@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hac Görevlilerine Teknolojik ve Çağdaş Tavsiye



Hac ve Umre Kafile Görevlilerine Teknolojik Tavsiye



Her hac ya da umre dönemi görevlendirilen grup ya da kafile sorumlulularını bir telaş alırken, neler götürmeliyiz sorusuna verilen cevaplarda  en çok yer eden " hocam, bir hoparlör mutlaka lazım" denilir.

Kimi ucuzundan kimi kalitelisinden kimi adam sende diyerek birinden emanet  alarak veya hiç yanına almadan " sesim iyi çıkar, bağırırım duyarlar diyerek pek önemsemeden yola çıkarlar. Yanlarına ses cihazı almayanlar gittikleri yerlerde ne kadar bağırırsa bağırırsın arka taraflardan " hocam duymuyoruz" sözlerine de muhatap olurlar.

Hac ve umre sorumluluğunu artık kendi işleri bilenler iyisinden bir cihaz alırlar. Hatta bazı kafile başkanları biraz daha ciddiyetsiz ve arsız davranarak kutsal topraklara gittiğinde hacılardan para toplar ve oradan temin ederler. Aldıktan sonra da "bana bir hatıranız olmuş olur" diye de kıs kıs güler. (2004 haccında zamanın Beykoz müftüsü olan kafile hocamıza almıştık. )

Hali hazırda hoparlör olayı sıkıntıdır. Bunları taşımak sıkıntı verdiği gibi, birine taşıtmak zorunluluğu da vardır. Ayrıca pil bittiğinde bozuk sesler çıkartması ve en kötüsü de çevreyi rahatsız etmesi de ayrı bir sorun olarak karşınıza çıkar.

Son umre yolculuğumda say alanında iken yanımdan geçen bir grup dikkatimi çekti. Grup kalabalık ve birbirinden ayrılmadan yürüyor. Önlerinde bulunan genç hacı ( grup sorumlusu) bir şeyler anlatıyor ama çevresi anlatılanları duymuyordu. Sadece yanındaki ile fısıldar gibi konuşuyor diğerleri de dinliyor ve dudaklarını kımıldatarak söyleniyorlardı. Her zaman terbiyeleri, sakinlikleri, saygılarıyla çokça hacının övgüyle söz ettiği Malezyalı olan bir gruptu. Önlerindeki adamı nasıl duyuyorlar derken birinin başında bulunan kulaklık dikkatimi çekti.

Diğeri, diğerleri hepsinde vardı. Önde erkekler arkalarındaki bayanlar bu şekilde donatılmıştı.

Teknolojiyi yakalamış olan bu grup hem kimseyi rahatsız etmiyor hem de dilediğince birbirleriyle iletişim kurabiliyordu. Yanı grup hocalarının fısıltı halinde söylediği her sözü en arkadaki rahatlıkla duyabiliyor, öğreniyor ve grubun neresinde olursa osun söylenen her şeyi öğreniyordu.

İşte dedim. İşte olması gereken bu. Bağırıp çağırmadan çevreyi rahatsız etmeden grup hocalığı ve iletişimi böyle olur.

Şimdi diyorum ki, bizim Türk hac organizasyonlarından neden böyle bir sistem olmasın.

Araştırdık bugün ülkemizde pek yaygın olmasa da yine de pek çok alanda kullanılmaya başlanılan Kablosuz Kulaklık sistemi, ses aktarım ihtiyacının olduğu her mekânda kullanılabiliyormuş.

Yerli yabancı turist gezdirirken, Fuarda ürün tanıtırken, Kongre, Seminer, Sempozyum, Konferans gibi toplantılarda anında çeviri yapılırken, Fabrikalarda ürün-hizmet tanıtımı yaparken, Basın toplantısında, yatırımcılara işletmeyi gezdirirken, personel eğitiminde, eğitim kurumlarını tanıtırken kullanılabilen bu cihazların hac ve umre turlarında kullanılması gayet mümkün görünmektedir.

Rehber dinleme sisteminin özellikleri sayesinde katılımcılar ile konuşmacı arasında kopukluk olmaz ve katılımcıların ilgisizliğiyle konudan uzaklaşması engellenmiş olur. 150 metre (açık alan) veya 1 Km (Açık alan) mesafeye 10 kanal üzerinden radyo yayını yaparak 360 derecelik alan içinde bulunan tüm katılımcılara ses aktarılabilmekte olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Kablosuz tek yönlü dinleme sistemini kullanan katılımcılar / dinleyiciler çok gürültülü ortamda da olsalar taşıdıkları kulaklıklar sayesinde konuşmacının sesini yüksek kalitede ve net olarak duyuyorlarmış. Düşünün tavaf alanında ses duyurmak zordur. Say alanında keza öyle. Açık alanda sağa sola dağılan hacıyı bir araya toplamak zorunda kalmadan bulundukları yerlerden çevreye de rahatsızlık vermeden, otobüslerle bir yerlere giderken gayet rahat kullanılabilecek olunan bu cihazları kafile ve grup hocalarımızda görmeyi temenni ediyoruz.

Araştırmam da cihazın kalitesi ve date sayısına göre fiyatlar 20 ve 1000 Dolar arasında değişiyormuş.

Hem çağdaş, hem teknolojik ve hem de ilke hoparlör sıkıntısı olmadan..

Ne dersiniz.

Erol Kara - -31.07.2017
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.