@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Reçeteli gözlük camlarının bakımı nasıl olmalıdır
Eğer gözlüğünüze iyi bakarsanız, her şeyi daha kolay odakta tutabilirsiniz. İşte ipuçlarımız

Bugünün modern reçeteli gözlük camı gerçekten de teknolojinin bir mucizesidir. Gözlüğünüzden mümkün olduğunca uzun süre keyif almak istiyorsanız, onlara sadece iyi bakmanız önemli değil. Zararlı dış faktörlerden kaynaklanan hasarlara karşı korumanız da önemlidir.

Reçeteli gözlük camlarımın bakımını nasıl yapmalıyım?

Eğer gözlüğünüze iyi bakarsanız, her şeyi daha kolay odakta tutabilirsiniz. İşte ipuçlarımız.
Gerek kısa-görüşlü gerekse uzak-görüşlü olun, doğru reçeteli gözlük camı keskin görmeyi kolaylaştırır. Gözlüğünüzü optisyen ile birlikte bireysel reçetenize uygun olarak özenle adapte ederseniz, gözlüğünüzü uzun yıllar boyunca keyifle kullanmanız mümkün olacaktır. Ama bununla ilgili önemli bir koşul, reçeteli gözlük camınıza gereken özeni göstermelisiniz, ve makul şekilde tutmalısınız.

Bunun da nedeni teknik olarak gelişmiş, modern gözlüklerin yanlış şekilde tutulması çizik, ya da diğer hasarlara yol açabilmektedir. Bu durum, plastik camlar için özellikle geçerlidir. Yüksek teknoloji kaplamalar çok ince ve kırılgan plastik gözlük camları için dahi, maksimum düzeyde koruma sunmaktadır, ancak yine de çizilebilirler. Sonuç olarak gözlük camı netliği azalır, bu camlarla görmek daha zor olur, ve görme keskinliği azalır. Ama bu şekilde olmak zorunda değil. İşte bazı yararlı ipuçları:

Mikrofiber gözlük camı bezleri

Gözlüğünüzün rutin bakımı için, sadece mikrofiberlerden yapılmış gözlük camı bezlerini kullanmak önemlidir. Bu bezleri herhangi bir göz bakımı uzmanından temin etmek mümkündür. Toz ve kir camlara yapışırlar. Kuru temizleme olarak bilinen bu işlem, kir ve toz taneciklerini giderir ve her zaman, hareket halindeyken bile yapılabilir. Reçeteli gözlük camı çok daha kirli ise, yapmanız gereken ilk adım ılık suyla yıkamaktır. Bir damla bulaşık yıkama sıvısı temizleme işlemini daha da etkili hale getirir. Ancak dikkatli olun: yağlı sabunlar kullanmayın. Reçeteli gözlük camı üzerinde rahatsız edici lekelere neden olan yağlı kalıntılar bırakabilir. Göz bakım uzmanlarından temin edilebilen gözlük camı temizleyici spreyler de ayrıca çok etkilidir. Sprey ile temizlendikten sonra, reçeteli gözlük camı gözlük camı bezi ile kurulanabilir.

Kıyafetleriniz gözlük camı bezi yerine kullanmaniz için uygun değildir.

Reçeteli gözlük camları t-shirt, kazak, ve diğer kumaşlar ile pek uyumlu değildir. Bu yüzden en kolay, en cazip seçenek olsa bile, elbiseleriniz ile gözlük camınızı silmek asla iyi bir fikir değildir. Reçeteli gözlük camının çizilme riski çok yüksektir. Asıl konu, çiziklerin hala gözlük camından giderilemiyor olmasıdır. Yani verilen hasar kalıcı olacaktır.

