@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Vefanın Simgesi Bozanın Tarihi

TORUN BOZACIDAN BOZACILIĞIN SERÜVENİ

Bozacılığın son kuşak temsilcilerinden Sadık Vefa sitemiz için bozacılığın serüvenini anlattı.

Boza ilk olarak Orta Asya Türkleri tarafından 900 yıllarında yapılmaya başlamış en eski Türk içeceğidir. Daha sonra batıya Kafkasya ve Balkanlara kadar getirilmiş olan Boza, değişik yerlerde farklı kıvam ve lezzetle tanınır. Mesela; Sulu kıvamlı ve çok ekşi lezzetli olması gibi.

Sadık Vefa; Vefa Bozacısı.

1951 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul'da turizm ve otelcilik eğitimi aldı. 1974 yılında Almanya'nın Frankfurt şehrinde turizm-otelcilik ihtisası yaptı. 1976 yılında 4. nesil olarak Vefa Bozacısı'nın yönetimine geçti. Vefa Bozacısı'nın sirke üretim tesislerini geliştiren Sadık Vefa bir süre sonra Çorlu'daki üretim tesisini, ardından Edirne'de Vefa Bozacısı'nın hammadde deposunu kurdu. 2011 yılında İstanbul Sapphire'de Vefa Bozacısı'nın şubesini açtı. Sadık Vefa halen Ferdi Vefa ile birlikte Vefa Bozacısı'nın yönetimini yürütüyor.
Sadık Vefa

Çok eski bir geçmişe sahip olan Türk içeceği Boza, geçmişte bazı kişilerin kendi imkânları ile yapması ve kış geceleri sokaklarda satması sonucu gündemde kalabilmiştir. 1870 yılında Arnavutluk’tan İstanbul’a gelip yerleşen dedemiz Hacı Sadık Bey, o yıllarda bozanın sulu kıvamlı ve ekşi lezzetli biçimde 200 kadar Ermeni vatandaş tarafından yapılıp satıldığını görmüştür. Hacı Sadık Bey, zamanının saraylı ve aristokrat aileleri ile bürokratlarının oturduğu en mutena semti olan Vefa’ ya yerleşmiştir. Bu güzide semtte bugünkü haliyle sevilen koyu kıvamlı ve hafif ekşi lezzetli Vefa Bozası’nı imal etmiş ve 1876 yılı Eylül ayında VEFA BOZACISI adı ile bozacılığı hem bir meslek, hem bir marka haline getirmiştir.

Hacı Sadık Bey
Hacı Sadık Bey saray ve çevresinde de rağbet gören bu özel Türk içeceğinin oluşturduğu yeni kıvam ve lezzeti koruyabilmek için yıllarca bizzat kendisi imal etmiştir. Daha sonra oğlu İsmail Hakkı Vefa’ yı da yanına alarak Vefa Bozası imalâtına uyumunu sağladı. İsmail Hakkı Vefa, bir yandan Edebiyat Fakültesi’nde yüksek öğrenimini sürdürürken, bir yandan da Haliç Tersanesi’nde çalışan ve makine işleri ile uğraşan bir akrabamızla işbirliği yaparak Boza’ nın makine ile üretimini başarmış ve diğer iş kolumuz olan üzüm sirkesi üretimini de arttırmıştır. İsmail Hakkı Vefa, aynı zamanda ata sporu olan güreşe büyük ilgi göstermiş, büyük katkılar sağlamış ve dünya şampiyonları yetiştirmiştir. Daha sonra o da babası gibi, işini oğullarına devretmiştir.


Tarihi dükkanımızda Ekim ayından Nisan ayına kadar Boza, Nisan ayından Ekim ayına kadar kuru üzüm şırası, dondurma ve limonata satışı yapılmaktadır.

127 yıllık başarılarla dolu geçmişin onurunu taşıyan VEFA BOZACISI, ikibinli yıllarda da atılımlarını ve gelişmelerini sürdürmekte ve halkımızın damak zevkini karşılamaya devam etmektedir.

Boza; darı irmiği, su ve şekerden mamul, mayalı ve gıda bakterilerinin yaşadığı bir içecek olduğundan muhafaza şartları çok önemlidir. Bünyesinde A, B vitaminin dört türü, C ve E vitamini bulunmaktadır. Boza mayalanma esnasında laktik asit üretir. Son derece kıymetli olan bu asit ender gıda maddelerinde bulunmakta olup, hazmı kolaylaştırıcıdır. Hamile bayanlar için süt yapıcı özelliğe sahiptir. Kolera hastalığını tedavide son derece etkilidir. Vitamin kaynağı olarak sporculara tavsiye edilir. Bu bilgiler bilimsel tıbbi kaynaklarda da mevcuttur.

Bütün aile fertlerinin özveri ile çalışması neticesinde bugünlere kadar getirilen ata içeceği Boza geleneği devam ederken, diğer iş kolumuz olan üzüm sirkesi üretimimizide kuzenimle birlikte sürdürmekteyiz. Sirke piyasasındaki büyük rekabet nedeniyle, bu konuda dördüncü nesil olarak büyük bir atılım yapmak gereğine inandık ve Çorlu’da dünyanın en ileri teknolojisine sahip (Alman-Frings) modern bir tesisi hizmete soktuk. Çağdaş teknoloji ile müşterilerimize hizmet vermenin gururu ve onuru içindeyiz.

En kısa zamanda Boza ürününe gerekli yatırımı yapıp, mevcut tesislerimizi modernize ederek dünya piyasalarında bu önemli ve insan sağlığına son derece faydalı olan tabii içecek Bozayı daha fazla üretmek, tanıtmak ve pazarlamayı başararak Büyükbabamızın başlattığı bu geleneği sürdürmek arzusundayız.

Saygılarımızla,
Sadık VEFA

Web sitesi : www.vefa.com.tr

(SİTEMİZE KATKILARINDAN DOLAYI TORUN SADIK VEFA'YA TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİZ)
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam