@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamBerat Kandili Vaazı
BERAT KANDİLİ

Kardeşlerim!
Bizleri, Ramazan ayının habercisi ve müjdecisi olan Şaban ayına eriştiren Yüce Rabb’imize sonsuz hamdü senalar olsun.
Şaban ayının 15. gecesi olan gece Berat Kandili’dir.
Berat Kandili’ni idrak etmek demek, Rabb’imizin kerim kitabındaki şu hitabını fırsat bilerek ümitlerimizi yeşertmek ve tövbe yoluyla Rabb’imizin af ve mağfiretine sığınarak günahlarımızdan vazgeçmek demektir: “Sizden kim cahillikle bir kabahat işler de sonra peşinden tövbe eder, kendini düzeltirse (bilmiş olsun ki) O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”
Değerli Müminler!
Yüce Mevla’mız bu mübarek gecede tövbe, rızık ve şifa kapılarını sonuna kadar açık bırakmıştır. Bizlere düşen, bu geceyi fırsat bilip; Peygamberimiz (sav)’in tavsiyelerine kulak vermek ve Rabb’imizin lütuf kapısına yönelmektir: Peygamberimiz (sav) bir hadisi şerifte buyuruyor ki: “Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece, güneş batınca Allah Teâlâ en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar: ‘Bağışlanma dileyen yok mu? Onu bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu? Ona rızık vereyim. Musibete uğrayan yok mu ona afiyet vereyim…’”
Aziz Cemaat!
Geçen yıl aynı safta namaz kıldığımız kardeşlerimizden bazıları aramızda yoklar. Bizlerin de gelecek Berat Kandili’ne yetişmeye garantimiz yoktur. Öyleyse, içinde bulunduğumuz zamanı son fırsat olarak kabul edelim. Allah’ın (c.c) biz Muhammed ümmetine bahşettiği bu geceyi en güzel şekilde değerlendirelim. Rabbimizden af ve mağfiret isteyelim. Kaza ve nafile namazlar kılarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak Peygamberimize salât-ü selam getirelim. Tutacağımız orucu son orucumuz, kılacağımız namazı son namazımız, yapacağımız duayı son duamız, edeceğimiz tövbeyi son tövbemiz ve bu geceyi son gecemiz olarak düşünüp değerine uygun bir şekilde ihlasla geçirelim. Kin ve nefret duygularını terk ederek birbirimizi sevelim. Anne ve babalarımızın gönlünü kazanarak hayır dualarını alalım. Yetim, kimsesiz, fakir, muhtaç ve hastaları ziyaret ederek onlara yardımcı olalım.
Kıymetli Kardeşlerim!
Hutbemi Peygamberimiz (s.a.v)’in bu gecede yapmış olduğu bir duayla bitiriyorum.“Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyor, senden yine sana iltica ediyorum. Sana gereği gibi hamdetmekten acizim. Sen, kendini sena ettiğin gibi yücesin.””

En’âm 6/54.
İbn Mâce, İkâmetü’s-salavât, 191.
Et-terğib ve’t terhib, Mısır 1933,c.2,s.239
Hazırlayan: Dursun Murat AK, Kocaali
Büyükmelen Camii İmam Hatibi
Redaksiyon: İl Hutbe Komisyonu

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam