@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Vefa Cibali Lisesi
CİBALİ LİSESİ
Cibali Şehit İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi

Web adresi : http://cibaliaihl.meb.k12.tr/
Adres: MOLLA HÜSREV MH. MEHMETHAN SK. NO3/7 İç Kapı No1 VEFA/FATİH/İSTANBUL
Telefon (212) 520 7062
Okulun Tarihi
Okul, Cibali Ortaokulu olarak,1936-1937 öğretim yılı başından itibaren Fatih, Horhor Caddesi Bostan sokak No:9’da Hatice Özkaptan’ a ait Kaptanpaşa Köşkü adı verilen binada öğretime açılmıştır.
Okulun adı Cebe Ali’den gelmektedir. Mısır Memlüklülerinin meşhûr sultanı Kalavun´un hocası idi. İstanbul´un fethinde bulunmak için Anadolu´ya geldi. Bursa´da büyük velî Zeynüddîn Hafî hazretlerine talebe oldu. Gösterişe ve dünyâ malına zerre kadar değer vermezdi. Üzerine at çulundan bir cebe giydiği için ismi Cebe Ali kalmıştır. İstanbul´un fethinde orduda ekmekçi başılık görevini yaptı. Çalıştırdığı fırından, hergün binlerce kişiye pembe gül renginde ekmek yetiştirirdi. İstanbul´un fethine beraber geldiği üç yüz kadar Zeynüddîn Hafî müridiyle birlikte Cibali´den şehre girdikten sonra şehid düştüler. Fatih Sultan Mehmet Han, bu kahramanın şehit olduğu semte CEBE ALİ adını vermiştir. Zamanla bu isim halk arasında CİBALİ şekline dönüşmüştür.Kaptan paşa Köşkünün, çatı katında çıkan yangın tarihi 22 Şubat 1945’e kadar eğitim bu binada sürmüştür.Yangından sonra Horhor cad. Baba Hasan Alemi mahallesi No:164 adresinden İlkokula intikal eden binada 01.06.1945’de yeniden öğretime başlamıştır.Bu binada da,istimlak edildiğinden,01.06.1953’te Atatürk Bulvarı üzerindeki Atatürk İlköğretim okuluna yerleştirilmiştir.
1967-1968 Öğretim yılı başında , hemen bitişikte bulunan, Vefa Himmet sokaktaki sahaya, yeni okul binasının temeli atıldı. Akabinde Lise oldu,1968-1969 Öğretim Yılında,bina yetersiz kaldığı için bitişikteki “İ.M.Ç. Manifaturacılar Çarşısında”, 6 adet dükkân yeri kiralanarak eğitim,öğretim sürdürüldü.1969-1970 öğretim yılında, inşaatı bitirilen yeni binasına geçerek,eğitim hizmetlerine devam etti.
Cibali Kız Lisesi; 1984-1985 öğretim yılından itibaren Bakanlık emri ile Orta-1 ve Lise-1 sınıflara, erkek öğrenci kaydı yaparak, karma Lise haline geldi ve adı ”CİBALİ LİSESİ” olarak değiştirildi. 1993-1994 öğretim yılı başından itibaren, “İNGİLİZCE YABANCI DİL AĞIRLIKLI (SÜPER) LİSE “ sınıfları da açılmıştır.
Okul, 2012-2013 eğitim öğretim yılında İmam Hatip okulu statüsüne alınarak Cibali Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2016-2017 öğretim yılında 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde darbeciler tarafından şehit edilen Prof. Dr. İlhan VARANK´ın adı verilmiştir. Okul eğitim - öğretim faaliyetlerine Cibali Şehit İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak devam etmektedir..

Okulun Albümünden
@erolkaranet - 2019

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.