@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Vefa’yı en çok vefasızlık üzüyor!

Vefasızlık örneği karşısında en çok dile getirilen cümle, “Meğer Vefa İstanbul’da bir semt adıymış!” oluyor.

Evet, Vefa İstanbul’da bir semt ve bu semtin 100 yıllık takımı Vefaspor bugün Amatör Küme’de cefa çekiyor.

1900’lerin başında F.Bahçe Kadıköy civarında, Beşiktaş kendi semtinde, G.Saray da Beyoğlu’nda kurularak Türk sporunda öncü görevini üstlendiler.

Anadolu Üsküdar ve Beykoz’la aynı yıl (1908) kurulan Vefaspor, Vefa ve Fatih çevresinde futbolun yanı sıra çim hokeyi, bisiklet, atletizm, izcilik, kürek gibi sporun farklı alanlarında faaliyet gösterdi. 1959’da Milli Lig kurulana kadar İstanbul Ligi’nde oynadı.


1962-63’te 2. Lig’e düştü. Beykoz’un küme düştüğü 1965-66’da ise yeniden 1. Lig’de oynamaya başladı. Son kez 1. Lig’de yer aldığı 1973-74’e kadar inişli-çıkışlı bir grafik çizdi. Genelde puan cetvelinin alt sıralarında kalıyordu.

Aslında Vefa’nın düşüşü üç büyüklerin yükselişiyle başladı.

İstanbullular F.Bahçe, G.Saray ve Beşiktaş’a destek çıkınca; Vefa, vefasızlığa kurban gitti.

1986-87’de 2. Lig’den, 1993-94’te de 3. Lig’den düştü. 1998-2000 yılları arasında tekrar 3. Lig’de mücadele etse de ilgisizlik takımın yerinde saymasına bile izin vermedi. Vefaspor, bugünlerde İstanbul Süper Amatör Ligi’nde oynuyor.

Geçen sezon Balıkesir’de yapılan 3. Lig’e terfi grup müsabakalarında 6 takım mücadele etmiş, rakiplerini yenen Vefaspor ile Bozüyükspor finale kalmıştı. Ancak Vefaspor olaylı maçta profesyonel lige çıkmadı. 2006-07 sezonunda da grubunu 2. sırada tamamlayarak 3. Lig’e yükselme maçlarında oynamaya hak kazandı. Nisanda yapılacak yükselme maçlarında başarılı olursa, 100. yılında en azında 3. Lig’de olacak.

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.