@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kilise Cami Restore Ediliyor
800 yıllık mabede restorasyon

Fatih Vefa semtinde  bulunan ve “Vefa Kilise Camii” adıyla da bilinen Molla Şemsettin Gürani Camii, yıllar sonra restore edilecek.

İstanbul Vakıflar 1’inci Bölge Müdürü Sarı, 1484’te camiye dönüştürülen tarihi yapıdaki çalışmaların yaklaşık 2 yıl boyunca devam edeceğini belirtti

Fatih Süleymaniye’deki Şemsettin Gürani Sokak’ta yer alan dini yapı, 11-12. yüzyıl Bizans dönemi kiliselerinden. Tarihi yapı, Fatih Sultan Mehmed’in hocası ve İstanbul’un ilk müftüsü olan Molla Gürani tarafından 1484’te camiye dönüştürüldü.

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre; Vefa semtinde bulunan, 1833’te meydana gelen yangınla harap hale gelen ve çeşitli dönemlerde onarılmaya çalışılan cami, uzun süredir kaderine terk edilmişti.

İstanbul Vakıflar 1’inci Bölge Müdürü Mürsel Sarı, “Molla Gürani Camii’nin 2017 yılının son günlerinde kurul kararları alınmıştı. Biz de ihalesini yaptık. İhale geçtiğimiz hafta neticelendi. Bir firma ile sözleşme yapılarak 23 Mart günü yer teslimi yapıldı. Firma orada onarım çalışmalarına başlayacak. Yaklaşık 600 günlük bir süre verdik. Bu da 2019’un sonları, 2020’nin ilk aylarına tekabül ediyor” dedi.

Fatih’te 565 ada 14 parselde yer alan Molla Gürani Camii’nin projeleri, İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 2 Haziran 2017 gün ve 2631 sayılı kararıyla onaylandı.

“Molla Gürani Camii 2018-2019 Yılı Uygulama (Restorasyon) İşi” sözleşmesi, 20 Mart 2018 tarihinde 2 milyon 975 bin 750 TL bedelle imzalandı. Dört bir tarafı otoparka çevrilmiş durumda olan tarihi caminin restorasyon kapsamında çatısındaki kiremitler kaldırılacak. Binanın yalıtımı, sıvalarda raspa, mikroenjeksiyonda güçlendirmeler, temele takviyeler yapılacak ve tüm ahşaplar yenilecek.

Kilise vami hakkında detaylı bilgiler sitemiz içerisinde yer almaktadır
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.