Şimdi yeniden, gözlüğünüzü temizletmek için bir göz bakımı profesyoneline gitmeye değer. Göz bakımı uzmanınız gözlüğü iyice ve yavaşça temizlemek için kullanılan özel bir donanıma sahiptir. Bunlardan en önemlisi ultrasonik banyosudur. Bu işlemde, gözlük özel bir kaba yerleştirilir. Bir kaç dakika içinde, ultrasonik titreşimler kullanarak gözlük son derece verimli bir şekilde temizlenir. Bu işlem sadece gözlük camını değil, aynı zamanda çerçeveyi de temizlemektedir. Evde kullanım için de cihazlar artık mevcuttur. Eğer bir tane satın almak isterseniz, bilirkişi tavsiyesi almak için bir uzman mağazasını ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Bunun nedeni, en iyi temizleme sonuçlarının, sadece çok yüksek bir titreşim frekansında çalışan makineler ile elde edilebilir olmasıdır.

Yüksek ve düşük sıcaklıktan kaçının

Gözlüğünüzün rutin uygun bakımın yapıyor olmanın yanı sıra, doğru şekilde tutmak da önemlidir. Burası kesin, ancak iyi bir ölçüm için yine belirtiyoruz: gözlüğünüzü asla camları aşağıya bakacak şekilde bırakmayın. Bunun yerine, katlayın ve çerçevesi aşağıya gelecek şekilde yukarıda bırakın. Gözlüğünüzü arama sıkıntı önlemek için, her zaman için aynı yere bırakılması tavsiye edilir. Böylelikle her zaman orada olacaklar, bu da bulunmalarını kolaylaştıracak. Bu şamada şunu belirtmek önemlidir ki koltuklar, sandalyeler ve kanepeler gözlük bırakmak için tamamen uygunsuz yerlerdir. Kazara üzerlerine oturmak çok kolaydır.

Eğer uzun süre gözlüğünüzü kullanmayacaksanız, gece boyunca olduğu gibi, gözlüğü uygun bir gözlük kabında saklamak en iyisidir. Bu tavsiye köpek sahipleri için özellikle önemlidir. Dört ayaklı arkadaşınızı çerçeveleri çiğnemenin tadına varırken bulabilirsiniz, ve hatta gözlüğünüzün camlarını bile. Sonuç sadece sizin için can sıkıcı olmakla kalmaz; aynı zamanda köpeğiniz için de tehlikeli olabilir.

Gözlük ve reçeteli gözlük camının hiç sevmediği bir başka şey ise yüksek sıcaklıklardır. İster yaz isterse kış olsun, gözlüğünüzü dışarıda doğrudan güneş ışığı altında asla bırakmamalısınız. Özellikle, arabanınızın gösterge paneli üzerinde bırakmaktan kaçınmalısınız. Radyatörler de gözlüğünüz için iyi olmayacaktır. Ve eğer sauna giderseniz, gözlüğünüzün size katılmaması en iyisidir. Yılın soğuk ayları da gözlüğünüze zarar verebilir, çünkü çok soğuğa maruz kalırsa eğrilebilirler. Bu yüzden kışın gece boyunca arabanızda bırakmanız iyi bir fikir değildir.

Genel olarak, yüksek kaliteli reçeteli gözlük camı kaplaması hayatınızı ve gözlüğünüzün rutin temizliğini çok daha kolay hale getirebilir. Gözlük camı kaplaması, örneğin, reçeteli gözlük camınızı, su ve kir tutmaz yapar ve antistatik özelliği sağlar. Kaplamalı reçeteli gözlük camında, reçeteli gözlüğün cam yüzeyi kaplama sayesinde çok iyi derecede pürüzsüzleştirildiklerinden, kir tanecikleri veya su damlacıkları camlara güçlü bir şekilde tutunamazlar, ve bir lotus yaprağından düşer gibi dökülürler. Bu nedenle, bu işlemden geçen reçeteli gözlük camını temizlemek daha kolaydır. Aynı zamanda daha az temizlenmeleri gerekmektedir. Hatta yağlı parmak izleri dahi reçeteli gözlük camından kolayca çıkarılabilir.

http://www.zeiss.com.tr/vision-care/tr_tr/better-vision/goermeyi-anlamak/trendler-ve-tavsiyeler/receteli-goezluek-camlarimin-bakimini-nasil-yapmaliyim.html

@erolkaranet - 25.04.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.