@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Şehzadebaşında bir artist sebil - Damat İbrahim Paşa Sebili






İstanbul’un fenomenleri bitmez. Bu defa Laleli’deki Şehzedebaşı Camii’nin karşısındaki ünlü sebil çeşmesi konumuz.

Diğer yanda Beyoğlu’nun fenomeni Simurg nam-ı diğer Kedili Kitapevi var...

Laleli’deki Şehzadebaşı Camii karşısında İstanbul’un en ünlü sebil çeşmesi bulunuyor. Bu sebil çeşmenin ünü, sayısız kartpostalda çıkmasından dolayıdır.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi’nin köşesindeki bu anıtsal yapı, fotoğrafın icadından önce tuvallere işlenirdi. Fotoğraf yaygınlaştıkça temel objelerden biri olmuştur. Bu eser, özellikle siyah beyaz dönemde pek çok filmde görünür.

Modelliği, kartpostalların vazgeçilmez teması olması, fotoğrafçıların ilgisi, sinematografik özelliği ve geçmişiyle bu çeşme İstanbul’un artist anıtlarından biridir.

Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından 1720 yılında yaptırılmış. Klasik mimarı tarza sahip olan bu çeşmenin hücre kemerinin üzerinde üç satırlık, birinci kitabesi yer alır. Odasının tavanına yakın kısımları bitki motifleriyle süslenmiştir. Çeşmenin ikinci kitabesi bu motiflerin altındadır. Süslü saçağı bugün pek iyi durumda değildir. Çeşmeye yapışık durumdaki kaldırımın yükselmesiyle kitabeler göz hizasından daha aşağıya düşmüş durumdadır. Nicedir büfe olarak kullanıldığını da ayrı bir not olarak ekleyelim!

Adnan Özer yazdı
aksam.com.tr

( Editörün notu. Her ne kadar yazar Laleli diyorsa da, buranın Laleli ile bir ilgisi yoktur. Fatih'teki Şehzadebaşı semtinin vazgeçilmez bir mührüdür, Damat İbrahim Başa cami ve sebili. Diğer fotoğraflar sitemiz içerisinde mevcuttur.)
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.