@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Vefa Semtinde İstanbulun İlk Hamamları
Vefa Hamamı

Hamam, Vefa meydanında idi. 1815 tarihli bir su yolu haritasında Şeyh Vefâ Medresesi’nin önünden geçen Dârülhadis sokağı ile Kâtipçelebi caddesinin kesiştiği köşede iki kubbeli bir yapı görülmektedir. Bu yapı vakfiyede adı geçen çifte hamam olmalıdır. (Kaynak) Günümüze ulaşmayan hamam için Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde; İstanbul'da Osmanlıların eliyle ilk yapılan hamam demektedir.
Fatih Sultan Mehmed'in yaptırdığı hamamları sayarken; “Birincisi olarak, Irgat Hamamı, ikincisi Azebler Hamamı, üçüncü ise Vefa Hamamıdır" demektedir.
Hamamın Fatih Vakfiyesi’ne bağlı olduğunu ve Fatih Sultan Mehmed tarafından Şeyh Vefa Camii yapılırken 1476 yılında inşasına başlandığı bilinmektedir. Hamam günümüze ulaşmamış olup, hamamın bulunduğu yer olarak iki görüş bulunmaktadır.
Birincisi bugün, metronun Vefa çıkış noktası olan, yani Şeyh Vefa Camii’nin bulunduğu adanın batı köşesine denk gelen yerde olduğu. Diğer görüş ise, yine caminin yer aldığı adanın bu sefer doğu köşesi olan ve halen otopark olarak kullanılan arazi üzerinde bulunduğu görüşü. Vefa Külliyesi kendisi üzerinde yeni çalışacak araştırmacın araştırmacılarını beklemektedir.

Büyük Kovacılar Hamamı
Kovacılar Caddesi ile Katip Çelebi Caddesi’nin birleştiği yerde bulunmaktaydı. Günümüzde mevcut değildir. Hamam, Pertev Paşa Vakfı’ndan olup İzmit'te Mimar Sinan yapısına akar olmak üzere yapılmıştı.

Kovacılar Hamamı, 1923 yılında Unkapanı'na açılacak yeni bulvar için yıktırılmıştı. İstanbul'un tarihi eserlerinden biri olan bu güzelim yapı sadece Evliya Çelebi gibi birkaç yazarın eserinde ve birkaç insanın akıllarda kalarak yok olmuştur.

Çandarlı Hamamı

Osmanlı döneminde büyük bir güce sahip olan Çandarlı Ailesinden çıkan son sadrazam ve II. Beyazıt’ın lalası olan Çandarlı II. İbrahim Paşa tarafından yaptırılan Çandarlı Hamamı yıkımına kadar sürekli hamam olarak kullanılıyor. Eski Eserleri Koruma Encümeni’nin koruma kararına rağmen 1956 yılında Atatürk Bulvarı’nın açılması sırasında yıkılan Çandarlı Hamamı..

Yaşayan tek hamam - Acemoğlu Hamamı


Acemoğlu Hamamı

Adres: Balaban Ağa Mah. Şehzadebaşı Cad. Celal Ağa Konağı Otel No:5-7
Vefa, Fatih, İstanbul - Avrupa

@erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.