@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Molla Gürani Kilise Camii / Her yerin bir hikayesi var
İSTANBUL’DA Vefa Cami’si yakınlarında Tirendaz Sokak vardır.

Bu sokakta Molla Gürani Camii adıyla anılan küçük bir cami vardır.

Caminin bulunduğu yerde Bizanslılar devrinde Hagios Theodoros Kilisesi varmış. İstanbul’un fethinden sonra Şeyhülislam Molla Gürani kiliseyi camiye çevirtmiştir.

Molla Gürani, devrinin en büyük bilginlerindendi.

Padişahla senli benli konuşur, padişahın önünde yerlere eğilmezdi.

Irak’ın Güran kasabasında doğduğu için Gürani diye anılmaktaydı. Molla Gürani’nin İstanbul’un fethini anlatan Fetihname adlı bir eseri de vardır. Molla Gürani’nin kişiliğini ve Fatih Sultan Mehmet’in bilim adamlarına saygısını, hoşgörüsünü gösteren ilginç bir olay vardır: 

Molla Gürani, padişahların haram yediğini ima edecek şekilde konuşmuştu. Bir gün Molla Gürani, Fatih Sultan Mehmet’le yemek yiyordu. Fatih yemeği fırsat bilip, Molla Gürani’ye bu söylediklerini hatırlatmak için: “Siz de haram yiyorsunuz” demişti. Molla Gürani, “Benim önüme yemeğin helali düşmüştü. Ben onu yiyorum” diye cevap verdi. Bu cevap üzerine Fatih sofrada bulunan tepsiyi çevirdi. Kendi önünde bulunan yemek Molla Gürani’nin önüne geldi. Molla Gürani’nin önündeki yemeği de kendi önüne aldı. Molla Gürani hiç istifini bozmadan yemeğe devam etti. Fatih bu durumda kendini zaferi kazanmış gibi görerek sordu: “Artık sizin de haram yediğinize şüphe yok.” Molla Gürani, padişahın bu sözlerine karşılık olarak: “Sizin önünüzde haram, benim önümde de helal kalmadığı için tabağı çevirdiniz” diyerek cevap verdi.

Barış Özkök 09.12.2005 TERCÜMAN
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.