@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Kentsel Dönüşümün İçler Acısı Hali Vefa Semtinde
İstanbul'un eski semtlerinden Vefa, Süleymaniye ve Küçükpazar'da ne zaman başlanacak diye merak edilen ancak savaştan ya da büyük bir afetten çıkmışcasına yürekler sızlatan sözde Kentsel Dönüşümle de daha çağdaş olacak denilen ancak Osmanlı evlerinin mimari özelliklerini taşıyacak semt halen içler acısı
Vefa, kentsel dönüşümün ardından yıkılıp bırakılan evleriyle tanınmaz halde, bilenlerin hatta hatta semtte ilk kez gelenlerin bile "Burası ne böyle" dedirten mülteci ve hurdacıların işgali altındaki semt.
İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nın yanından Süleymaniye’ye uzanan Vefa’da içi boşaltılmış, yıkılmış, yarısı ayakta binaları gördükçe hatta koca koca çukurları görünce üzülmemek elde değil. 


Eski İstanbul'un en merkezi, sur içinin kadim yerleşimlerinden olan semtteki bu değişim, kentsel dönüşümün bir parçası. Mahalleliye “Evler aslına uygun yeniden inşa edilecek” denilmiş. Ardından diyenlerin ardına bakmadığı yer haline gelmiş.


Molla Gürani Camii’ne giden yollardan, Süleymaniye Camii’ne çıkan yollara kadar her sokakta yıkılmış evlere rastlamak mümkün. Bazı sokaklar tamamen yok.
Halen, Binalar aslına uygun yapılacak’ deniliyor
Halen Bekleniyor.


KİPTAŞ'ın on yıldır ipe un serdiği, Proje alanındaki tarihi binaların yenilenmesi konusunda destek olması gerekirken köstek olduğu sözde yenileme çalışmaları yapacakları yerler buralar.
Buralar İstanbul tarihinin en mutena, en popüler, en mistik ve en güzel semtleriyken son 10-15 yıldır kaçakların, göçeklerin, sabıkalıların sığınma yeriFoto @erolkaranet - 10.07.2022
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.