azami derecede edepli olmaya özen gösterin. Selamlama öncesi bolca istiğfar getirin. Babusselam kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren salavat-ı şerife okumaya başlayın. Bu esnada kimseyi itmeyin ve incitmeyin. Her iki kutsal beldede allah rızası için selamlaşın ve kimseyi eleştirmeyin, kırmayın incitmeyin. Bolca sadaka verin, diliniz boş sözleri terketsin ve istiğfarla meşgul olsun.

Rabbim herkese bağışlanmış bir şekilde ülkelerine dönmeyi nasip etsin.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.