@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hırkaı Şerif Ziyarete Açılmadan Önce

Mübarek Ramazan-ı Şerifi yaşadığımız bugünlerde bilhassa İstanbul'da yaşayanların hasretle beklediği ikinci haber Fatih ilçesindeki Hırka-ı Şerif'in ziyarete açılması.

Her yıl Ramazan ayında Hazreti Peygamber aleyhisselama hasret milyonlarca Müslüman yakın uzak demeden bu mübarek hatırayı görmek için akın akın Fatih'e taşınıyor.

Sevgililer sevgilisi peygamber efendimizin kıymetli insan Veysel Karani hazretlerine hediye ettiği bu mübarek hırka gözyaşları içinde hasretle, heyecanla ziyaret edilmektedir.

Her yıl yaptığımız ziyaretlerde hoş olmayan durumların yaşanması da tarafımızca dile getirilmesine rağmen bu kutlu ziyarete nedense gölge düşürecek şekilde organizasyon süresince olumsuz, yakışıksız tavırlar içerisindeki bazı görevlilerin, alınan sıkı tedbirlerde vatandaşı adeta potansiyel suçlu görecek hal ve hareketleri hiç hoş olmamaktadır.

10 Mayıs 2019 günü ziyarete açılması beklenen Hırkaı Şerif organizasyonu yapanlara açılış öncesi geçmiş yıllardaki olumsuzlukları dile getirmeye çalışarak, ziyaretçilerin pişman olmadan, azarlanmadan, itilip kalkılmadan hasretliklerini gidermeleri için çaba harcamalarına dikkat edilmesini istiyoruz.

  • Hırkaı Şerif ziyaretçileri peygamber (sav) sevdalısıdır. Kutlu misafirdir. Misafire hoşgörü içinde davranılmalıdır
  • Yakın ya da uzak ziyarete gelenler heyecanlıdır. Heyecanları yüzünden olumsuz hareket etse bile mazur görülmelidir.
  • Görevliler tanıdıklarına, yakınlarına ya da hatırlı kişilere fotoğraf çekme izni veriyorsa bu hak her vatandaşa usulünce de verilmelidir. Kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur.
  • Ziyaretçilere ayakkabıları için poşet temini sağlanmalıdır. Cami çevresindeki dilenci ve çocukların ziyaretçileri rahatsız edecek hal ve hareketlerinin önlenmesi için zabıta ile işbirliği kurulmalıdır
  • Geldikleri yolun uzaklığından şikayetçi olmadan, saatler süren yolculuktan sonra Hırka-ı şerif camiinden içeriye girmek için sabırla sıra bekleyip teşhir bölümüne gelince o mistik havayı bozacak şekilde görevlilerin "geç geç, çabuk olun, oyalanmayalım, hadi kardeşim" tarzı söylemleri çirkin olmaktadır. Buna özen gösterilmesi gerekir
  • İbadet maksadı ile camiye gelenlerin bile ellerindeki çanta poşetlerine kadar Xray cihazından geçirilmesi, didik didik edilmesi hiç yakışık almıyor
  • Hiç bir görevli ziyaretçinin koluna asılamaz, çekiştiremez, nizama sokamaz. O görevliler kendilerini bodygard sanmamalıdır. Mülayim olmalıdır.
  • Vatandaş yakından uzaktan gelmiş. Gönlünde sevdası. Elindeki cep telefonu ile bir iki kare alacak. Hatıra olarak, ailesine, torununa, sevdiklerine göstermek amaçlı. Bu sizleri rahatsız etmemelidir
Son sözümüz , Yapamıyorsanız, ziyaretçiden korkuyorsanız teşhir etmezsiniz olur, biter..


Daha Önceki Yazılarımız

Hırka-ı Şerif'e Büyük Saygısızlık..

Hırkaı Saadetin Ziyaretçileri Potansiyel Suçlu mudur ?

Erol Kara - 06.05.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.