@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Vefa Semtinde Oyun ve Park Alanları
Vefa'da kurulan bayram yeri çocuk parkının ne hayaller, ne hatıralar hafızadaki yerini çoktan aldı

İstanbulu'un es eski semtlerinden biri olan Vefa, Süleymaniye ve Küçükpazar bir zamanlar seçkin ailelerin oturduğu, mutaassıp ailelerin yaşadığı yerlerdendi. Haliyle sokaklarında çocukların şen kahkahaları da her yerde çınlıyordu.

Bayram günleri kurulan bayram yerleri ahşap salıncaklar, atlı paytonlar, palyoçolar vs. İşte Vefa'ya yakın bulunan ve artık pek çoğu hayal olan bayram yeri ve parklarıSemtte daha önce oyun ve bayram yeri olarak kullanılan alan daha sonra çocuk parkı haline getirilmiştir. Zaman zaman bakımsızlığa terk edilen çocuk parkı ailelerin azalmasıyla birlikte özel bir işletmeye verilerek lokantaya döndürülmüştür.
Vefa'da kurulan ilk çocuk parkı kısa bir süre açılmış bakımsızlık ve ilgisizlikten kaderine terk edilmişti. Bir ara kapatılan çocuk parkına giremeyen Vefalı çocuklar çöplerde, çamurlarda oynamaya başlamışken site editörümüzün gazetecilik yaptığı yıllarda müdahale edilerek parkın tekrar aktif edilmesi sağlanmıştı. Yukarıdaki haber onunla ilgilidir.O çocuk parkı yıllar sonra kaldırılarak yerine açılan lokanta ile semtin tarihe karışan diğer yerleri gibi burası da çocukların yaşamadığı bir yer olarak tarihteki yerini almıştı.

Saraçhane Parkı 1970 lerde
En yakın dinlenme alanı ve çocuk parkı olarak Saraçhane'de Bozdoğan kemerinin hemen yanında 1973 yılında 50.Yıl Saraçhane Parkı olarak isimlendirilen park Vefalıların kullanabildiği tek yeşil alan olarak kaldı. Halen varlığını sürdürmektedir.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.