@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Vefa Semtindeki Kahvehaneler
İstanbul'un vazgeçilmez unsurlarından ve hatta bütün semtlerde özellikle Osmanlılar döneminde bir kültür merkezi olarak bilinen kahvehaneleri Vefa semtinde de var olmuştur.

Vefa' da oturan zengin ve ilim irfan sahibi kişilerin sık sık gittiği kahvehaneler yani kıraathaneler günümüzde büyük değişime uğramıştır.

Artık bu mekânlar kültür merkezi olmaktan çok boş konuşmaların havada uçuştuğu ve işsiz insanların oyun oynadığı yerler haline gelmiştir.

Günümüzde, Vefa civarında hemşeri kahvehaneleri (Kehtalılar Kahvesi, Tunceliler çay ocağı vs.) olduğu gibi üniversitenin etkisiyle öğrencilerin devam ettiği cafelere, oyun salonlarına ve eğlence mekânlarına rastlanmaktadır


Şehzadebaşı Direklerarası'ndaki Fevziye Kıraathanesi, 1860'lı yılların başında açılan kıraathanede kitapların ve gazetelerin pahalı olduğu düşüncesinden yola çıkılarak, müşterilere, Türkçe, Fransızca, Rumca, İngilizce vs. çeşitli dillerden gazeteler de sunulmaktaydı. İstanbul'daki kıraathaneler, Sarafim çizgisi üzerinden kendi geleneklerini oluşturmuştur
.

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.